Laser do zestrzeliwania pocisków i działo elektromagnetyczne - nowa broń US Navy

Wiele wskazuje na to, że wkrótce na pokładach amerykańskich okrętów pojawi się całkiem nowe uzbrojenie. Będzie to laser do zestrzeliwania pocisków manewrujących i działo elektromagnetyczne do atakowania celów na morzu i w powietrzu.
Zobacz wideo

Helios, jak nazwano nowy laser dla US Navy, to już bardzo zaawansowany projekt. Wiele jego szczegółów ujawnił w rozmowie z magazynem Defense News kontradmirał Ron Boxall, nadzorujący niektóre programy zbrojeniowe w amerykańskiej marynarce.

Broń energetyczna zostanie zainstalowana już w 2021 roku na USS Preble, niszczycielu rakietowym klasy Arleigh Burke stacjonującym na Hawajach. Moc lasera sięgnie początkowo 60 kilowatów. Potem może zostać powiększona do 150 kW. Wystarczy, by zwalczać atakujące okręt pociski manewrujące, drony i niewielkie łodzie.

Producentem Heliosa jest Lockheed Martin, znany amerykański koncern zbrojeniowy. Co ważne, nowa broń zostanie zintegrowana z całym systemem walki Aegis nadzorującym i sterującym wszystkimi strategicznymi elementami okrętu. Dlatego laser będzie mógł wykorzystywany zarówno do bezpośredniego niszczenia obiektów atakujących okręt, jak i do oznaczenia celów dla rakietowych systemów obronnych.

Wraca projekt działa elektromagnetycznego

Niemal równocześnie z informacją o Heliosie na pokładzie pierwszego amerykańskiego niszczyciela, ujawniono, że US Navy planuje już pod koniec 2020 roku testy kolejnej futurystycznej broni - railguna, czyli dużego działa elektromagnetycznego.

Nad tym wynalazkiem Amerykanie pracowali od co najmniej połowy pierwszej dekady XXI wieku. Działo elektromagnetyczne nie wykorzystuje prochu, tylko rozpędza pociski na specjalnej szynie magnetycznej do prędkości nieosiągalnych w tradycyjnej artylerii - nawet 6-8 razy większej od prędkości dźwięku. Strzelać więc można z railguna bardzo daleko, a do tego pocisk nie musi mieć zawsze ładunku wybuchowego, gdyż i tak jego energia kinetyczna jest wystarczająca do zniszczenia wielu celów.

Wadą działa elektromagnetycznego jest konieczność podłączenia go do potężnego źródła energii - to było głównym powodem, dla których amerykańska marynarka rozważała przerwanie prac nad railgunem mniej więcej dwa lata temu.

Jednak z ujawnionego niedawno dokumentu o planowanych ćwiczeniach US Navy na północnym Pacyfiku wynika, że nowy wynalazek ma tam być testowany już w przyszłym roku - zarówno pod kątem zwalczania celów powietrznych, jak i morskich. Sprawdzane mają być poza tym pociski bez materiału wybuchowego oraz takie, które go mają.

Marynarka nie podała nazwy okrętu, na którym zostanie zainstalowany testowy egzemplarz działa elektromagnetycznego, ale możliwe, że będzie to najnowszy niszczyciel klasy Zumwalt. Te okręty mają potężne generatory energii - były projektowane z myślą o instalacji na nich różnych rodzajów broni energetycznych.

Tekst pochodzi z bloga PortalTechnologiczny.pl.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (152)
Laser do zestrzeliwania pocisków i działo elektromagnetyczne - nowa broń US Navy
Zaloguj się
 • ovo_sapiens

  Oceniono 61 razy 53

  Błaszczak zastanawiał się już nad zamówieniem kilku egzemplarzy, ale jak mu Morawiecki zdradził, jakie będą ceny prądu po nowym roku, to sobie odpuścił.

 • maxthebrindle

  Oceniono 45 razy 37

  Błaszczak podobno rozważa rozwój podobnej broni dla polskiej armii: pocisk nie będzie rozpędzany poprzez rozprężenie gazów spalinowych powstałych po spaleniu prochu, tylko dzięki energii nagromadzonej w odkształconym materiale sprężystym, by następnie zostać wystrzelonym w kierunku celu z olbrzymią prędkością, mijając po drodze dwa elementy, do których jest przytwierdzony element sprężysty. System nosi kodową nazwę Pull/Release Offensive Caoutchouc Armament, czyli P.R.O.C.A.

 • padarewski

  Oceniono 24 razy 18

  Amerykanie maja lasery a my mamy klechow w wojsku. Amerykanie maja marynarkę my mamy blaszczaka.

 • ewropejczyk

  Oceniono 18 razy 6

  Zamiast płacić dużemu Izraelowi miliardy i w dodatku robić im "łaskę", lepiej zainwestować z polskich fizyków (+ ośrodki badawcze) i skupić się na własnych programach/wynalazkach zbrojeniowych. Im wcześniej zaczniemy, tym wcześniej będą pierwsze efekty, które będzie później można sprzedawać innym krajom.

 • jaleros

  Oceniono 36 razy 6

  Wyjaśnię coś ruskim trollom pracującym tu.
  Polacy uważają USA za sojusznika, dlatego radują nas ich zabawki.
  Ruskich się boimy, Chińczyków też powinniśmy. Ich zabawki nas martwią.
  I nawet wszystkie wasze ruble i ciągłe ściemnianie tego nie zmienią.
  Musielibyście okazać wyższe uczucia, których wam władza zabroniła i zapomnieliście jako naród o ich istnieniu dawno temu...

 • gal4nonim

  Oceniono 1 raz 1

  Korea już zamawia 5 rolek folii aluminiowej do owinięcia swoich rakiet.

 • kudlaty_z_broda

  Oceniono 1 raz 1

  Jakoś nie mogę w sobie wzbudzić entuzjazmu na wieść o coraz nowocześniejszych maszynach służących do zabijania ludzi przez innych ludzi.

 • pirimpirim

  Oceniono 3 razy 1

  A czy Polacy dostali zielone światło nad rozwojem swojej technologii?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX