Auchan w Polsce wprowadza "godziny ciszy": specjalna inicjatywa z myślą o osobach z autyzmem

Z inicjatywy pracowników sklepu Auchan w jeden dzień tygodnia, przez jedną godzinę, wprowadzana jest tzw. "godzina ciszy". Dzięki temu osoby z autyzmem mogą bez problemu zrobić swoje zakupy.
Zobacz wideo

"Godzina ciszy" to oddolna inicjatywa rozpoczęta przez Auchan Częstochowa Północ. Pracownicy sklepu wpadli na ten pomysł w kwietniu 2019 roku przygotowując specjalną akcję z okazji Dnia Wiedzy o Autyzmie. W realizacji pomysłu pomagało im wtedy Stowarzyszenie "Daj mi czas".

Sklepy Auchan w Polsce zaczną wprowadzać "godzinę ciszy", by ułatwić zakupy osobom z autyzmem

Podczas "godziny ciszy" w jeden dzień tygodnia w sklepach Auchan przyciemniane jest światło, a telewizory, ekrany i muzyka zostają wyłączone. Ponadto zostaje otworzona dodatkowa kasa, dzięki której osoby z autyzmem mogą komfortowo zrobić swoje zakupy.

Taką godzinę na stałe wprowadziły już sklepy sieci Auchan w Częstochowie, Gdańsku, Wrocławiu, Radomiu czy Rzeszowie. Jak podaje "Business Insider" każdy sklep Auchan w Polsce zacznie wprowadzać tę akcję. O wyborze godziny oraz dnia, kiedy będzie obowiązywać specjalna godzina wyciszenia zostanie podjęte przez poszczególne placówki po konsultacjach ze stowarzyszeniami wspierającymi osoby z autyzmem.

Podobne "godziny ciszy" wprowadzone zostały przez Galerię Katowicką. W śląskim centrum handlowym w każdą sobotę od 9 do 11 klienci mogą zrobić zakupy w bardziej komfortowych warunkach. Prawie 60 najemców galerii zdecydowało się na ściszenie muzyki i przygaszenie światła - lokale te są oznakowane specjalnymi naklejkami.