Bożena Borys-Szopa ministrem rodziny. Zastąpi Elżbietę Rafalską. Zablokowała projekt "Zatrzymaj Aborcję"

Bożena Borys-Szopa, posłanka PiS oraz dawna współpracowniczka prezydenta Lecha Kaczyńskiego, zastąpi Elżbietę Rafalską na stanowisku ministra rodziny. Borys-Szopa odebrała nominację z rąk prezydenta Andrzeja Dudy.
Zobacz wideo

Bożena Borys-Szopa została nominowaną na ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Zastąpiła na stanowisku Elżbietę Rafalską, która  zdobyła mandat w Parlamencie Europejskim. 

Bożena Borys-Szopa przez wiele lat była związana z "Solidarnością", była też głównym inspektorem pracy oraz podsekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Pracowała w biurze prawno-ekonomicznym śląsko-dąbrowskiej "Solidarności".

Czytaj też: Marian Banaś nowym ministrem finansów. Ostatnio był szefem "zbrojnego ramienia fiskusa

W przeszłości jako przewodnicząca sejmowej komisji społecznej Bożena Borys-Szopa zablokowała projekt ustawy "Zatrzymaj Aborcję", odsyłając go do podkomisji. "Ustawka, że aż wstyd!" - skomentowała wówczas działanie poslanki PiS autorka antyaborcyjnej inicjatywy Kaja Godek.

Borys-Szopa objęła stanowisko w ramach rekonstrukcji rządu wymuszonej przez wybory do Parlamentu Europejskiego. Oprócz Elżbiety Rafalskiej ze stanowisk ustępują Beata Szydło, Joachim Brudziński,  Anna Zalewska, Beata Kempa, Patryk Jaki i Beata Mazurek.

Ze stanowiska ministra finansów ustąpiła też Teresa Czerwińska, która w wyborach nie startowała. Zastąpił ją Marian Banaś, dotychczasowy szef KAS. 

Więcej o: