Czerwińska w zarządzie NBP. Glapiński: "Prezydent ani premier nic nie mogą zrobić"

Teresa Czerwińska, zdymisjonowana we wtorek z funkcji ministra finansów, po kilka godzinach już została członkiem zarządu Narodowego Banku Polskiego. - To ja chcę daną osobę w zarządzie albo nie chcę. Jeśli nie złożę takiej prośby, to ani prezydent, ani premier nic w tej sprawie nie mogą zrobić. Ustaliliśmy już z Czerwińską, który departament będzie nadzorować - powiedział w środę podczas konferencji prasowej Adam Glapiński, prezes NBP.
Zobacz wideo
To prezes NBP występuje z propozycją uzupełnienia składu zarządu o daną osobę. To jest moja chęć i moja wola. Kieruję odpowiednie przedłożenie do prezydenta, a ten mianuje tę osobę po uzyskaniu kontrasygnaty premiera. To ja chcę daną osobę w zarządzie albo nie chcę. Jeśli nie złożę takiej prośby, to ani prezydent, ani premier nic w tej sprawie nie mogą zrobić

- tłumaczył zasady doboru nowych członków zarządu Narodowego Banku Polskiego prezes Adam Glapiński. Przypomnijmy, że ledwie o godz. 10:30 ogłoszono, że Teresa Czerwińska nie jest już ministrem finansów (zastąpił ją Marian Banaś), a już ok. 14:00 pojawiła się oficjalna informacja, że Czerwińska decyzją prezydenta Andrzeja Dudy została powołana na stanowisko członka zarządu NBP.

Pojawiła się okazja, aby pozyskać kolejnego ministra finansów, specjalistę o wysokich kwalifikacjach, znanego profesora. Skorzystałem z tego

- mówił Glapiński. Dodawał, że Czerwińska będzie nadzorować "jakiś wycinek" pracy NBP.

Pewne pomysły już w tej kwestii mam, ale dopiero dziś z nią rozmawiałem bardziej szczegółowo. Ustaliłem już z nią departament, który będzie nadzorować. Dziś wprowadzałem już ją w techniczne sprawy dotyczące funkcjonowania banku
Oczywiście warunki pracy w NBP są o wiele lepsze. Jest ogromny sztab wspaniałych fachowców. Równie dobrze pracują w Ministerstwie Finansów, przez uprzejmość powiem. Ale my mamy najlepszych fachowców, najlepsze warunki do pracy, najlepszą bazę danych

- komentował Glapiński dodając, że już w czwartek Czerwińska będzie uczestniczyła w posiedzeniu zarządu NBP i współpodejmowała konkretne decyzje.

Inflacja w pobliżu trzech procent?

W środę Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe w kraju na niezmienionym poziomie.

W opinii prezesa NBP inflacja pod koniec roku może dojść w okolicę trzech procent, ale potem może spadać. Przypomnijmy, że według wtorkowego odczytu Głównego Urzędu Statystycznego, ceny produktów i usług konsumpcyjnych wzrosły w maju o 2,3 proc. w skali roku, co było drugim najwyższym odczytem od sześciu i pół roku.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (88)
Czerwińska w zarządzie NBP. Glapiński: 'Warunki pracy w NBP są o wiele lepsze'
Zaloguj się
 • asperamanka

  Oceniono 33 razy 33

  Tiaa. Jeden członek zarządu NBP będzie nadzorować jeden departament NBP i jednego dyrektora departamentu za jakieś 100 koła miesięcznie. Co do szczegółów,, to dopiero się okaże który, w zależności zapewne od tego, jak była pani minister zda ustny.

  Niezależność banku centralnego w każdym normalnym kraju opiera się na założeniu, że szefostwo tego banku ma jakieś kompetencje i jakieś zasady etyczne. Nawet zdeklarowany hitlerowiec i prezes Reichsbanku powołany przez Hitlera, Hjalmar Schacht, miał na tyle tych kompetencji i zasad, że gdy zorientował się że polityka Hitlera zmierza do wojny, odmówił finansowania długu Rzeszy, i przed wybuchem wojny prezesem być przestał. Glapińskiemu daleko nawet do tych standardów.

  Żałosne.

 • jami100

  Oceniono 35 razy 31

  Najpierw zatrudnimy , potem się zastanowimy po co- rzecze były malwersant.

 • Haka De

  Oceniono 26 razy 24

  Glapa ma haki finansowe na Kaczkę więc TW Balbina ani dziobem nie kwakniw.

 • nazwa.niepoprawna

  Oceniono 29 razy 23

  Miała być Europejski Bank Inwestycyjny, ale dla pisuarów europejskie salony zamknięte, to może i być i NBP za jakieś dziadowskie 60 tys. miesięcznie. Niestety dla Czerwinskiej - złotych, nie euro.

 • tom_lok

  Oceniono 20 razy 20

  Ciepła posada za milczenie.

 • sztucznypolak

  Oceniono 19 razy 19

  Dziwne, w gronie decydentow nie wymienil Prezesa.

 • puszka-3

  Oceniono 16 razy 16

  " Ani Prezydent , ani Premier nic w tej sprawie nie mogą zrobić " , ale wystarczy jeden telefon z Nowogrodzkiej i Glapo , zrobisz tak jak PAN nakaże.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX