Reforma sądów nie pomogła. Czas procesów w Polsce wydłuża się

Jak wynika z najnowszych danych Ministerstwa Sprawiedliwości, do których dotarła "Rzeczpospolita", reforma sądów nie przyspieszyła czasu procesów. A na przykład w sprawach gospodarczych sytuacja wręcz się pogorszyła.

Jak informuje "Rzeczpospolita", przedsiębiorcy na wyrok w pierwszej instancji średnio czekają 15 miesięcy, tj. ponad miesiąc dłużej niż rok temu. Coraz więcej jest spraw niezałatwionych. Poprawy nie ma w sprawach cywilnych, tylko nieznacznie lepiej jest m.in. w sprawach karnych i pracowniczych. W 2018 r. polskie sądy załatwiły o ok. 950 tys. spraw mniej niż rok wcześniej. 

Przedsiębiorcy dłużej czekają w sądach

Przyczyny? Przede wszystkim brak sędziów. "Rzeczpospolita" zwraca uwagę, że trwające wiele miesięcy konkursy na sędziów ruszyły dopiero w 2018 r., gdy liczba wakatów na koniec roku dochodziła do 750. Teraz jest trochę lepiej, bo nieobsadzonych etatów jest "tylko" 450, ale w tym np. 100 w Warszawie.

Ale i procedura obsadzania etatów sędziów nie idzie tak, jak Ministerstwo Sprawiedliwości by sobie życzyło. Środowisko sędziowskie w kolejnych okręgach stawia bowiem coraz mocniejszy opór wobec działań nowej Krajowej Rady Sądownictwa, wstrzymując się z opiniowaniem kandydatów na sędziów sądów okręgowych i apelacyjnych. To hamuje całą procedurę. Jak informuje przewodniczący KRS Leszek Mazur, z 550 kandydatów pozytywnie zaopiniowanych przez KRS, nominacje od prezydenta odebrało ok. 200.

Resort sprawiedliwości oczywiście wini drugą stronę - sędziów. Tłumaczy, że na orzeczenia sądów będzie się czekać krócej dopiero po kolejnych planowanych reformach. Chodzi m.in. o zmiany procedur cywilnej i karnej.

Więcej o:
Komentarze (60)
Reforma sądów nie pomogła. Czas procesów w Polsce wydłuża się
Zaloguj się
 • antonikarcz

  Oceniono 30 razy 28

  Deforma sądów miała jeden cel, stołki dla swoich, najczęściej miernot, to im się udało.
  W sądach apelacyjnych panuje już całkowity marazm, pozatrudniali miernoty które nawet w prostych sprawach robią podstawowe błędy, poczynając od niewłaściwego doręczania postanowień, tak że sprawy kręcą się bez sensu w kółko, bo wiadomo jest że na tym etapie strony składają zażalenia, i tak bez końca przez niekompetencję nowych sędziów z PiSowskiego nadania.

 • glencok

  Oceniono 26 razy 22

  NIe nazywajcie tego reformą. Cała tak zadyma miała na celu obsadzenie stołków swoimi żeby na przykład prokurator przedłużał w nieskończoność wszczęcie śledztwa w przypadku polityka. Ziobro tylko chciał zabezpieczyć pisowkich bonzów przed odpowiedzialnością za to co już zrobili ( np. przyjęcie łapówki od Austriaka ) i przed tym co zrobią.
  Jaki związek ma to z tym czy sprawy w sądach idą szybciej czy wolniej?

 • evergreen111

  Oceniono 19 razy 15

  Kacze Gamonie potrafią spieprzyć WSZYSTKO!

 • laik404

  Oceniono 19 razy 13

  Działania Pisiorów dzielą się na 2 grupy:
  - takie, gdzie chcieli coś stworzyć a to się rozwaliło (czyli normalne u nich, np stadniny)
  - takie, gdzie chcieli coś rozwalić i to wyszło

  Działania twórcze i zmieniające coś na korzyść - to u Pisiorów rzecz nieznana

 • mcguirre

  Oceniono 12 razy 12

  Przecie to nie była reforma instytucji. To nie była w ogóle reforma tylko czystka kadrowa, usunięcie niewygodnych sędziów, którzy nie byliby lojalni wobec władzy i jej łamania prawa. Tu wcale nie chodziło o usprawnienie czegokolwiek tylko o skok na sądownictwo. Niestety 50 % społeczeństwa tego nie rozumie.

 • threemen

  Oceniono 16 razy 12

  Chodzi o to, aby upartyjnić sądy, a nie coś usprawnić.

 • alabard

  Oceniono 10 razy 10

  No bo dekomunizacja sądów jeszcze się nie zakończyła.
  Gdy sędziów zastąpią prokuratorzy Zera oraz czynnik ludowy, to procesy ruszą z kopyta.

 • norbertrabarbar

  Oceniono 10 razy 8

  Jak to reforma nie pomogła? Przecież faworyta prezesa Przyłębska została przewodniczącą Trybunału Konstytucyjnego i wymieniono większość dyrektorów sądów.

  Czego wy jeszcze chcecie? Przecież PiS zrobił wszystko to co planował.

 • flazanka

  Oceniono 8 razy 8

  No ale czy ta "reforma" miała na celu przyspieszenie działań procesowych? Ktoś naprawdę tak myślał?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX