Już wiadomo, co Czerwińska robi w NBP. Była minister finansów dostała dwa departamenty

Teresa Czerwińska kieruje w NBP pracami Departamentu Badań Ekonomicznych i Departamentu Innowacji Finansowych - wynika z nowego schematu organizacyjnego Narodowego Banku Polskiego.

Teresa Czerwińska w zeszłym tygodniu zaledwie kilka godzin po tym, jak straciła stanowisko ministra finansów, decyzją prezydenta Dudy została powołana do zarządu Narodowego Banku Polskiego.

To prezes NBP występuje z propozycją uzupełnienia składu zarządu o daną osobę. Pojawiła się okazja, aby pozyskać kolejnego ministra finansów, specjalistę o wysokich kwalifikacjach, znanego profesora. Skorzystałem z tego

- mówił dzień później Adam Glapiński, prezes NBP. Tłumaczył wówczas, że Czerwińska, poza obowiązkami wynikającymi z zasiadania w zarządzie banku centralnego (m.in. to zarząd zbiorowo podejmuje decyzje w NBP), będzie także nadzorowała "jakiś wycinek prac NBP". 

Teraz już wiadomo, o jakim "wycinku" mowa. Jak wynika z najnowszej wersji schematu organizacyjnego Narodowego Banku Polskiego, była minister finansów objęła pieczę nad dwoma departamentami: Badań Ekonomicznych oraz Innowacji Finansowych. 

Departament Badań Ekonomicznych prowadzi prace badawcze mające na celu realizację zadań NBP czy opracowywanie nowych narzędzi analitycznych. Zadaniem Departamentu Innowacji Finansowych jest m.in. analiza i monitoring wdrażania innowacji finansowych w Polsce i na świecie oraz związanych z tym ryzyk systemowych.

Kadencja członka zarządu NBP trwa 6 lat, więc Czerwińska w NBP będzie pracowała do 2025 r. - o ile oczywiście nie obejmie wcześniej innego stanowiska. Poza nią w zarządzie NBP zasiadają także prezes Adam Glapiński, wiceprezesi Piotr Wiesiołek i Anna Trzecińska, a także pozostali członkowie - Andrzej Kaźmierczak, Ryszard Kokoszczyński, Paweł Samecki i Paweł Szałamacha (również były minister finansów w rządzie PiS w tej kadencji).

Czytaj też: Morawiecki w końcu ma spokój z ministrem finansów. Banaś zapowiada zmianę stawek VAT

Zobacz wideo
Więcej o: