Tłok na orbicie. Własną stację kosmiczną chcą mieć także Indie. Najpierw polecą na Księżyc

Indie w tym tygodniu ogłosiły najpierw, że planują własną misję na Księżyc. Potem zapowiedziały budowę stacji kosmicznej. Kosmiczny wyścig staje się coraz poważniejszy, a orbita Ziemi coraz bardziej zatłoczona.
Zobacz wideo

Indie nie zamierzają dołączać do państw, które korzystają z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Mają inny, ambitny plan - chcą zbudować własną stację. Ujawnił to K Sivan, szef indyjskiej agencji kosmicznej (ISRO - India's Space Research Organisation).

Indie z ambitnymi planami w kosmosie

Stacja miałaby być gotowa do 2030 roku - tak wynika ze słów Sivana, choć rząd nie podjął jeszcze decyzji w tej sprawie. W założeniu ma to być mały obiekt, wykorzystywany do badań mikrograwitacji. Indie nie mają planów wykorzystywania stacji do kosmicznej turystyki, w przeciwieństwie do Amerykanów. NASA niedawno ogłosiła, że zamierza otworzyć Międzynarodową Stację Kosmiczną dla prywatnych osób i firm. Noc na stacji ma kosztować 35 tysięcy dolarów (cały miesięczny pobyt 50 mln dolarów), a wycieczki mają organizować Boeing i SpaceX.

Najpierw Księżyc

Zanim Hindusi umieszczą na orbicie moduł swojej stacji, zamierzają polecieć na Księżyc. 15 czerwca rozpocznie się misja pod nazwą Chandrayaan-2, która w sanskrycie oznacza "księżycowy pojazd". Jej celem wysłanie łazika - lądowanie ma odbyć się planowo 6 września - i zbadanie południowego bieguna satelity. Ma on szukać śladów wody i być może nowych źródeł energii (chodzi o izotop helu 3). Jeśli to się uda, Indie będą czwartym krajem, który dokonał lądowania na Księżycu - po USA, dawnym ZSRR i Chinach.

A to tylko część ambitnych planów i większego programu kosmicznego Indii. W 2020 roku ma zostać przeprowadzona misja w kierunku Słońca (chodzi o badania jego korony w kontekście zmian klimatycznych), a dwa-trzy lata później na Wenus. Pierwsza misja załogowa Indii w kosmos ma odbyć się w 2022 roku.

Kosmiczny wyścig mocarstw

Po latach wygaszania aktywności państw w kosmosie, od kilku lat widać wyraźne ożywienie. Do gry wrócili na bardzo poważnie Amerykanie, którzy współpracują w tej dziedzinie z prywatnymi firmami, planują powrót ludzi na Księżyc już za pięć lat oraz misję załogową na Marsa.

Na dużego gracza wyrosły Chiny, które także chcą mieć własną stację kosmiczną. Ma ona zacząć funkcjonować już za trzy lata. Pekin zaprosił do współpracy naukowców z całego świata. W mijającym tygodniu Chińczycy ogłosili dziewięć międzynarodowych projektów, które mają być prowadzone na ich stacji.

Czytaj też: Nowa polska specjalność - górnictwo na Marsie i Księżycu

Oprócz dużych obiektów, na orbitach Ziemi krążą setki satelitów. Wykorzystywane są one do badań naukowych, zapewnienia obsługi systemów lokalizacji jak GPS, celów obronnych. Dzięki temu, że koszty umieszczenia satelity na orbicie mocno spadły, stać na nie nie tylko duże państwa, ale również prywatne firmy.

Więcej o: