Polacy mają 230 mld zł więcej na emerytury. Waloryzacja w ZUS

W wyniku czerwcowej waloryzacji składek klientom Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na ich kontach i subkontach "przybyło ponad 230 mld zł" - chwali się ZUS. Co to oznacza w praktyce?

Jak co roku, w czerwcu ZUS przeprowadził roczną waloryzację środków na kontach, na których gromadzone są składki emerytalne Polaków. W tym roku wskaźnik waloryzacji był najwyższy od 10 lat i zakład dopisał każdemu "klientowi" (jak to określa sam ZUS) na koncie po dodatkowe 9,20 proc. środków. Tym jednym ruchem stan kont ubezpieczonych w ZUS wzrósł o ponad 214 mld zł, do przeszło 2,5 bln zł. 

Dodatkowo ZUS zwaloryzował także składki zgromadzone na tzw. subkontach. Tam są środki m.in. przeniesione w 2014 r. z OFE czy trafiające z OFE stopniowo w ramach tzw. suwaka na 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego. W wyniku tegorocznej operacji zakładu, stan subkont wzrósł o 5,01 proc., tj. o blisko 18 mld zł. Teraz wynosi ok. 377 mld zł.

W sumie w ramach tegorocznej waloryzacji, na emerytury przybyło Polakom ponad 232 mld zł. Żeby nie było wątpliwości: na kontach w ZUS nie ma "prawdziwych pieniędzy". Zakład nie dostał nagle skądś przelewu na ponad 230 mld zł i nie rozdzielił tych pieniędzy pośród swoich klientów. To, co mamy na koncie i subkoncie w ZUS to zapis, na podstawie którego - taka jest umowa - ZUS w przyszłości ma nam wyliczyć i wypłacać emeryturę. Innymi słowy, tegoroczna waloryzacja łącznie o ponad 230 mld zł oznacza, że o tyle wzrosły zobowiązania emerytalne państwa wobec Polaków. Waloryzacja składek jest sprawiedliwa, bo m.in. pozwala je uchronić przed inflacją.

Tak nie ma na żadnej lokacie

Apeluję do naszych klientów by weryfikowali zarówno stan swoich finansów w ZUS, jak i to, w jaki sposób coroczna waloryzacja wpływa na stan zgromadzonych przez nich środków. Waloryzacja na poziomie 109,2 proc. na koncie, czy 105,01 proc. na subkoncie, daje nam wzrost naszego kapitału emerytalnego na poziomie nie notowanym dziś na żadnej lokacie. Dzięki czerwcowej waloryzacji nasi klienci zyskują niejednokrotnie kilkadziesiąt tysięcy, a nawet ponad 100 tys. złotych 

- mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. Zakład przytacza przykładowe wyliczenia - np. mężczyzna urodzony w 1959 r., który na swoim koncie w ZUS uzbierał wraz z kapitałem początkowym (odtworzona kwota składek sprzed 1999 r.) 1,25 mln zł, zyskał na czerwcowej waloryzacji blisko 108 tys. zł. 

Skąd biorą się wskaźniki waloryzacji?

Wskaźnik waloryzacji konta oblicza się na bazie inflacji i przypisu składek (wzrost płac i liczby ubezpieczonych) z poprzedniego roku. Z kolei wskaźnik waloryzacji subkonta to pochodna wzrostu PKB za ostatnie 5 lat.

Na emeryturę najlepiej w lipcu

Pomimo czerwcowej, bardzo wysokiej waloryzacji składek, osoby, które chciałyby przejść na emeryturę już teraz, powinny poczekać do lipcaCzerwiec jest bowiem jedynym miesiącem w roku, w którym składki są objęte wyłącznie waloryzacją roczną, a nie dodatkowo kwartalnymi. Emerytura przyznana na podstawie wniosku złożonego w czerwcu może być niższa - i to nawet o kilkaset złotych - niż gdyby zawnioskować o nią w innym miesiącu. 

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (14)
Polacy mają 230 mld zł więcej na emerytury. Waloryzacja w ZUS
Zaloguj się
 • matri3x

  Oceniono 9 razy 5

  Ojej mam papierek toaletowy z napisaną wyższą kwotą ... ale za to o mniej wartości.

 • malin_k

  Oceniono 11 razy 5

  Woow, i kto za to zapłaci w przyszłości? Moje dzieci płacąc 50% pit czy 30% vat, czy ja płacąc 30% vat czy 0,5% od majątku?

 • pis_to_organizacja_zbrodnicza

  Oceniono 10 razy 4

  Rekordowa inflacja i wzrosty cen i 30 zł na osobę. Padać na kolana i dziękować

 • and.reh

  Oceniono 5 razy 3

  "W sumie w ramach tegorocznej waloryzacji, na emerytury przybyło Polakom ponad 232 mld zł. Żeby nie było wątpliwości: na kontach w ZUS nie ma "prawdziwych pieniędzy".
  Obie te wiadomości są świetne! Suweren oszaleje z radości i CEBOS odnotuje kolejny skok notowań PiSu o dalsze 50%.

 • turkiestan

  Oceniono 7 razy 3

  Jak na razie nic mi nie przybyło!!!!!Przed chwilą sprawdzałem!!!Jaki jest więc sens wypisywania tych bredni???Czy to jest gazeta dla normalnych ludzi-Polaków czy to rządowa propaganda PiS????
  Żonie też nic nie przybyło!!!To samo znajomym!!!!
  A te 108 tys zł to jest kwota którą dostaje tatuś lub mamusia na dziecko!!!!Wystarczy to policzyć !!!Czekam więc na konkrety a nie na bajki i ogłupianie ludzi - przez PiS!!!!!

 • lob1

  Oceniono 2 razy 2

  Panie Morawiecki!!!!!czy pan uważa,że społeczeństwo jest tak naiwne,że z jednej strony dajecie,z drugiej strony podwyższacie podatki i wychodzi na to,że nic się nie zmieniło,bo w portfelu jest tak samo jak było.Ma pan bardzo bujną wyobrażnię i lubi pan nami manipulować.

 • lob1

  Oceniono 2 razy 2

  Co to da,jak te emerytury są i tak małe i wcale nie odczuwamy,jak to powiedział Morawiecki,że nasze portfele są zasobniejsze.Czynsz zdrożał,jedzenie zdrożało,prąd zdrożał itd.lekarstwa bardzo drogie.Z jednej strony nam dają a z drugiej strony zabierają.Wychodzi na to,że ciągle jest to samo.

 • rom1955

  Oceniono 2 razy 2

  Panu dyrektorowi przybyło na subkoncie 100 tyś. zł. normalnemu pracownikowi 20 tyś.zł. razem obywatelom przybyło po 60 tyś. zł. Fajnie no?

 • ks-t

  Oceniono 4 razy 2

  W praktyce oznacza to ze pracownik przechodzący w lipcu 2019 z tej samej pensji i o tym samym stażu co jego kolega, emeryt, z lipca 2018 będzie miał emeryturw wyższą o prawie 7 procent od aktualnego emeryta. W takim tempie dewaluują się starsze? swiadczenia (znak zapytania bo to dotyczy jednego roku) TAkie tempo oznacza że niezależnie od wysokości emerytury za 10 lat będziesz pobierał niemal minimalną.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX