500 plus. Minister rodziny apeluje do samorządów w sprawie wypłat pieniędzy

W liście do samorządów minister Bożena Borys-Szopa zaapelowała o sprawne przyjmowanie wniosków oraz przyznawanie świadczeń w ramach programu "Rodzina 500 Plus", a także możliwie szybką wypłatę pieniędzy rodzicom.
Zobacz wideo

Za dwa tygodnie program „Rodzina 500 Plus” zacznie funkcjonować w rozszerzonej formule. W związku z tym minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa wystosowała list do samorządowców, w którym apeluje m.in. o sprawne przyznawanie świadczeń, aby pieniądze wypłacana na bieżąco.

W szczególności proszę zwrócić uwagę, aby proces przyjmowania wniosków oraz przyznawania świadczeń wychowawczych przebiegał sprawnie i bez zakłóceń, a wypłaty nowo przyznanych świadczeń dokonywane były na bieżąco już od lipca br.

- zaapelowała do samorządów minister.

Podkreśliła również, że środki na wypłaty przyznawanych świadczeń wychowawczych są w pełni zabezpieczone w budżecie państwa.

Rozszerzone świadczenie

Rozszerzenie programu 500 plus nastąpi poprzez likwidację obecnego progu dochodowego. Od 1 lipca świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało na wszystkie dzieci, bez względu na dochody rodziny. Możliwe, że część rodziców większy przelew w wysokości 1500 zł zobaczy we wrześniu, właśnie ze względu na wyrównanie od lipca. Wiele będzie zależeć m.in. od momentu złożenia wniosku o świadczenie, a także - skąd sugestia minister - od czasu jego rozpatrzenia przez urzędników. Rozszerzenie 500 plus ma kosztować ok. 19 mld zł rocznie. 

Więcej o: