Były premier Donald Tusk ma dziś złożyć zeznania przed sejmową komisją śledczą ds. podatku VAT. To drugi termin przesłuchania wyznaczony przez posłów. Zgodnie z harmonogramem początek posiedzenia komisji z jego udziałem zaplanowano na godzinę 11.00.
Pierwotnie przesłuchanie Donalda Tuska miało odbyć się 29 maja, ale nieco ponad godzinę przed jego rozpoczęciem do sekretariatu komisji wpłynęło usprawiedliwienie jego nieobecności związane z pełnieniem funkcji szefa Rady Europejskiej. Wiceprzewodniczący komisji z ramienia PiS Kazimierz Smoliński zakłada, że były premier pojawi się na przesłuchaniu.
"Jego pełnomocnik na ostatnim posiedzeniu stwierdził, że jest chęć współpracy i pan Donald Tusk chce zeznawać przed komisją, więc patrząc z tego punktu widzenia zakładamy, że się stawi" - powiedział Kazimierz Smoliński. Smoliński dodał, że jeśli były premier ponownie nie przyjdzie i złoży usprawiedliwienie to komisja wyznaczy następny termin posiedzenia.
Czytaj też: Donald Tusk nie przesłał usprawiedliwienia w sprawie przesłuchania przed komisją VAT?
Z kolei długość dzisiejszego przesłuchania będzie zależeć od samego świadka, dodał wiceprzewodniczący komisji i poseł Kukiz’15 Błażej Parda. "Jak będzie chciał robić jakąś szopkę polityczną wtedy może być to przedłużone, bo nie będzie odpowiadał na konkretne pytania, albo będzie się rozwijać w jakiś innych wątkach, ale mam nadzieję, że podejdzie tutaj jak mąż stanu i będzie odpowiadał na nasze pytania normalnie" - mówił Błażej Parda.
Donald Tusk przed komisją ds. VAT, ale na tym nie koniec
W tym tygodniu we wtorek komisja zaplanowała też przesłuchanie byłego ministra spraw wewnętrznych, szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i przewodniczącego Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacka Cichockiego, a także byłego wiceprzewodniczącego tego ostatniego organu Adama Jassera.
Komisja bada prawidłowość działań oraz zaniedbania i zaniechania organów oraz instytucji publicznych w zakresie zapewnienia dochodów Skarbu Państwa z tytułu podatku od towarów i usług i podatku akcyzowego. Zakres jej działań obejmuje lata 2007 - 2015. Posłowie rozpoczęli prace w lipcu ubiegłego roku.
Według szacunków Ministerstwa Finansów, luka w podatku VAT w badanym przez komisję okresie mogła wynieść ponad 250 miliardów złotych.