Donald Tusk przed komisją ds. VAT. "Mam nadzieję, że będzie odpowiadał na pytania normalnie"

Donald Tusk, były premier, a obecnie przewodniczący Rady Europejskiej, ma dziś zeznawać przed komisją ds. VAT. Poprzednie przesłuchanie nie odbyło się z uwagi na nieobecność byłego szefa PO.
Zobacz wideo

Były premier Donald Tusk ma dziś złożyć zeznania przed sejmową komisją śledczą ds. podatku VAT. To drugi termin przesłuchania wyznaczony przez posłów. Zgodnie z harmonogramem początek posiedzenia komisji z jego udziałem zaplanowano na godzinę 11.00.

Pierwotnie przesłuchanie Donalda Tuska miało odbyć się 29 maja, ale nieco ponad godzinę przed jego rozpoczęciem do sekretariatu komisji wpłynęło usprawiedliwienie jego nieobecności związane z pełnieniem funkcji szefa Rady Europejskiej. Wiceprzewodniczący komisji z ramienia PiS Kazimierz Smoliński zakłada, że były premier pojawi się na przesłuchaniu.

"Jego pełnomocnik na ostatnim posiedzeniu stwierdził, że jest chęć współpracy i pan Donald Tusk chce zeznawać przed komisją, więc patrząc z tego punktu widzenia zakładamy, że się stawi" - powiedział Kazimierz Smoliński. Smoliński dodał, że jeśli były premier ponownie nie przyjdzie i złoży usprawiedliwienie to komisja wyznaczy następny termin posiedzenia.

Czytaj też: Donald Tusk nie przesłał usprawiedliwienia w sprawie przesłuchania przed komisją VAT?

Z kolei długość dzisiejszego przesłuchania będzie zależeć od samego świadka, dodał wiceprzewodniczący komisji i poseł Kukiz’15 Błażej Parda. "Jak będzie chciał robić jakąś szopkę polityczną wtedy może być to przedłużone, bo nie będzie odpowiadał na konkretne pytania, albo będzie się rozwijać w jakiś innych wątkach, ale mam nadzieję, że podejdzie tutaj jak mąż stanu i będzie odpowiadał na nasze pytania normalnie" - mówił Błażej Parda.

Donald Tusk przed komisją ds. VAT, ale na tym nie koniec

W tym tygodniu we wtorek komisja zaplanowała też przesłuchanie byłego ministra spraw wewnętrznych, szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i przewodniczącego Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacka Cichockiego, a także byłego wiceprzewodniczącego tego ostatniego organu Adama Jassera.

Komisja bada prawidłowość działań oraz zaniedbania i zaniechania organów oraz instytucji publicznych w zakresie zapewnienia dochodów Skarbu Państwa z tytułu podatku od towarów i usług i podatku akcyzowego. Zakres jej działań obejmuje lata 2007 - 2015. Posłowie rozpoczęli prace w lipcu ubiegłego roku.

Według szacunków Ministerstwa Finansów, luka w podatku VAT w badanym przez komisję okresie mogła wynieść ponad 250 miliardów złotych.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (84)
Donald Tusk przed komisją ds. VAT. "Mam nadzieję, że będzie odpowiadał na pytania normalnie"
Zaloguj się
 • fred_die

  Oceniono 41 razy 37

  "bo nie będzie odpowiadał na konkretne pytania"
  Nie będzie bo nie zadacie konkretnych pytań, całą ta komisja to szopka z nadania politycznego, w celu obsmarowania Tuska czymkolwiek.

 • ziaburek

  Oceniono 33 razy 31

  A czy przed 2007 rokiem nie obowiązywał VAT? Nie mieliśmy premiera? Ciekawe...

 • niktwazny126

  Oceniono 30 razy 28

  Mąż stanu Parda wymaga stosownego zachowania od nieobytego Tuska??

 • kiwdu53

  Oceniono 25 razy 25

  Ciekawe jak dziś się skompromituje komisja glupimi tezami i pytaniami z tezą.

 • 0zatkaokakao0

  Oceniono 27 razy 25

  Pierwsze co powinien zrobić nowy rząd to zlikwidować takie twory jak KOMISJE. Od tego jest prokuratura a nie banda idiotow za dodatkowy gruby szmal.

  Chyba, że będą to robić za tylko dietę poselską.

 • polak66maly

  Oceniono 25 razy 21

  biedacy boja sie co powie? Pierwsza zasada: nie zadawaj pytan, na ktore nie znasz odpowiedzi.

 • ksiadz.teofil

  Oceniono 27 razy 21

  Gosia Wasewanna cieszy się że to nie ona dzisiaj będzie przesłuchiwana.

 • ochujek

  Oceniono 21 razy 19

  Podkomisja smoleńska to cyrk nie szopka. PiS bije pianę. Za nasze pieniądze.

 • g.lesio

  Oceniono 21 razy 17

  Gość ma absolutnie racje.
  Wszystkie te komisje sejmowe to polityczna szopka robiona jedynie po to by spróbować pognębić opozycję. Z jakimkolwiek ujawnianiem faktów to nie ma nic wspólnego.
  Jedno jest pewne. Premier Tusk bez problemu poradzi sobie z PiSowcami w tej komisji bo po prostu jest od nich o kilka rzędów inteligentniejszy. Podejrzewam, że zdają sobie oni z tego sprawę i dlatego usiłują na wszelki sposób go zdyskredytować.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX