Planujesz sprzedać działkę bez dodatkowej opłaty? Czekanie pięć lat może już nie pomóc

Wstępny projekt zmian prawnych autorstwa Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju zakłada, że tzw. rentę planistyczną trzeba będzie opłacać zawsze przy sprzedaży działki, której wartość wzrosła po zmianie planu miejscowego. Dziś taka opłata nie jest pobierana, jeśli właściciel gruntu poczeka ze sprzedażą minimum pięć lat.

Tzw. rentę (opłatę) planistyczną należy zapłacić, jeśli sprzedaje się nieruchomość, której wartość wzrosła w związku z uchwaleniem lub zmianą planu miejscowego. Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wyraźnie mówi jednak, że taką opłatę wójt, burmistrz czy prezydent miasta może pobrać tylko, jeśli do sprzedaży dochodzi w ciągu pięciu lat od momentu wejścia w życie planu miejscowego albo jego zmiany.

Z tego powodu powszechne jest, że właściciele działek czekają ze sprzedażą pięć lat, aby opłaty nie wnosić. Tym bardziej, że renta planistyczna nie jest niska - może wynosić nawet do 30 proc. wzrostu wartości nieruchomości (to maksymalny limit określony ustawą, gminy mogą pobierać niższe opłaty). Jeśli więc na skutek zmian w planie miejscowym działka podrożeje np. o 10 tys. zł, gminie trzeba oddać nawet do 3 tys. zł. 

Możliwe jednak, że niebawem nawet odczekanie pięciu lat nie pomoże, i rentę planistyczną i tak trzeba będzie opłacić. Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", tak wynika ze wstępnego projektu zmian w prawie, których wprowadzenie rozważa Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Dodatkowo opłata miałaby zostać ustalona sztywno na poziomie 30 proc. wzrostu wartości nieruchomości, gminy nie mogłyby stosować niższej.

Niższe odszkodowania

To nie koniec nowości. Rozważane ma być także ograniczenie wysokości odszkodowań, kiedy po uchwaleniu lub zmianie planu miejscowego wartość nieruchomości spadła. Dziś, jeśli sprzedaje się w takiej sytuacji działkę ze stratą, można żądać od gminy odszkodowania równego obniżeniu jej wartości. Po zmianach, o których pisze "DGP", gmina musiałaby zwrócić tylko 30 proc. straty. 

Warto przy tym natomiast zwrócić uwagę, że w określonych sytuacjach odszkodowanie można uzyskać także na podstawie innego przepisu. Otóż jeśli po uchwaleniu planu miejscowego albo jego
zmianie korzystanie z nieruchomości stało się niemożliwe bądź istotnie ograniczone, można od gminy żądać odszkodowania za poniesioną rzeczywistą szkodę albo wykupienia nieruchomości lub jej części.

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju tłumaczy, że na razie zmiany w rentach planistycznych i odszkodowaniach to tylko propozycje, a "o szczegółowych rozstrzygnięciach będzie można mówić dopiero na etapie konsultacji".

To niejedyne pomysły

Nowości w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym może być więcej. Jak informowaliśmy niedawno, zniknąć mogą dzisiejsze warunki zabudowy, a w ich miejscu mają pojawić się standardy urbanistyczne, decyzje lokalizacyjne, a także plany przeznaczenia i zabudowy.

Czytaj więcej: W Polsce będzie trudniej budować. Znikną warunki zabudowy. Grozi nam paraliż inwestycyjny?

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (61)
Planujesz sprzedać działkę bez dodatkowej opłaty? Czekanie pięć lat może już nie pomóc
Zaloguj się
 • snook70

  Oceniono 40 razy 38

  Kościół i tak ma wszystko za darmo. A potem sprzedają działeczki prominentnym działaczom PIS- u (patrz Pinokio)

 • justas32

  Oceniono 31 razy 29

  Elektorat PiS nie posiada żadnych nieruchomości - to jest mu wszystko jedno ...

 • s.z.1

  Oceniono 19 razy 19

  Świetny pomysł. Kupiłem dzialkę budowlaną, zapłaciłem np. 500 tys. zł. Rok później gmina zmieniła Plan Miejscowy i przeznaczyła mają działkę pod tereny zielone. Wartośc działki spadła do 50 tys. zł. Zgodnie z propozycją Ziobry dostanę odszkodowanie w wysokości 30% straty, czyli niespełna 150 tyś. Straciłem 450 tys. Czyli jestem ponad 300 tyś "w plecy". I wszystko w majestacie prawa.
  To się dopiero zacznie pole do popisu dla urzędników..... Ale się będzie można nachapać....

 • komandorbuka

  Oceniono 16 razy 16

  A ja proponuję aby zabierać połowę, każdej zakupionej działki i przekazywać bezpłatnie kościołowi.

 • eclipse23

  Oceniono 14 razy 12

  Kogo by tu oyebać żeby dać pasożytom kiełbasę wyborczą

 • malgojb

  Oceniono 6 razy 6

  Ale tylko 30%? Toż to za mało, powinno być 150% w końcu ktoś to widział by państwu, tej macosze obywatela całego dorobku nie oddać?

 • jaceq

  Oceniono 4 razy 4

  PiSSmańskie ku....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX