Od lipca można składać wnioski 500 plus na pierwsze dziecko. Gdzie będzie można go złożyć?

Od poniedziałku 1 lipca będzie można składać wnioski na przyznanie nowego świadczenia 500 plus. Od tego czasu program Rodzina 500 Plus zacznie obowiązywać w rozszerzonej formule i obejmie wszystkie dzieci, bez względu na dochody finansowe rodziny. Premier Mateusz Morawiecki zachęca do składania wniosków on-line.
Zobacz wideo

Od 1 lipca 500 plus przyznawane będzie dla każdego dziecka bez względu na dochody - wcześniej świadczenie na pierwsze dziecko przyznawane było tylko biedniejszym rodzinom. Od kiedy i gdzie można składać wnioski o przydzielenie tego świadczenia?

Mateusz Morawiecki o świadczeniu 500 plus - to bardzo ważny impuls do poprawy edukacji, lepszego życia

Od 1 lipca przez internet można będzie składać wnioski o nowe 500 plus na każde dziecko do 18. roku życia. Dodatkowo wniosek ten można rozszerzyć o świadczenie Dobry Start, czyli dodatkowe 300 złotych na wyprawkę szkolną dla uczniów. E-wniosek można składać za pomocą portalu empatia.mrpips.gov.pl, przez PUE ZUS oraz bankowość elektroniczną. Od 1 sierpnia wniosek można składać także tradycyjnie w urzędzie gminy gdzie mieszkamy lub za pośrednictwem poczty.

Do składania wniosków on-line zachęcał dziś Mateusz Morawiecki. Podczas kampanii informacyjnej programu Rodzina 500 plus premier podkreślał, że dzięki świadczeniu życie dzieci w Polsce będzie lepsze - Mówiło się kiedyś: w czepku urodzony. Można powiedzieć, że tę polisę wkładamy do czepka każdego dziecka. Jest to 108 tysięcy złotych do 18 roku życia. Jesteśmy przekonani, że będzie to bardzo ważny impuls do poprawy edukacji, lepszego życia.

Wniosek o świadczenie 500 plus można składać przez internet od 1 lipca

Wnioski on-line będzie można składać m.in. za pośrednictwem konta PUE ZUS. Po zalogowaniu do systemu możemy wypełnić wniosek, który znajduje się w sekcji Ubezpieczonego lub Świadczeniobiorcy w zakładce "Rodzina 500+". Następnie użytkownik uzupełnia pola, których poprawność automatycznie sprawdzana jest przez stronę. Następnie zapisujemy wniosek i podpisujemy go korzystając z jednego z trzech sposobów: za pośrednictwem podpisu elektronicznego, profilu zaufanego ePUAP lub profilu PUE. Po kilku dniach na adres e-mail zostanie wysłane urzędowe poświadczenie odbioru wniosku. O przyznanie świadczenia wystąpić można także za pomocą strony empatia.mpips.gov.pl logując się za pośrednictwem profilu zaufanego lub platformy e-dowód.

Wnioski o przyznanie 500 plus można składać także poprzez strony internetowe banków. Taką opcję oferują: Alior Bank SA, Bank BGŻ BNP Paribas, Credit Agricole Bank Polska SA, Euro Bank SA, Getin Noble Bank SA, Bank Handlowy w Warszawie SA, ING Bank Śląski SA, Inteligo, mBank SA, Bank Millennium SA, Nest Bank S.A, Bank Ochrony Środowiska SA, Bank Pekao SA, Bank Pocztowy SA, PKO Bank Polski SA, Raiffeisen Bank Polska SA, Bank BPS S.A., SGB-Bank SA, Santander Bank Polska, Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. oraz wybrane zrzeszone Banki Spółdzielcze. 

Wniosek złożony w okresie lipiec-wrzesień oznacza, że świadczenie zostanie przyznane z wyrównaniem od 1 lipca 2019 roku. Wnioski złożone po 30 września nie będą obejmowały wyrównania za miesiące minione czyli za lipiec i sierpień. Złożenie dokumentów do końca sierpnia gwarantuje także, że świadczenie wraz z wyrównaniem wypłacone zostanie najpóźniej do 31 października. Wnioski o 500 plus warto więc złożyć wcześniej, zwłaszcza, że urzędy będą miały o wiele więcej zgłoszeń związanych z przyznaniem świadczenia. Wniosek złożony w tym roku będzie dotyczył świadczeń przyznawanych w okresie od 1 lipca 2019 do 31 maja 2021 roku. 

Więcej o: