Rekordowy import śmieci do Polski. Przyjęliśmy 430 tys. ton. Niemcy importują ich 15 razy więcej

Pod względem ilości sprowadzanych odpadów w Polsce wiele się przez ostatnie lata zmieniło. Tylko w 2018 roku przyjęliśmy 430 tys. ton śmieci. I chociaż sami toniemy w odpadkach, Główny Inspektorat Ochrony Środowiska zapewnia, że ich importowanie jest korzystne. Dlaczego?
Zobacz wideo

W 2015 roku do Polski sprowadzono 154 tysiące ton śmieci, w 2016 256 tysięcy ton, rok później 378 tys. W zeszłym roku import zwiększyliśmy jeszcze bardziej - do 430 tys. ton. Czy w kraju, w którym segregowanie odpadów wciąż jest wyzwaniem, powinno się znaleźć tyle "obcych" śmieci? - pyta w swoim materiale TVN24.

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska przekonuje, że import odpadów jest dla polskiej gospodarki korzystny. Na przetworzonych odpadach da się bowiem zarobić. Wiedzą o tym Niemcy, którzy sprowadzają na swoje terytorium wielokrotnie więcej odpadów - aż 6,5 mln ton. To ok. 15 razy więcej. Znacznie mniejsza Holandia może pochwalić się niewiele gorszym wynikiem wynoszącym 5,6 mln ton. A mniejsze od nas Czechy dorównują nam importem. 

Import śmieci do Polski rośnie (dane w tys. ton).Import śmieci do Polski rośnie (dane w tys. ton). Ilustracja: Redakcja. Źródło: GIOS

Jak zauważa GIOS na swojej stronie, śmieci można potraktować jako zasoby. Przeciętny Europejczyk produkuje ich 481 kg rocznie, przeciętny Polak - ok 270 kg/rok. Co ciekawe, najwięcej odpadów komunalnych wytwarzają Duńczycy - 747 kg/rok.

Czytaj też: Opłaty za śmieci mogą gwałtownie podskoczyć. Są pierwsze decyzje. Nawet 45 zł za osobę

Śmieci to zasoby

Inspektora wyjaśnia, że jednym z kluczowych celów planu działania na rzecz oszczędnej Europy jest wprowadzenie gospodarowania odpadami jako zasobami do 2020 r. W planie podkreślono m.in. konieczność zapewnienia wysokiej jakości recyklingu, eliminacji składowania, ograniczenia odzysku energii do materiałów nienadających się do ponownego przetworzenia oraz zapobiegania nielegalnemu przemieszczaniu odpadów. 

"Obecne systemy produkcji i konsumpcji niewystarczająco zachęcają do zapobiegania powstawaniu i ograniczania ilości odpadów. Cały łańcuch wartości, od fazy projektowania produktu i opakowania po wybór materiałów, powinien zostać zaplanowany z myślą o zapobieganiu powstawaniu odpadów" - wyjaśnia GIOS w swoim komunikacie.

Miliony Polaków zapłacą za śmieci dwa razy więcej

Polska musi radzić sobie z segregacją śmieci coraz lepiej, a to sporo kosztuje. W związku z planowaną nowelizacją przepisów nawet sześć milionów Polaków za wywóz odpadów może zapłacić wkrótce dwa razy więcej. Rząd dał bowiem gminom "zielone światło" na drastyczne podwyżki opłat dla osób, które nie segregują odpadów.

Rząd chce też pozwolić, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, by gminy swoje śmieci mogły oddawać do punktów przetwarzania w całym kraju. Ma to podnieść konkurencyjność i wyeliminować praktyki monopolistyczne, w tym ograniczenie ryzyka dokonywania zmowy cenowej.

Nowelizacja rozwiąże też kwestie toreb foliowych - opłatą recyklingową będą objęte również torby foliowe o grubości powyżej 50 mikronów. Rząd łata w ten sposób przepisy, które wielu sklepom udało się do tej pory łatwo obejść. Po nowelizacji opłaty nie da się uniknąć. 

Więcej o:
Komentarze (127)
Rekordowy import odpadów do Polski. Przyjęliśmy 430 tys. ton śmieci
Zaloguj się
 • z.04.2019

  Oceniono 33 razy 29

  Pis-owcy przyjmują rekordowe ilości śmieci 430 tys ton-z nich część spłonie na składowiskach, kupują rekordowe ilości ruskiego węgla wyszabrowanego w Donbasie-A mamy jak mówi Morawiecki własnego na 200 lat, a wczoraj rekordowe ilości prądu elektrycznego z zagranicy- teraz już "budują" 2. elektrownie atomowe, "swoje " to mają tylko pieniądze z podatków nałożonych Polakom.

 • yo1pek

  Oceniono 29 razy 25

  A jak już się zatyka to podpalamy....I cała tajemnica gospodarki śmieciowej. Oczywiście pieniążki płyną szerokim strumieniem do odpowiednich kieszeni.

 • baramboo

  Oceniono 28 razy 24

  Nawet Chiny nie chcą już cudzych śmieci.

 • ogrodnik.january

  Oceniono 23 razy 21

  Rząd ma już genialny plan pozbycia się tych śmieci (sejm przegłosuje program śmieci+ dziś w nocy, a duda podpisze jutro rano). Śmieci zostaną rozdysponowane suwerenowi w urzędach gminy - podczas pobierania 500+ suweren dostanie po 500 kg śmieci na każde dziecko. A potem nastąpi segregacja śmieci (suweren jest w tym mistrzem) - co da się spalić, to do pieca, a co niepalne, to do lasu...

 • nie_bierz_jarka_na_serio

  Oceniono 14 razy 12

  ja widzę że zagospodarowujemy te importowane odpady zwykle ogniem

 • ilenka50

  Oceniono 14 razy 12

  Mieliśmy wstać z kolan. Tylko po co? Żeby po kolana, albo i po szyję, brodzić w śmieciać? Polska staje się śmietniskiem Europy, a ludziska bija brawo. Wrrrr!

 • true_lysander

  Oceniono 9 razy 9

  To ja poproszę 0,30 pln za każdy kg moich smieci oddanych do gminnego śmietnika. To sa moje zasoby, którymi dzielę się z gminą i państwem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX