Z programu "300 plus" mogą skorzystać rodzice dzieci które nie ukończyły 20 lat lub 24 lat w przypadku młodych ludzi z orzeczeniem o niepełnosprawności, potrzebie kształcenia specjalnego lub zajęć rewalidacyjno-wychowawczych. Dziecko, na które można otrzymać 300 złotych, musi także uczyć się w placówce takiej jak:
Program Dobry Start nie obejmuje dzieci uczęszczających do przedszkola oraz studentów.
"300 plus" to program, z którego mogą skorzystać wszyscy rodzice bez względu na wysokość wynagrodzenia. Bez względu na dochody rodzic, który złoży odpowiedni wiosek, otrzyma 300 złotych. Wnioski o przyznanie dodatkowych pieniędzy może złożyć:
Wniosek składa jedna osoba. Jeśli dziecko nie pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym z obojgiem rodziców, pieniądze dostaje ten rodzic, który opiekuje się dzieckiem. Jeśli dziecko jest pod opieką naprzemienną obojga rodziców - każdy z nich może złożyć wniosek i dostać połowę pieniędzy na dziecko, czyli 150 zł.
Wniosek o przyznanie dofinansowania w ramach programu "300 plus" można złożyć przez internet lub w wersji tradycyjnej, w urzędzie przyjmującym wnioski na "500 plus". Osoby, które chcą złożyć wniosek on-line, mogą to zrobić przez portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną w terminie od 1 lipca do 30 listopada. Wniosek papierowy można złożyć w odpowiednim urzędzie od 1 sierpnia do 30 listopada.
Rodzice, którzy złożą prawidłowo wypełniony i kompletny wniosek w lipcu lub w sierpniu, otrzymają świadczenie "300 plus" do 30 września. Pozostali będą musieli poczekać na wypłatę do 2 miesięcy od złożenia wniosku.