Odkładasz na PPK? Zapłacisz wyższy podatek. Sam sfinansujesz własną dopłatę od rządu

Od 1 lipca największe firmy będą tworzyć dla swoich pracowników Pracownicze Plany Kapitałowe. Nie każdy wie, że odkładając na PPK zapłaci się podatek dochodowy od wpłaty od pracodawcy.

Od 1 lipca pierwsi pracodawcy w Polsce - ci zatrudniający powyżej 250 osób - zaczynają otwierać dla swoich pracowników Pracownicze Plany Kapitałowe. Co pół roku do tworzenia PPK będą obligowane kolejne podmioty, aż na początku 2021 r. będą one już musiały działać niemal we wszystkich podmiotach w Polsce (z wyjątkiem jednoosobowych firm czy części firm, gdzie działają Pracownicze Programy Emerytalne).

Czytaj więcej: Ruszają Pracownicze Plany Kapitałowe. Za 2 proc. swojej pensji masz dostać godniejszą jesień życia

PPK z dodatkowym podatkiem

Na PPK domyślnie będą co miesiąc trafiać: wpłata pracownika w wysokości 2 proc. wynagrodzenia oraz wpłata pracodawcy w wysokości 1,5 proc. Nie wszyscy jednak wiedzą, że wpłata pracodawcy będzie stanowiła dla pracownika przychód podlegający opodatkowaniu. Wobec tego pracodawca będzie zobowiązany potrącić zaliczkę na podatek dochodowy z tego tytułu z wynagrodzenia pracownika.

"Na rękę" pracownik dostanie więc mniej nie tylko o 2 proc., które pójdzie na PPK, ale też o dodatkową zaliczkę na podatek za wpłatę od pracodawcy.

W skali miesiąca nie mówimy o znaczących kosztach. Przykładowo, dla osoby zarabiającej 5 tys. zł brutto, wpłata pracodawcy na PPK wyniesie 75 zł (1,5 proc. z 5 tys. zł), a więc zaliczka na podatek dochodowy z tego tytułu wyniesie 14 zł miesięcznie. To może niewiele, ale w skali roku daje już 168 zł. Przy pensji 4 tys. zł brutto podatek wyniesie 11 zł miesięcznie (132 zł rocznie), a przy pensji 6 tys. zł zapłaci się 16 zł podatku (192 zł). Podane kwoty mogą być o kilkanaście złotych niższe w skali roku, jeśli dojdzie do obiecywanej obniżki stawki podatku PIT z 18 do 17 proc.

O dodatkowym podatku warto pamiętać, kiedy będziemy cieszyć się z dorocznej dopłaty rządowej dla osób odkładających na PPK. Będzie ona wynosić 240 zł. Wychodzi więc na to, że w dużej części (a czasem wręcz w całości) pracownicy sami ją sobie sfinansują płacąc wyższy podatek.

O ile niższe pensje z powodu PPK?

PPK mają zapewnić Polakom dodatkowe oszczędności na emeryturze. Z tego punktu widzenia Pracownicze Plany Kapitałowe są więc potrzebnym rozwiązaniem. Warto natomiast pamiętać, że "skutkiem ubocznym" odkładania na PPK będzie niższa pensja netto.

Wpłata na PPK i dodatkowy podatek sprawią, że np. osoba zarabiająca 5 tys. zł brutto - odkładając na PPK - dostanie "na rękę" przynajmniej o 114 zł mniej, niż gdyby na PPK nie oszczędzała. Przynajmniej 114 zł - bo zarówno pracownik można na PPK odkładać więcej niż minimalne 2 proc. pensji, jak i pracodawca może wpłacać więcej niż 1,5 proc. (a im wyższa wpłata pracodawcy, tym wyższy podatek od pracownika). 

.. wyliczenia własne; grafika: Marta Kondrusik/Gazeta.pl

Powyższe wyliczenia poczyniono przy obowiązującej stawce PIT 18 proc.

Jak wypisać się z PPK?

PPK wspomogą długoterminowe oszczędzanie z myślą o emeryturze. Jeśli jednak ktoś nie widzi potrzeby odkładania pieniędzy na ten cel albo uważa, że inwestując samodzielnie poradzi sobie lepiej niż na PPK, może zadeklarować brak wpłat na Pracownicze Plany Kapitałowe. W tym celu będzie musiał złożyć u swojego pracodawcy stosowną deklarację. Co cztery lata trzeba ją będzie odnawiać. 

Zobacz wideo
Więcej o: