O tym, że liczba wniosków online o 500 plus (papierowo o świadczenie będzie można wnioskować dopiero za miesiąc) przekroczyła 500 tys. poinformowała na Twitterze ok. 20:30 minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa
Bożena Borys-Szopa mówiła w TVP Info, że pierwsze wnioski elektroniczne w programie Rodzina 500 Plus pojawiły się tuż po północy. Minister dziękowała w TVP Info samorządom, które rozpoczęły wypłaty. Jako pierwsza pieniądze zaczęła przelewać gmina Kowary z województwa dolnośląskiego.
Minister uspokajała, że choć pojawiają się związane ze szczytami spowolnienia w pracy serwerów obsługujących wnioski, nic złego się nie dzieje.
Wszystkie wnioski trafią i zostaną niezwłocznie rozpatrzone. Niezwłocznie dostaniecie Państwo informację zwrotną, a co za tym idzie, także pieniądze
- zapewniła Bożena Borys-Szopa.
Wnioski o świadczenie z programu Rodzina 500 Plus w nowej odsłonie, można składać od dziś od północy przez internet - za pośrednictwem kanałów bankowości elektronicznej, portalu Emp@tia lub platformy usług elektronicznych ZUS. Wnioski drogą papierową będzie można składać od 1 sierpnia.
Co ciekawe, blisko 200 tys. wniosków o 500 plus zostało złożonych za pośrednictwem PKO Banku Polskiego. Poinformowała o tym rzeczniczka prasowa
banku.
W przypadku złożenia wniosku w okresie lipiec-wrzesień świadczenie zostanie przyznane z wyrównaniem od 1 lipca. Złożenie wniosku po 30 września będzie oznaczać przyznanie świadczenia od miesiąca złożenia wniosku - bez wyrównania za poprzednie miesiące.
Do tej pory świadczenie 500 Plus na pierwsze dziecko przysługiwało tylko tym rodzinom, w których dochód nie przekraczał 800 złotych na osobę lub 1200 złotych w przypadku wychowywania dziecka niepełnosprawnego. Teraz kryterium dochodowe znika. Po rozszerzeniu programu "Rodzina 500 Plus" będzie mogło skorzystać z niego 6 milionów 800 tysięcy dzieci. Wcześniej korzystało ponad 3 miliony 600 tysięcy dzieci.
Od dziś można też drogą online składać wnioski o świadczenie "Dobry Start", czyli o wypłacane raz w roku wsparcie na zakup wyprawki szkolnej w wysokości 300 złotych na dziecko. Tu także nie bierze się pod uwagę dochodu rodziny.