Zbyt gorąco dla człowieka. W wielu częściach Azji panują już piekielne upały

Klimat zmienia się na tyle szybko, że niektóre części Azji stają się powoli niezdatne do zamieszkania przez człowieka. Fale upałów są coraz częstsze i długotrwałe. W Indiach słupek rtęci przekroczył 50 stopni Celsjusza. W innych krajach regionu wcale nie jest chłodniej.
Zobacz wideo

Eksperci Massachusetts Institute of Technology (MIT) alarmują, że jeżeli ludzkość nie poradzi sobie z problemem emisji gazów cieplarnianych, na skutek wzrostu temperatury część Indii stanie się zbyt gorąca, by ludzie mogli tam mieszkać. Klimat jest tam coraz bardziej niebezpieczny. 

W przyszłości fale upałów będą wyglądać jeszcze gorzej - nawet jeśli klimat złagodnieje. I znacznie gorzej, jeżeli do złagodzenia nie dojdzie.

- wyjaśnia cytowany przez CNN Elfatih Eltahir, hydrolog i klimatolog z MIT.

Czytaj też: Wszyscy zapłacimy za zmiany klimatu. Ekonomista: Będziemy musieli wydać bardzo dużo pieniędzy na inwestycje

Dowodów na to, że w Azji, przywykłej do wysokich temperatur, dzieje się coś niepokojącego, nie brakuje. Ostatnia fala upałów była bowiem jedną z najdotkliwszych od lat. Na skutek różnych komplikacji zdrowotnych w samych Indiach zmarło bowiem w ostatnich tygodniach 100 osób. 

W ciągu minionego roku w Indiach odnotowano 484 fal ciepła, gdy tymczasem w roku 2010 było ich zaledwie 21. Upały pociągnęły za sobą przynajmniej 5 tys. ofiar. 

Mówiąc w największym skrócie, nadchodzące fale upałów prawdopodobnie pokryją całe Indie.

- stwierdził Sushmita Joseph z Indyjskiego Instytutu Meteorologii Tropikalnej.

W niektórych częściach Azji jest już gorąco jak w piekleW niektórych częściach Azji jest już gorąco jak w piekle Ilustracja Marta Kondrusik, dane: NASA

1 czerwca w indyjskim Churu słupki rtęci przekroczyły 50 stopni Celsjusza. Tak wysoka temperatura utrzymywała się przez kilka dni. Co prawda do rekordu wynoszącego 51 stopni, który padł w roku 2016, trochę brakowało, ale pokazuje to tylko, jak długo już mamy do czynienia z niepokojącymi falami znacznie podniesionej temperatury. Dzisiaj temperatura w Churu spadła do ok. 40 stopni.

W innych azjatyckich regionach utrzymują się wyjątkowo wysokie temperatury. Jak podają lokalne media, temperatura w niektórych miastach Zjednoczonych Emiratów Arabskich wynosi dziś 47 stopni Celsjusza. 

Jedyne, czego naukowcy jeszcze nie są pewni, to tempo zmian klimatycznych. Według najbardziej optymistycznych przewidywań większość obszaru Indii stanie się niezdatna do zamieszkania przez człowieka około roku 2100. Warto pamiętać, że to najbardziej ludny kraj świata, który zamieszkuje 1,4 mld osób. 

Zmiana klimatu jest realna i odczuwamy ją już tu i teraz. Jeśli chcesz zapobiegać jej skutkom, ale nie wiesz jak zacząć, możesz wesprzeć Greenpeace, które działa na rzecz rozwoju czystej energii i walczy z opieszałością polityków. WEJDŹ TUTAJ >>

Więcej o: