Zbyt gorąco dla człowieka. W wielu częściach Azji panują już piekielne upały

Klimat zmienia się na tyle szybko, że niektóre części Azji stają się powoli niezdatne do zamieszkania przez człowieka. Fale upałów są coraz częstsze i długotrwałe. W Indiach słupek rtęci przekroczył 50 stopni Celsjusza. W innych krajach regionu wcale nie jest chłodniej.
Zobacz wideo

Eksperci Massachusetts Institute of Technology (MIT) alarmują, że jeżeli ludzkość nie poradzi sobie z problemem emisji gazów cieplarnianych, na skutek wzrostu temperatury część Indii stanie się zbyt gorąca, by ludzie mogli tam mieszkać. Klimat jest tam coraz bardziej niebezpieczny. 

W przyszłości fale upałów będą wyglądać jeszcze gorzej - nawet jeśli klimat złagodnieje. I znacznie gorzej, jeżeli do złagodzenia nie dojdzie.

- wyjaśnia cytowany przez CNN Elfatih Eltahir, hydrolog i klimatolog z MIT.

Czytaj też: Wszyscy zapłacimy za zmiany klimatu. Ekonomista: Będziemy musieli wydać bardzo dużo pieniędzy na inwestycje

Dowodów na to, że w Azji, przywykłej do wysokich temperatur, dzieje się coś niepokojącego, nie brakuje. Ostatnia fala upałów była bowiem jedną z najdotkliwszych od lat. Na skutek różnych komplikacji zdrowotnych w samych Indiach zmarło bowiem w ostatnich tygodniach 100 osób. 

W ciągu minionego roku w Indiach odnotowano 484 fal ciepła, gdy tymczasem w roku 2010 było ich zaledwie 21. Upały pociągnęły za sobą przynajmniej 5 tys. ofiar. 

Mówiąc w największym skrócie, nadchodzące fale upałów prawdopodobnie pokryją całe Indie.

- stwierdził Sushmita Joseph z Indyjskiego Instytutu Meteorologii Tropikalnej.

W niektórych częściach Azji jest już gorąco jak w piekleW niektórych częściach Azji jest już gorąco jak w piekle Ilustracja Marta Kondrusik, dane: NASA

1 czerwca w indyjskim Churu słupki rtęci przekroczyły 50 stopni Celsjusza. Tak wysoka temperatura utrzymywała się przez kilka dni. Co prawda do rekordu wynoszącego 51 stopni, który padł w roku 2016, trochę brakowało, ale pokazuje to tylko, jak długo już mamy do czynienia z niepokojącymi falami znacznie podniesionej temperatury. Dzisiaj temperatura w Churu spadła do ok. 40 stopni.

W innych azjatyckich regionach utrzymują się wyjątkowo wysokie temperatury. Jak podają lokalne media, temperatura w niektórych miastach Zjednoczonych Emiratów Arabskich wynosi dziś 47 stopni Celsjusza. 

Jedyne, czego naukowcy jeszcze nie są pewni, to tempo zmian klimatycznych. Według najbardziej optymistycznych przewidywań większość obszaru Indii stanie się niezdatna do zamieszkania przez człowieka około roku 2100. Warto pamiętać, że to najbardziej ludny kraj świata, który zamieszkuje 1,4 mld osób. 

Zmiana klimatu jest realna i odczuwamy ją już tu i teraz. Jeśli chcesz zapobiegać jej skutkom, ale nie wiesz jak zacząć, możesz wesprzeć Greenpeace, które działa na rzecz rozwoju czystej energii i walczy z opieszałością polityków. WEJDŹ TUTAJ >>

Więcej o:
Komentarze (292)
Zbyt gorąco dla człowieka. W wielu częściach Azji już jest gorąco jak w piekle
Zaloguj się
 • lahcimmichal

  Oceniono 72 razy 64

  wtedy się dopiero zaczną fale uchodźców klimatycznych. Zbyt wysoka temperatura, brak wody, brak jedzenia. Kolejne wojny będą własnie o te rzeczy. Szkoda, ze polityka jest ważniejsza od przetrwania.

 • acototak

  Oceniono 79 razy 61

  Nie ma zmian klimatycznych.
  Ziemia jest płaska.
  Pan prezes ma 190 cm wzrostu.

 • titta

  Oceniono 25 razy 23

  Wycinamy lasy na potege. O emisji sie mowi ale o tym, ze puszcze tropikalne znikaja w zastraszajacym tepie juz nie.
  Wycina sie stare drzewa, dawne wsie z sadami i ogrodami betonuje. Kilka marnych roslinek na dachu nie rozwiaze poziomu (choc obniza temperature).
  Zaczac sadzic dzewa I poprostu pozwolic jej roznac. Mam zalesiona dzialke i chyba bede musiala isc do sadu, bo gmina zyczy sobie wykarczowania. Bo tak.

 • dr_dundersztyc

  Oceniono 32 razy 20

  No, i to na takich społecznościach jak pisowska Polska będzie spoczywać największa odpowiedzialność za przyjmowanie tych ludzi, którzy staną się uchodźcami klimatycznymi.
  Jak nie chcecie teraz włączyć się w międzynarodowe przeciwdziałania zmianom klimatu, nie chcecie zrezygnować z "dobra narodowego" czyli węgla, to w przyszłości za to płaćcie i ponoście odpowiedzialność.

 • strange_email

  Oceniono 38 razy 20

  Jakie ocieplenie jak u nas na wiosce zimno wczora wieczorem bylo?
  Ja bede palic ruskim wenglem a i butami palic bede dopuki Chinczyki i inne azjaty tez nie bedom sloncem grzac. Jak wszyscy to wszyscy! Nie ma tak ze ja ekologiczny bede a uni nadal bedo sobie mogli wenglem palic i butami. Co ja mam byc stratny? A jak w Zakopanem co zima nasi przestano palic wenglem i nie bedzie smierdziauo a Slowaki beda palic wenglem i wiatr przyniesie ich smrod do nas to oni smrodza ZA DARMO a my bedziemy musieli za ekologie placic duzo jak niewiemco.
  Ekologia panie to musi byc po naszej stonie, najpierw Chinczyki i Slowaki przestaja palic wenglem i butam a potem moze my. Jak wiatry beda dobre.

 • demkel

  Oceniono 36 razy 20

  A denialiśmy klimatyczni i tak powiedzą że nie ma ocieplenia klimatu, bo w Polsce w lipcu zrobiło się zimno.

 • nasster13

  Oceniono 14 razy 14

  Chiny sa nadal najludniejszym krajem swiata z populacja 1.4 mld, Indie rosna i gonia ale maja 1.3 mld

 • d33mariusz

  Oceniono 15 razy 13

  Ziemia jest przeludniona co widać właśnie w Indiach i Chinach. Człowiek zdewastował ziemię i robi to coraz mocniej. Natura sama zrobi z tym porządek. I bardzo dobrze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX