NASA. Teleskop Hubble'a sfotografował umierającą gwiazdę podwójną Eta Carinae

4 lipca NASA udostępniła zdjęcie umierającej gwiazdy podwójnej Eta Carinae. Fotografię w najlepszej rozdzielczości wykonał Kosmiczny Teleskop Hubble'a.
Zobacz wideo

Eta Carinae to gwiazda podwójna, jedna z największych i najjaśniejszych gwiazd w naszej galaktyce. Jedną z nich jest niebieska gwiazda zmienna - 150 razy masywniejsza od Słońca. Gwiazda poddawana jest działaniu niekontrolowanych erupcji, które już niebawem mogą zakończyć się potężną eksplozją. Obecnie podwójna gwiazda emituje w przestrzeń kosmiczną ogromne ilości materii i promieniowania.

NASA udostępniła zdjęcie umierającej gwiazdy podwójnej Eta Carinae

Na zdjęciu wykonanym przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a udostępnionym przez NASA widać jeden z etapów umierania gwiazdy podwójnej Eta Carinae, która znajduje się 7500 lat świetlnych od Ziemi. Z naszej perspektywy oglądamy więc zdjęcie, które pokazuje wydarzenie sprzed 170 lat. Według naukowców proces umierania gwiazdy rozpoczął się w latach 40. XIX wieku i trwa do tej pory.

Wtedy Eta Carinae przeszła wielki wybuch, który uczynił ją drugą najjaśniejszą gwiazdą widoczną na niebie. Podwójna gwiazda była wtedy tak jasna, że była jedną z najważniejszych gwiazd nawigacyjnych dla marynarzy pływających po morzach półkuli południowej.

W kwietniu tego roku Eta Carinae przestała już tak mocno świecić, przez co została zdetronizowana przez gwiazdę Syriusz. Gwiazda przez cały czas jest bardzo niestabilna i w każdej chwili może eksplodować jako supernowa lub hipernowa, dzięki czemu może stać się najjaśniejszym po Księżycu i Słońcu obiektem na niebie. Obecnie emituje cztery miliony razy więcej energii niż Słońce. Na jej miejscu powstanie gwiazda neutronowa lub czarna dziura.

Więcej o: