mBank24 to oszustwo. Można stracić pieniądze z konta

mBank ostrzega swoich klientów przed fałszywymi mailami. Cyberprzestępcy podszywają się w nich pod bank. Do wiadomości dołączony jest załącznik, którego otworzenie może zainfekować komputer.

Jak informuje mBank, w fałszywej wiadomości klienci mogą przeczytać, że w systemie mBank24 (serwis bankowości internetowej mBanku tak się nie nazywa!) czeka zlecenie przelewu i należy je zatwierdzić. W załączniku rzekomo znaleźć można "wygenerowane certyfikowane potwierdzenie, gotowe do zatwierdzenia". 

.. mBank

Na fałszywą wiadomość można się nabrać, bo napisana jest składnym językiem, na początku widnieje logo mBanku (tak jak w prawdziwej korespondencji), a plik w załączniku ma rozszerzenie .docx. 

Otworzenie pliku z załącznika grozi jednak przejęciem przez cyberprzestępców kontroli nad komputerem. A stąd tylko krok do przechwycenia danych, które wpisujemy - np. loginów i haseł do kont bankowych, a także wyświetlania fałszywych komunikatów, mających na celu wyłudzenie poufnych danych (np. kod SMS), i kradzieży środków z kont.

Co zrobić, jeśli otworzyło się załącznik?

mBank radzi, by w przypadku uruchomienia załącznika z fałszywą wiadomością, jak najszybciej przeskanować komputer programem antywirusowym. Koniecznie trzeba też zmienić hasło do serwisu transakcyjnego mBanku oraz wszystkich innych kont bankowych, pocztowych i portali społecznościowych (korzystając z innego komputera), a także skontaktować się z infolinią banku.

Zobacz wideo
Więcej o: