500 plus dla niepełnosprawnych jesienią. Premier Morawiecki chce dodatku dla "najbardziej poszkodowanych przez los"

Rząd na wtorkowym posiedzeniu zajmie się projektem "500 Plus dla niepełnosprawnych". Premier Mateusz Morawiecki twierdzi, że nowy dodatek ma wejść w życie jesienią 2019 r., pewnie jeszcze przed wyborami. Komu przysługuje świadczenie, czy obowiązują jakieś ograniczenia? Wiemy coraz więcej.
Zobacz wideo

Na najbliższym posiedzeniu rządu ma zostać omówiony projekt programu "500 Plus dla niepełnosprawnych". Z dotychczasowych ustaleń wynika, że dopłata w wysokości 500 zł miesięcznie ma przysługiwać osobom niezdolnym do samodzielnego funkcjonowania, które już otrzymują świadczenie, ale nie wystarcza ono na pokrycie wszystkich wydatków.

Rzecznik rządu Piotr Mueller w rozmowie z Polskim Radiem zapewnił, że program powinien zostać uruchomiony jesienią. Wyjaśnił, że to realizacja obietnic wyborczych, które pojawiły się w kampanii do Parlamentu Europejskiego,. Potwierdził tym samym stanowisko, które premier Mateusz Morawiecki wyraził w rozmowie z portalem 300polityka.pl

Chcemy, żeby już tej jesieni również był wdrożony ten projekt dla tych najbardziej poszkodowanych przez los, dla około pół miliona osób. To osoby, które są zupełnie pozbawione możliwości samodzielnego funkcjonowania, pracowania. Są osobami, które potrzebują najbardziej pomocy ze strony państwa

- stwierdził premier. 

Z wcześniejszych informacji wiemy, że program skierowany jest do około pół miliona dorosłych osób niepełnosprawnych. Zgodnie z projektem łączna kwota świadczeń dla osób objętych programem nie będzie mogła przekroczyć 1600 złotych. 

500 plus dla niepełnosprawnych - jak rząd sfinansuje projekt?

Roczny koszt dla finansów publicznych świadczenia to 3 mld zł. Rząd planuje sfinansować te świadczenia z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, którego roczne przychody są szacowane na około 1,7 mld zł. Drugim źródłem finansowania ma być podatek od sprzedaży detalicznej. Według prognoz rządu ma przynieść od 1,5 do 1,7 mld zł rocznie. Możliwe, że zacznie obowiązywać we wrześniu.

Czytaj też: Jarosław Kaczyński twierdzi, że wymyślił 500 plus i "obliczył wszystko w pamięci". Przypominamy prawdę

Czy posłowie zdążą uchwalić nowy program? Ostatnie posiedzenie Sejmu i Senatu odbędzie się w dniach 17-19 lipca. Jeśli przepisy nie zostaną uchwalone w tym terminie trzeba będzie czekać do powrotu posłów z wakacji. Ostatnie posiedzenie zaplanowano na 11 września. 

Więcej o: