Morawiecki dopiął swego. Niższy podatek jeszcze przed wyborami

Rada Ministrów wprowadziła we wtorek kluczową zmianę do projektu ustawy obniżającej PIT z 18 do 17 proc. Niższy PIT będzie obowiązywał nie od 1 stycznia 2020 r., ale już od 1 października 2019 r.

W opublikowanym zaledwie w poniedziałek projekcie ustawy o obniżce PIT z 18 do 17 proc. mowa była o tym, że zmiany podatkowe zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2020 r. Był to dosyć logiczny termin - początek nowego roku podatkowego. 

Z drugiej strony jednak premier Morawiecki życzył sobie, aby obniżkę podatków przeprowadzić jeszcze przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi. Co prawda trudno powiedzieć, żeby niższy podatek kilka tygodni przed wyborami zdołał napchać kieszenie Polaków, ale zawsze już "odhaczona" obniżka podatków wygląda w przedwyborczych przekazach znacznie lepiej niż jej wizja za kilka miesięcy.

Być może to było właśnie przyczyną wprowadzonej we wtorek przez Radę Ministrów autopoprawki do projektu. Zakłada ona, że podatek PIT 17 proc. w miejsce 18 proc. oraz ponad dwukrotnie wyższe koszty uzyskania przychodów zaczną obowiązywać już od 1 października 2019 r. 

Jak rozwiązać zmiany podatku w trakcie roku?

Zmiana stawki podatku w trakcie roku podatkowego rodzi pytania o techniczne przeprowadzenie reformy. Czy np. zaliczki na podatek PIT za ostatnie trzy miesiące 2019 r. będą odprowadzane w dotychczasowej wysokości, a wszystko zostanie rozliczone przy okazji zeznań rocznych? A może zaliczki na podatek spadną już w październiku - czyli faktycznie płace netto pójdą w górę już wówczas? Na razie na te pytania nie ma odpowiedzi.

O co chodzi w reformie?

Po zmianach, stawka podatkowa dla pierwszego progu podatkowego (czyli dla podstawy opodatkowania 85 528 zł) spadnie z 18 do 17 proc. Dla drugiego progu pozostanie bez zmian (32 proc.). 

Jednocześnie wzrosną koszty uzyskania przychodów dla pracowników. One również mają wpływ na wysokość podatku - są odliczane od przychodu, pomniejszają więc podstawę do opodatkowania. O ile dotychczas np. dla osoby pracującej na jednym etacie koszty uzyskania przychodów wynosiły 111,25 zł miesięcznie (1335 zł w skali roku), o tyle po zmianach wyniosą 250 zł, tj. 3000 zł rocznie.

Dla osoby zarabiającej np. 4 tys. zł brutto miesięcznie, oszczędność na obniżce PIT i kosztów uzyskania przychodów wyniesie ok. 650 zł rocznie.

Skutki finansowe obniżenia PIT oraz podniesienia kosztów uzyskania przychodów wyniosą rocznie ponad 9,6 mld zł (w tym budżet państwa oraz samorządy po 4,8 mld zł).

Czytaj więcej: Rząd obniży podatek PIT do 17 proc. Skorzystać ma 25 mln Polaków. Liczymy, ile może zostać w portfelu

Zobacz wideo
Więcej o: