Czym są Pracownicze Plany Kapitałowe? Jak one działają?

Początkiem lipca w życie weszły Pracownicze Plany Kapitałowe. Co to takiego? Czy z PPK można zrezygnować i od kiedy firmy przystąpią do PPK? Podpowiadamy.
Zobacz wideo

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to dobrowolny system oszczędzania. Składki, które odkładamy w PPK, można będzie wykorzystać po ukończeniu 60. roku życia.. Automatycznie do PPK zostaje zapisana każda zatrudniona osoba, jednak w każdej chwili można zrezygnować z udziału w tym systemie, składając odpowiednią rezygnację.

Pracownicze Plany Kapitałowe. Kto zasila indywidualne konto pracownika?

Składki na Pracownicze Plany Kapitałowe pokrywane są z kieszeni pracownika, pracodawcy, a częściowo także z budżetu państwa. Pracownik odkłada co miesiąc obowiązkową wpłatę podstawową w wysokości 2 proc. swojego wynagrodzenia brutto (maksymalnie może to być 4 proc. wynagrodzenia brutto, jeśli tak zażyczy sobie pracownik), z kolei pracodawca wpłaca obowiązkowo równowartość 1,5 proc. wynagrodzenia brutto pracownika. Państwo wpłaca jednorazowo "powitalne" 250 zł, a potem raz w roku dopłaca kwotę 240 zł.

Kiedy zostaniemy dopisani do systemu PPK?

Obowiązek utworzenia rachunku PPK należy do pracodawcy. Przystąpienie do Pracowniczych Planów Kapitałowych odbywać będzie się stopniowo. Od 1 lipca 2019 roku obowiązek zapisania swoich pracowników do PPK mają pracodawcy zatrudniający co najmniej 250 pracowników.

Od 1 lipca 2020 do PPK przystąpią firmy zatrudniające co najmniej 20 pracowników, a od 1 stycznia 2021 pozostałe podmioty zatrudniające i jednostki sektora publicznego. Są to jednak daty objęcia danych podmiotów ustawą o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Najwięksi przedsiębiorcy mają czas na zawarcie umowy o zarządzanie PPK m.in. z towarzystwem funduszy inwestycyjnych, powszechnych towarzystwem emerytalnym czy firmą ubezpieczeniową do 25 października.

.. źródło: Compensa

Więcej o:
Komentarze (9)
Czym są Pracownicze Plany Kapitałowe? Jak one działają?
Zaloguj się
 • wqcyzx

  Oceniono 2 razy 2

  PPK to forma przymusowej ratalnej pożyczki udzielanej państwu o ściśle określonej
  wpłacie, ale kompletnie nieokreślonym oprocentowaniu.
  Dodatkowo władza przez najbliższe 5 lat (do uruchomienia pierwszych wypłat
  z systemu) może z forsą robić co chce.
  Plan genialny, Morawiecki geniusz.

 • cynamon_10

  Oceniono 2 razy 2

  PPK to oszustwo, ale Polacy lubią być oszukiwani.

 • ks-t

  Oceniono 2 razy 2

  Program PPK. NIby dobrowolny. Ale nie do końca
  Wypisać się oczywiście można, ale system jest tak zorganizowany
  by to się nie opłacało. Pracodawca przekazuje 1,5 proc z funduszu płac do PPK. O tyle będą
  niższe podwyżki. Dla wszystkich, przecież nie będą sprawdzać kto należy do PPK a kto nie.
  Czyli część potencjalnej podwyżki dostaniesz w PPK lub nie dostaniesz jej w ogóle. Co do
  meritum, jest to system złodziejski. Jedyną gwarancją sa koszty zarządzania
  (ponoć niskie 0,6 proc) ale od całego kapitału i naliczane co roku. W ciągu życia PPK odprowadzi
  do Morawieckiego i wyznaczonych kolegów z PIS ponad 8 procent kapitału a więc grubo ponad
  100 miliardów złotych. Emeryt zyska coś albo i nie, w zależności od koniunktury. No i oczywiście
  rodzaju inwestycji. Pieniądze utopione w błoto przekopu Mierzei czy stocznie w Radomiu albo
  odrdzewianie stępki promowej im. Morawieckiego, na pewno sie nie zwrócą.
  Dla ścisłości - żadne OFE ani TFI nie wygrało dotychczas z inflacją.
  Nb. Przy grabieży akcji do IKE, nie określono kosztów zarządzania. Koszty w dotychczasoym IKE
  są dużo wyzsze niż w OFE, więc wyraźnie Morawiecki spłaca zagranicznym bankom swoje zobowiązania.

 • wkoz1

  Oceniono 1 raz 1

  ppk to kolejny pisiorski złodziejski plan na twoją i moją kase.. trzymac sie od tego z daleka

 • kivvvi

  0

  Pewnie że można z klucza powiedziec "nara, nie chce" no ale na druga reke nie kazdego na to stac. Z czegos trzeba bedzie zyc za te 20 lat. A na emerytalne podwyżki raczej nie ma co liczyc

 • sympatyczna_16

  0

  W skrócie ppk to dodatkowa kasa na naszą przyszłość i emeryturę. Zresztą najprościej to będzie gdy zapoznamy się z ustawą, bo tam jest wszystko jasno napisane i wyjaśnione

 • zd46

  0

  Tusk był "złodziejem OFE" , bo zabrał do ZUS-u, na prywatne konta, pół zgromadzonych pieniędzy a teraz Morawiecki jest "złodziejskim dobrodziejem OFE, bo chce „wyswobodzić Polaków od troski o zgromadzone” w OFE ich prywatne pieniądze, ale na początku chce OKRAŚĆ i pobrać OD WSZYSTKICH 15% podatek, który będzie należny DOPIERO za 10, 20, 30 lat. Oczywiście BEZ GWARANCJI, że jakaś przyszła władza nie pobierze go drugi raz, w momencie wypłaty. Reszta pieniędzy ma „powędrować” na jakieś dziwne konta inwestycyjne PPK, o których nawet diabli nic nie wiedzą. Co będzie z pieniędzmi, jak te inwestycje „pokrętnego” Morawieckiego będą nietrafione, np. Lotnisko z kosmodromem, przekop mórz i oceanów, wyniesienie na „ołtarze” braci Lecha i Jarka, budowa muzeum w Toruniu, wybory na PiS, rozdanie kościołowi ziemi za 1 złotówkę? W tym roku kościół „otrzymał” ok 2000 hektarów za symboliczne pieniądze. Może Morawiecki, coś z tego kupi taniutko od biskupa? Teraz ma 15 hektarów ziemi pokościelnej.

 • mag-gma

  0

  W dodatku brak odpowiedzialności państwa za emerytury w PPK. PPK mogą inwestować w w co chcą i gdzie chcą w tym w derywaty na giełdach i podejrzanych inwestycjach To dodatkowy zastrzyk pieniądza na rynku kapitałowym pozwalający na powstanie kolejnych majątków spekulacyjnych polskich oligarchów z pisu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX