Kłopot z hulajnogami elektrycznymi. Czy polisa OC powinna być obowiązkowa? Ma ją 20 proc. Polaków

Liczba wypadków z udziałem hulajnóg elektrycznych w Polsce stale rośnie. Sejm przygotował przepisy dla kierowców tych jednośladów, jednak nie ma w nich mowy o obowiązkowym ubezpieczeniu. Czy powinno zostać wprowadzone? Ubezpieczyciele uważają, że należy uświadamiać Polaków, jak potrzebna jest polisa OC na życie.
Zobacz wideo

Popularność hulajnóg elektrycznych w Polsce rośnie, a wraz z nią - liczba wypadków z udziałem tych jednośladów. Choć w naszym kraju wciąż nie doszło do tragedii i nikt nie zginął w wyniku zdarzenia drogowego z udziałem hulajnogi, potrącenia pieszych, kolizje czy zarysowania samochodów zdarzają się dość często. Co dzieje się, gdy sprawcą zdarzenia jest kierowca hulajnogi? Ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie tylko wtedy, gdy prowadzący hulajnogę posiada OC w życiu prywatnym - pisze Business Insider

Czy kierowcy hulajnóg powinni mieć ubezpieczenie? Potrzebny jest wzrost świadomości

Osoba, która korzysta z elektrycznej hulajnogi nie ma obowiązku posiadania ubezpieczenia, a polisę OC na życie ma zaledwie co piąty Polak. Z elektrycznych hulajnóg korzysta 10 proc. z nas, w szczególności nastolatkowie i ludzie młodzi - wynika z badań Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Stawia się więc pytanie: Czy kierowcy hulajnóg powinni zostać objęci obowiązkiem ubezpieczeniowym? W nowych przepisach dot. prowadzenia hulajnóg elektrycznych, które można wypożyczyć m.in. w Warszawie czy w Krakowie, nie ma o tym mowy.

Ubezpieczyciele przyznają, że wypadków z udziałem jednośladów wciąż przybywa. Choć szkody poczynione przez rowerzystów i kierowców hulajnóg z reguły nie są duże, a odszkodowania wypłacane z tego tytułu niewysokie, jest to trend rosnący - w rozmowie z Business Insiderem wyjaśnia Iwona Konarzewska, kierownik zespołu obsługi szkód majątkowych w AXA.

Firmy ubezpieczeniowe wątpią, czy wprowadzenie obowiązku ubezpieczenia dla kierowców hulajnóg zda egzamin - wskazują m.in. na trudności z sankcjonowaniem braku ubezpieczenia i wzrost kosztów użytkowania hulajnóg. Podkreślają natomiast, że dyskusja o hulajnogach, która toczy się od tygodni, to dobra okazja, aby uświadamiać Polaków, jak ważna jest polisa OC na życie.

- Wydaje się, że obecne przepisy związane z odpowiedzialnością cywilną w życiu prywatnym są wystarczające. Pozostaje kwestia świadomości, że takie ubezpieczenie jest bardzo potrzebne - powiedziała Ilona Tomaszewska, dyrektor departamentu rozwoju produktów w AXA.