500 plus nie wpływa na decyzje prokreacyjne Polaków? Spadek urodzeń. "Wręcz tąpnięcie"

Według oficjalnych danych GUS w pierwszym półroczu 2019 odnotowano spadek urodzeń wynoszący 5,9 proc. Według eksperta możliwe, że w tym roku wskaźnik dzietności będzie najniższy od czterech lat.
Zobacz wideo

Czy program 500 plus ma pozytywny wpływ na polską demografię? Ostatnie dane GUS dowodzą, że mamy raczej powody do zmartwienia. W pierwszym półroczu 2019 roku urodziło się bowiem 182 tys. dzieci. To o 5,9 proc. mniej niż w pierwszym półroczu zeszłego roku. 

"Dziennik Gazeta Prawna" poprosił o analizę tych danych eksperta. Prof. Piotr Szukalski z Katedry  Socjologii Stosowanej i Pracy Socjalnej Uniwersytetu Łódzkiego, zajmujący się demografią gerontologi i polityką społeczną, stwierdził, że "przy zmniejszającej się liczbie kobiet w wieku rozrodczym wskaźnik powinien wynieść ok. trzech proc.".

To już wręcz tąpnięcie. Można się spodziewać, że w całym roku urodzi się 370–375 tys. dzieci. [...] Jeśli sprawdzi się ta prognoza, będzie to najmniejsza liczba od czterech lat

- stwierdził.

To nie pierwsze analizy wskazujące na obniżenie się wskaźnika dzietności. Również w dłuższej perspektywie czasowej - w ciągu ostatnich 12 miesięcy - urodziło się w Polsce 381,3 tys. dzieci. To mniej niż w roku 2016, kiedy uruchomiono program 500 plus. Rząd do tej pory zapewniał, że transfery socjalne pomogą zmienić model rodziny i zahamują spadek ludności Polski.

Czytaj też: "500 Plus" przez inflację to nie jest już 500. Policzyliśmy, ile naprawdę jest warte

Inne wskaźniki alarmujące - 500 plus przestało pomagać?

Rafał Mundry, ekspert od spraw gospodarczych, ekonomista z Uniwersytetu Wrocławskiego, zauważa, że o zmniejszonej dzietności świadczą też inne dane - wskaźnik TFR. Określa on, ile dzieci przypada statystycznie na jedną kobietę w wieku rozrodczym (15-49 lat). W tym roku jest on niższy niż w ubiegłym - wynosi 1,435. W 2017 roku było to 1,453, a w roku 2016 TFR wynosił 1,357.

Jeszcze w 2018 roku ówczesna minister rodziny Elżbieta Rafalska twierdziła, że wzrost dzietności w Polsce w roku 2017, kiedy urodziło się 402 tys. dzieci, jest skutkiem programu 500 Plus. Pomimo jej zapewnień już w roku 2018 wskaźnik jednak spadł. Wszystko wskazuje na to, że pomimo kontynuacji programu dzieci w Polsce nie rodzi się więcej. Zdaniem prof. Szukalskiego prawdopodobne jest, że program 500 plus przestał już wpływać na decyzje prokreacyjne Polaków. 

Więcej o: