Inwestycja zakłada zbudowanie zespołu budynków wraz z wyposażeniem specjalnym pozwalających na produkcję, serwisowanie i certyfikację poddźwiękowych przeciwokrętowych pocisków manewrujących (NSM). Jej wartość to ponad 30 mln zł.
Rakiety wymagają okresowej, kompleksowej recertyfikacji - demontażu, sprawdzenia i wymiany wszystkich niezbędnych elementów oraz dokonania zaawansowanych testów. Wszystko to jest możliwe do wykonania tylko na poziomie fabrycznym. Budowanie takich kompetencji w naszej grupie to element planu ekspansji PGZ w segmencie techniki rakietowej, zarówno w celu zabezpieczenia potrzeb Sił Zbrojnych, jak i współpracy z innymi formacjami
- powiedział Witold Słowik, prezes zarządu w PGZ.
WZE z Zielonki jest beneficjentem dwóch umów offsetowych z norweską firmą Kongsberg, producentem systemów NSM. W ramach wykonania pierwszej umowy w spółce wybudowano i uruchomiono Centrum Wsparcia Serwisowania i Zarządzania Konfiguracją Systemu NSM. Druga umowa offsetowa zakładała powstanie infrastruktury służącej do ponownej certyfikacji pocisków rakietowych typu NSM będących na wyposażeniu Morskiej Jednostki Rakietowej.
Przejęcie know-how w zakresie produkcji i serwisowania pocisków rakietowych oraz wdrażanie standardów pracy centrum zgodnie z wymogami NATO ma wpłynąć pozytywnie na rozwój firmy w obszarze poziomu technicznego, sposobu organizacji i funkcjonowania.
Pociski rakietowe NSM (ang. Naval Strike Missile) firmy Kongsberg Defence & Aerospace to precyzyjne, poddźwiękowe przeciwokrętowe pociski manewrujące dalekiego zasięgu piątej generacji. Mogą być one wykorzystywane także do zwalczania celów lądowych. Zgodnie z kontraktem z Norwegami w 2008 r. zakupiono 12 pocisków. Z kolei w 2010 r. podpisano kontrakt na dostawę dla Polski dodatkowych 38 przeciwokrętowych pocisków NSM.
Morska Jednostka Rakietowa powstała w styczniu 2015 r. w Siemirowicach. W jej skład wszedł Nadbrzeżny Dywizjon Rakietowy.