Ulga w PIT dla młodych pracowników. Od kiedy można z niej skorzystać? Kto może to zrobić?

1 sierpnia 2019 roku wejdzie w życie ustawa o zerowym PIT dla młodych. To nowa ulga w podatku dochodowym od osób fizycznych, z której mogą skorzystać młodzi pracownicy. Z szacunków rządu wynika, że skorzysta z niej ok. 2 miliony osób.

- Dzięki podpisanej przez pana prezydenta ustawie młode osoby już od sierpnia tego roku nie będą musiały płacić podatku PIT. To bardzo ważna zmiana, która pozwoli lepiej zarabiać ponad 2 mln młodych osób. Dzięki temu, będą mogli łatwiej planować swoją przyszłość i nie wyjeżdżać w poszukiwaniu pracy zagranicę. Wyższa pensja będzie z pewnością impulsem do rozwoju zawodowego ale również osobistego, np. decyzji o założeniu rodziny - o nowej uldze podatkowej mówił minister finansów Marian Banaś.

Dla kogo nowa ulga w PIT? Od kiedy obowiązują nowe przepisy?

Z zerowego PIT-u dla młodych mogą skorzystać osoby, które nie ukończyły 26. roku życia. Zwolnienie z PIT obejmie przychody młodego podatnika z pracy oraz z umów zlecenia do wysokości 85 528 zł w roku podatkowym. Wyjątkiem jest rok 2019 -  w tym roku limit zwolnienia z PIT będzie wynosił 35 636,67 zł, czyli 5/12 limitu rocznego, ponieważ ulga będzie funkcjonować od sierpnia do grudnia, a więc pięć miesięcy. Jeżeli zarobki młodego pracownika przekroczą wspomniany próg, opodatkowana zostanie wyłącznie nadwyżka.

 

Przepisy o uldze wejdą w życie 1 sierpnia 2019 r. i będą mieć zastosowanie do przychodów uzyskanych od 1 sierpnia 2019 r. Ulga w PIT dla młodych osób nie zwalnia z obowiązku zapłaty składek na ZUS i NFZ.

Przypomnijmy, że z zerowego PIT-u nie skorzystają ci młodzi ludzie, którzy pracują na umowę o dzieło.

Więcej o:
Komentarze (12)
Ulga w PIT dla młodych pracowników. Od kiedy można z niej skorzystać? Kto może to zrobić?
Zaloguj się
 • zbyt64

  Oceniono 2 razy 2

  Czyli ulga dla niewykształconych pracowników. Bo jak skończysz studia magisterskie w terminie to na jak długo ulgę dostaniesz? Wygrają ci po podstawówkach jak sądzę. Jeśli nie to proszę mnie poprawić.

 • teresa lee

  Oceniono 2 razy 2

  Emeryci przepracowali wielu lat za czasow Gomolki, Gierka za marne grosze, karmieni frazesami o pracy dla idei komnizmu, potem byl czas przemiany politycznej I stania w dlugich kolejkach za chlebem, kielbasa zwyczajna, wolowina z koscia itp. Pracowali za obietnice drugiej Japonii, dozyli wreszcie tej marnej emerytury, nie maja juz zludzen, ze im bedzie lepiej na stare lata. Ochlap 13ej emerytury rzucony, by uszczesliwic staruszkow. Kto sie na to nabrac da ? Emeryt zrobil swoje, dzis nic nie jest wart, moze odejsc. A mlodzi kupia sobie nowe bryki I z piskiem opon beda po ulicach brylowac rozjezdzajac niezdarne staruszki ..... Dobra zmiana.....

 • kamuimac

  Oceniono 4 razy 2

  tak tak - wyjechać mogą jak już skonczą 26 lat :) wtedy to pisowcom nie bedzie przeszkadzało jeśli wyjadą ;)

  paranoja gdzie bonusy dostają młodzi pracownicy bez wiedzy i doświadczenia a nie fachowcy .

 • nioma

  Oceniono 4 razy -2

  Rząd wprowadza bardzo liberalne pomysły. Super. Brak podatku dla młodych i niższy pit dla wszystkich to świetna wiadomość. A jak ktoś to krytykuje to jest niespełna rozumu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX