Ulga w PIT dla młodych pracowników. Od kiedy można z niej skorzystać? Kto może to zrobić?

1 sierpnia 2019 roku wejdzie w życie ustawa o zerowym PIT dla młodych. To nowa ulga w podatku dochodowym od osób fizycznych, z której mogą skorzystać młodzi pracownicy. Z szacunków rządu wynika, że skorzysta z niej ok. 2 miliony osób.
Zobacz wideo

- Dzięki podpisanej przez pana prezydenta ustawie młode osoby już od sierpnia tego roku nie będą musiały płacić podatku PIT. To bardzo ważna zmiana, która pozwoli lepiej zarabiać ponad 2 mln młodych osób. Dzięki temu, będą mogli łatwiej planować swoją przyszłość i nie wyjeżdżać w poszukiwaniu pracy zagranicę. Wyższa pensja będzie z pewnością impulsem do rozwoju zawodowego ale również osobistego, np. decyzji o założeniu rodziny - o nowej uldze podatkowej mówił minister finansów Marian Banaś.

Dla kogo nowa ulga w PIT? Od kiedy obowiązują nowe przepisy?

Z zerowego PIT-u dla młodych mogą skorzystać osoby, które nie ukończyły 26. roku życia. Zwolnienie z PIT obejmie przychody młodego podatnika z pracy oraz z umów zlecenia do wysokości 85 528 zł w roku podatkowym. Wyjątkiem jest rok 2019 -  w tym roku limit zwolnienia z PIT będzie wynosił 35 636,67 zł, czyli 5/12 limitu rocznego, ponieważ ulga będzie funkcjonować od sierpnia do grudnia, a więc pięć miesięcy. Jeżeli zarobki młodego pracownika przekroczą wspomniany próg, opodatkowana zostanie wyłącznie nadwyżka.

 

Przepisy o uldze wejdą w życie 1 sierpnia 2019 r. i będą mieć zastosowanie do przychodów uzyskanych od 1 sierpnia 2019 r. Ulga w PIT dla młodych osób nie zwalnia z obowiązku zapłaty składek na ZUS i NFZ.

Przypomnijmy, że z zerowego PIT-u nie skorzystają ci młodzi ludzie, którzy pracują na umowę o dzieło.

Więcej o: