Rusza budowa obwodnicy Częstochowy. Budimex rozpoczął prace na odcinku autostrady A1

W ciągu siedmiu dni od podpisania umowy między firmą Budimex a GDDKiA rozpoczęły się prace przy obwodnicy Częstochowy. Roboty drogowe będą realizowane na autostradzie A1 na odcinku węzeł Rząsawa-węzeł Blachownia. Wartość umowy to 353 173 163,55 zł netto.
Zobacz wideo

Generalnym wykonawcą prac przejętych po włoskiej firmie Salini jest konsorcjum STRABAG Infrastruktura Południe, Budimex i Budpol. Inwestorem jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Katowicach. Przewiduje się, że prace przy obwodnicy potrwają do połowy listopada 2019 r.

Krótki termin GDDKiA

Jak podała firma Budimex, ze względu na krótki termin inwestycji, prace będą wymagały zaangażowania dużych nakładów sprzętu i pracowników oraz odpowiedniej koordynacji prac. Na łącznie 19-kilometrowym odcinku autostrady A1 pracować ma w sumie kilkaset osób i ponad sto jednostek sprzętu drogowego.

Zgodnie z zamówieniem GDDKiA, obwodnica Częstochowy będzie miała cementową nawierzchnię z 5-letnią gwarancją wykonawcy. To nie jedyne inwestycje drogowe Budimexu na A1. Firma realizuje obecnie także dwa inne odcinki autostrady A1: Tuszyn-Piotrków i A1 Kamieńsk-Radomsko.

Kolejne odcinki A1

Zanim powstanie obwodnica Częstochowy, od 2 sierpnia część kierowców będzie mogła pojechać długo wyczekiwanym odcinkiem autostrady A1 między Pyrzowicami a Częstochową. Na początku nowy 37-kilometrowy odcinek trasy będzie dostępny wyłącznie dla samochodów osobowych.

S7 do przebudowy

Inwestycje, z których nie wywiązali się w ostatnich miesiącach wykonawcy oraz w związku z tym wypowiedziane przez GDDKiA umowy potęgują presję wokół bieżących projektów drogowych. Z tego względu drogowcy starają się nadrobić przynajmniej część strat. 31 lipca GDDKiA poinformowała o poszukiwaniach wykonawcy na budowę przy trasie S7 pod Warszawą. Chodzi o poszerzenie i dostosowanie do standardów trasy ekspresowej 35-kilometrowego odcinka obecnej drogi krajowej nr 7 między Płońskiem a Czosnowem.

Pierwszy z kilku przetargów dla tej inwestycji wystartuje w ciągu najbliższych dni.

Więcej o: