Chorzy powinni przygotować się na brak leku na cukrzycę. Następna dostawa dopiero w październiku

Po problemach z dostępnością leku Euthyrox na tarczycę pojawiło się spore ryzyko niedoboru innego preparatu. Chodzi o Glucophage XR stosowany w cukrzycy typu II. Producent poinformował, że w lipcu przekazał do aptek cały zapas, a następna dostawa dawki 750 mg nastąpi dopiero w październiku.

W ostatnich tygodniach aptekarze alarmowali, że w Polsce brakuje wielu leków. Na liście specyfików, których zakup jest utrudniony znalazło się w sumie 300 pozycji. Wygląda na to, że nie wszystkie kłopoty udało się rozwiązać.

Chcesz zrozumieć na czym polegają problemy w działaniu SOR-ów, skąd tłumy kolejek, nad którymi nikt nie panuje? Obejrzyj krótką rozmowę z ekspertem. 

Firma Merck poinformowała właśnie, że m.in. w Polsce odnotowuje czasowe trudności z zapewnieniem ciągłości dostaw niektórych dawek produktów leczniczych: Euthyrox N oraz Glucophage XR". W przypadku pierwszego medykamentu sytuacja wygląda lepiej - w sierpniu spodziewane są kolejne dostawy, co powinno dodatkowo unormować dostępność tego leku. 

Czytaj też: Kryzys lekowy w Polsce. Prywatne serwisy szybsze niż rządowa infolinia. Wiemy, których leków pacjenci szukają najczęściej

W przypadku drugiego leku, stosowanego w leczeniu cukrzycy typu II, sytuacja może być nieco bardziej skomplikowana.

Środek w dawce 750 mg został rozesłany do hurtowni w lipcu. Kolejna dostawa planowana jest w październik. Dlatego też istnieje ryzyko czasowej ograniczonej dostępności leku w tej dawce.

- czytamy w oficjalnym komunikacie Merck przytoczonym przez Radio ZET. 

Czytaj też: Kłopoty z dostępnością leków. "Niedobory na niespotykaną wcześniej skalę. Zaczyna brakować leków onkologicznych i neurologicznych"

Podobnie jest w przypadku leku w dawce 500 mg, przy czym tu dostawy mają nastąpić w sierpniu. Ryzyko niedoboru istnieje też dla dawki 1000 mg - dostawa planowana jest na listopad.

Warto jednocześnie podkreślić, że dawek leku Glucophage (bez XR w nazwie) nie powinno zabraknąć.

Producent przypomina, że w przypadku braku dostępności leku o konkretnej dawce, rozwiązaniem dla lekarza jest wykorzystanie różnych dawek leku. Dodatkowo lekarz może zadecydować o zmianie leku o przedłużonym uwalnianiu na lek o natychmiastowym uwalnianiu. Na ewentualne problemy z dostawą leku warto więc przygotować się z wyprzedzeniem. 

Więcej o:
Komentarze (63)
W aptekach może zabraknąć ważnego leku na cukrzycę. Następna dostawa dopiero w paźdzerniku
Zaloguj się
 • ar.co

  Oceniono 21 razy 17

  Co tam brak leku na cukrzycę, najważniejsze, że można sobie podzwonić na pisowską linię informującą, że leków nie ma i nie będzie!
  Ciekawe, ilu pisowskich krewnych i przyjaciół marszałka pożywiło się przy tej linii?

 • xsawer

  Oceniono 18 razy 16

  Podobno leki są w Rzeszowie. Marszałek Kuchciński przywiezie najbliższym loten.

 • za_miske_ryzu

  Oceniono 19 razy 15

  Brawo PiS i walka z mafią lekową! Co prawda nasz kochany Wódz Jarosław nie do końca przewidział, że producenci leków przyciśnięci przez Ministerstwo Zdrowia i zmuszeni do redukcji cen zaczną po prostu omijać nasz rynek i sprzedawć swoje leki gdzie indziej, ale Suweren ma przecież 500+, a granice są otwarte, więc może przecież te leki bez dopłat kupić np. w Czechach czy na Słowacji.

 • wykidajlo2

  Oceniono 17 razy 15

  Za komuny były to tzw. przejściowe trudności. Socjslizm dzielnie zwalcza problemy, które sam stworzył.

 • acototak

  Oceniono 14 razy 14

  Chorzy niech sobie zrobią przerwę. Teraz zbliżają się wybory i żond nie ma czasu na pier doły.

 • kamila3345

  Oceniono 15 razy 13

  Niedługo zabraknie też cukru i mąki wtedy leki na szczęście nie będą potrzebne

 • gadzina_polska

  Oceniono 14 razy 12

  Wiem dlaczego brakuje leków w aptekach - od 4 lat rządzi PiS. Takie są skutki rządów nieudaczników.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX