Chorzy powinni przygotować się na brak leku na cukrzycę. Następna dostawa dopiero w październiku

Po problemach z dostępnością leku Euthyrox na tarczycę pojawiło się spore ryzyko niedoboru innego preparatu. Chodzi o Glucophage XR stosowany w cukrzycy typu II. Producent poinformował, że w lipcu przekazał do aptek cały zapas, a następna dostawa dawki 750 mg nastąpi dopiero w październiku.

W ostatnich tygodniach aptekarze alarmowali, że w Polsce brakuje wielu leków. Na liście specyfików, których zakup jest utrudniony znalazło się w sumie 300 pozycji. Wygląda na to, że nie wszystkie kłopoty udało się rozwiązać.

Chcesz zrozumieć na czym polegają problemy w działaniu SOR-ów, skąd tłumy kolejek, nad którymi nikt nie panuje? Obejrzyj krótką rozmowę z ekspertem. 

Zobacz wideo

Firma Merck poinformowała właśnie, że m.in. w Polsce odnotowuje czasowe trudności z zapewnieniem ciągłości dostaw niektórych dawek produktów leczniczych: Euthyrox N oraz Glucophage XR". W przypadku pierwszego medykamentu sytuacja wygląda lepiej - w sierpniu spodziewane są kolejne dostawy, co powinno dodatkowo unormować dostępność tego leku. 

Czytaj też: Kryzys lekowy w Polsce. Prywatne serwisy szybsze niż rządowa infolinia. Wiemy, których leków pacjenci szukają najczęściej

W przypadku drugiego leku, stosowanego w leczeniu cukrzycy typu II, sytuacja może być nieco bardziej skomplikowana.

Środek w dawce 750 mg został rozesłany do hurtowni w lipcu. Kolejna dostawa planowana jest w październik. Dlatego też istnieje ryzyko czasowej ograniczonej dostępności leku w tej dawce.

- czytamy w oficjalnym komunikacie Merck przytoczonym przez Radio ZET. 

Czytaj też: Kłopoty z dostępnością leków. "Niedobory na niespotykaną wcześniej skalę. Zaczyna brakować leków onkologicznych i neurologicznych"

Podobnie jest w przypadku leku w dawce 500 mg, przy czym tu dostawy mają nastąpić w sierpniu. Ryzyko niedoboru istnieje też dla dawki 1000 mg - dostawa planowana jest na listopad.

Warto jednocześnie podkreślić, że dawek leku Glucophage (bez XR w nazwie) nie powinno zabraknąć.

Producent przypomina, że w przypadku braku dostępności leku o konkretnej dawce, rozwiązaniem dla lekarza jest wykorzystanie różnych dawek leku. Dodatkowo lekarz może zadecydować o zmianie leku o przedłużonym uwalnianiu na lek o natychmiastowym uwalnianiu. Na ewentualne problemy z dostawą leku warto więc przygotować się z wyprzedzeniem. 

Więcej o: