Marian Banaś pod lupą CBA. Kontrola jego majątku miała skończyć się w lipcu, potrwa do października

Centralne Biuro Antykorupcyjne przedłużyło kontrolę oświadczeń majątkowych Mariana Banasia - obecnego ministra finansów i (wszystko na to wskazuje) przyszłego prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Ta ma potrwać do 16 października, choć pierwotnie planuje, że zakończy się jeszcze w lipcu.
Zobacz wideo

Kontrola oświadczeń majątkowych Mariana Banasia przez CBA rozpoczęła się 16 kwietnia. Wcześniej przez kilka miesięcy trwała tzw. analiza przedkontrolna (która, jak widać, nie wystarczyła).

Wówczas Banaś nie stał jeszcze na czele Ministerstwa Finansów, ale był wiceministrem w tym resorcie oraz szefem Krajowej Administracji Skarbowej. Stanowiska ministra Banaś objął na początku czerwca br. Prawdopodobnie jednak jeszcze w sierpniu się z nim pożegna, gdyż jest oficjalnym kandydatem PiS na prezesa Najwyższej Izby Kontroli. 

Czytaj więcej: To będzie jedna z krótszych karier ministra finansów. "Pancerny Marian" wkrótce odejdzie

Zwyczajowo kontrola trwa trzy miesiące, a więc zakończyłaby się w połowie lipca. Czasem jednak zdarza się, że jest przedłużana, i tak jest też w tym przypadku. Jak dowiedzieliśmy się w CBA, nowy termin zakończenia kontroli oświadczeń majątkowych Banasia to 16 października.

Co bada CBA?

Centralne Biuro Antykorupcyjne bada oświadczenia majątkowe Mariana Banasia z lat 2015-2018. O kontrolę miał zawnioskować sam Banaś. Deklaruje też, że w pełni współpracuje z CBA m.in. wyrażając organowi zgodę na wgląd w indywidualne rachunki bankowe.

Jak informował "Dziennik Gazeta Prawna", wątpliwości miała wzbudzać m.in. różnica w powierzchni działki w kolejnych zeznaniach obecnego ministra. Raz miała ona 380 m2, potem 370 m2, a potem... 3600 m2. Jednocześnie jednak nic nie wskazywało, aby Banaś kupił nową działkę, scalił kilka itd. Być może to zwykła "literówka", choć tej CBA raczej nie badałoby od kilku miesięcy.

Kontrola CBA może też dotyczyć należącej do Banasia kamienicy o powierzchni 400 m2. Obecny minister miał ją sprzedać w 2017 r. (zawarł umowę przedwstępną), jednak z oświadczenia majątkowego złożonego na dzień 4 czerwca br. (wtedy Banaś objął tekę ministra finansów) wynika, że do sprzedaży nie doszło. 

Jeszcze przed funkcjonariuszami CBA, oświadczenia majątkowe Banasia kontrolowali jego podwładni, pracownicy skarbówki. Zarzucili mu niechlujstwo i luki w dokumentach. Jak argumentowali - prześwietlali oświadczenia swojego szefa, by zmusić go do rozmów na temat podwyżek. Nieoficjalnie kontrolę CBA wszczęto po ich działaniach

- pisała w lutym Wirtualna Polska.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (54)
Marian Banaś pod lupą CBA. Kontrola jego majątku miała skończyć się w lipcu, potrwa do października
Zaloguj się
 • jerz1444

  Oceniono 29 razy 27

  Skoro nie potrafi prawidłowo wypełnić oświadczenia majątkowego to znaczy , że z punktu widzenia PiS jest idealnym ministrem finansów i będzie doskonałym kandydatem na prezesa NIK. Każdy kandydat im głupszy tym lepszy.

 • jaruspisdus

  Oceniono 21 razy 21

  Ale sie dorwali do koryta, Banas, Kuchcinski, Krzywousty i wielu innych.. a na czele deweloper.
  Lepsza zmiana k...wa. Ale dadza cos-tam-plus a suweren glupi i wszystko kupi..

 • kataryniarski

  Oceniono 21 razy 15

  HAHAHAHAHAHAAAA!

  Państwo PiS!

  Może chcą mu dać czas na poukrywanie majątku pochodzącego z innych źródeł???

 • z.04.2019

  Oceniono 13 razy 13

  Centralne Biuro Antykorupcyjne przedłużyło kontrolę oświadczeń majątkowych Mariana Banasia - obecnego ministra finansów i przyszłego prezesa Najwyższej Izby Kontroli do 16 października, ..
  Działki o różnej powierzchni, kamienica sprzedana lub nie sprzedana
  Będzie po wyborach gdy się skończy ta kontrola,
  Podobnie śledztwo w sprawie srebrnego dewelopera z 50 000 zł w kopercie "dla księdza" tez czeka już od lutego w prokuraturze Ziobry. Spółka Srebrna winna 1.3 mln euro Birgfellnerowi
  Dziwne sprawy majątkowe premiera Morawieckiego z wrocławską działką sprzedawaną za setki tysiecy, odkupywaną za miliony, a wartą dziesiątki milionów zł.
  Prezes repolonizowanego banku z miliardami w siedzibie partii na budowę 2. wież.
  Szef KNFu i sprawa pensji 1 % od wartości banków ? wycenione na ok. 40 mln.( szef już były ) sprawa wyciszona.
  "Stodoła Szyszki ". Sprawa dwórek p. Glapińskiego i jego premii. Loty HEAD rodziny Kuchcińskiego i jego samego.

 • Krzyś Ok

  Oceniono 16 razy 12

  Być może coś znaleźli, lecz wybory za pasem, to czasowo zamulą. Mają już wprawę w takich działaniach.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 11 razy 11

  Centralne Biuro Alterkorupcyjne :-)
  CBA to bezpieka Kaczyńskiego do tuszowania korupcji w PiS :-)

 • antonikarcz

  Oceniono 11 razy 11

  Kolejny "Prawy i Sprawiedliwy".

 • Giordano Bruno

  Oceniono 11 razy 11

  To jest kolejne odciągnie uwagi od spraw istotnych. Będą pokazywać jacy to oni uczciwi, że nawet za swoich się niby biorą. Niech się wezmą za karakana i jego kopertę albo np za Kuchcińskiego

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX