To będzie jedna z krótszych karier ministra finansów. "Pancerny Marian" wkrótce odejdzie

Marian Banaś jest oficjalnym kandydatem PiS na prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Zgłosił go klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości - powiedział IAR szef klubu Ryszard Terlecki. To na razie jedyny zgłoszony kandydat. Sejm wybierze nowego szefa NIK w najbliższą środę. Marian Banaś od czerwca jest ministrem finansów.

Kadencja obecnego prezesa Najwyższej Izby Kontroli Krzysztofa Kwiatkowskiego mija pod koniec sierpnia br. Już w przyszłym tygodniu na posiedzeniu Sejmu wybrany zostanie jego następca.

Kluby parlamentarne mogą zgłaszać oczywiście swoich kandydatów, ale jako, że prezesa NIK wybiera się bezwzględną większości głosów (a taką PiS wszak ma) i za zgodą Senatu (gdzie PiS też ma większość), trudno oczekiwać, że nowym szefem Najwyższej Izby Kontroli zostanie ktoś inny niż oficjalny kandydat Prawa i Sprawiedliwości. 

"Pancerny Marian" już nie będzie ministrem finansów

Jeśli wiec nie stanie się coś absolutnie nieoczekiwanego, nowym prezesem NIK zostanie Marian Banaś. "Pancerny Marian" - bo takiego przydomku dorobił się m.in. z powodu silnego charakteru i czarnego pasa w karate - będzie tym samym jednym z najkrócej urzędujących ministrów finansów w historii. Banaś stanowisko to objął ledwie 4 czerwca, zastępując Teresę Czerwińską.

Aby znaleźć ministra finansów krócej piastującego tę funkcję, należy cofnąć się do 2006 r., kiedy Stanisław Kluza odszedł po zaledwie dwóch miesiącach i ośmiu dniach.

Powrót do NIK

Dla Mariana Banasia posada prezesa NIK będzie powrotem do tej instytucji. Banaś był związany z Najwyższą Izbą Kontroli przez 13 lat (od 1992 do 2005 r.), piastując tam stanowiska m.in. głównego specjalisty i doradcy prawnego.

Po wyborach w 2015 r. Banaś został szefem Służby Celnej (zresztą tę funkcję piastował także w latach 2005-2008). Po półtora roku zmienił stanowisko i w marcu 2017 r. został szefem Krajowej Administracji Skarbowej. Można więc powiedzieć, że w ostatnich latach kierował "zbrojnym ramieniem fiskusa", będąc odpowiedzialnym za łatanie podatkowych dziur i ściganie przestępców. W międzyczasie, w 2016 r. Banaś został także wiceministrem finansów.

Więcej o:
Komentarze (54)
To będzie jedna z krótszych karier ministra finansów. "Pancerny Marian" wkrótce odejdzie
Zaloguj się
 • krzywelustro

  Oceniono 44 razy 36

  Oprócz tego, że Marian jest pancerny, to jest jeszcze mocno betonowy. Ten zapomniany od czasów PRL-u walor w pełnym tryumfie wrócił na salony i do obowiązującej mody.

 • tempa-dzida2

  Oceniono 34 razy 30

  W taki oto prosty sposób, sytuacja ekonomiczna Polski diametralnie się zmieni.
  "Szefowie" stadniny koni w Janowie, wreszcie dostaną dawno wyczekiwane, sowite nagrody.

 • claudiusz

  Oceniono 25 razy 21

  jestem obywatelem Kanady od 37 lat i obserwuje jak komentuje Kanadyjska i amerykanska TV wydarzenia w Polsce.....kanadyjska CBC i amerykanskie CNN...CBS...NBC..ABC...zgodnie przedstawiaja Polske jako kraj gdzie lamie sie podstawowe prawa jednostki...gdzie kosciol decyduje o polityce....gdzie lamie sie niezawislosc sadow...gdzie nie przestrzega sie Konstytucji....
  Polska dzis na Zachodzie ma fatalna opinie....podziekujmy pisowi za taka reklame....

 • van_norden

  Oceniono 24 razy 18

  My was, Marian, rzucimy na odcinek NIK

 • bosman64

  Oceniono 27 razy 15

  To znaczy że pisior będzie kontrolował swoich kamratów? To dopiero będą rzetelne i obiektywne kontrole. Brawo PIS.

 • mkll95

  Oceniono 15 razy 13

  Marian jest pancerny, wynika to z tego, ze jest tepy i bezgranicznie oddany PiS. Tepy i sluzalczo wierny - pasuje idealnie na wysokie stanowiska PiS. Zrobi co mu kaza, i nawet sie nie zajaknie.

 • zraluk7

  Oceniono 13 razy 11

  Dawniej stanowisko ministra finansów było niemal równie ważne jak Premier bo gospodarkę traktowano poważnie. Teraz pisowskich indolentów gospodarka nie interesuje więc ministrem finansów może być każdy głąb z łapanki.

 • krowajagoda

  Oceniono 10 razy 10

  To mamy ministra finansow?
  Myslalem, ze kase budzetu trzyma rydzyk.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX