Kurs bitcoin - 02.08. Kryptowaluta przebiła poziom 10,5 tysiąca dolarów [cena bitcoin, btc, bitcoin price]

Kurs bitcoin - 02.08. O godzinie 11:00 za jednego bitcoina trzeba było płacić 10 533 dolary. Notowania kryptowaluty zyskiwały tego dnia ponad 5 procent. Przypominamy, że przed inwestowaniem w bitcoina ostrzega KNF i NBP.

Kurs bitcoina znów przebił barierę 10 500 dolarów, czyli był najwyżej od połowy lipca. To jednak wciąż daleko od rekordowych notowań kryptowaluty, która w grudniu 2017 roku kosztowała blisko 20 tys. dolarów. Aktualny kurs bitcoina znajdziesz tutaj.

notowania bitcoinnotowania bitcoin investing.com

Kurs Bitcoin jest nieprzewidywalny [cena bitcoin, btc, bitcoin price]

Bitcoin został wymyślony po to, żeby jego użytkownicy mogli zawierać ze sobą transakcje z pominięciem systemu finansowego. Bitcoinem od kilku lat można nim handlować na specjalnych platformach (a od roku nawet na giełdzie towarowej w Chicago). Przez pewien czas notowania zachowywały się spokojnie, ale w 2017 roku wystrzeliły. Bitcoin bił rekordy (choć notowania zachowywały się bardzo nieprzewidywalnie – często w czasie jednego dnia gwałtownie spadając, albo mocno rosnąc), wywołując dyskusje o bańce. W minionym roku waluta zaczęła silnie tracić.  Jeszcze w swoje dziewiąte urodziny był notowany po ponad 15 tys. dolarów. W szczytowym momencie, kilka tygodni wcześniej, kurs zbliżał się do 20 tys. dolarów. Dziś to 10 tys. dolarów. 

Przed inwestowaniem w bitcoina ostrzega KNF i NBP

Według Narodowego Banku Polskiego i Komisji Nadzoru Finansowego posiadanie „walut” wirtualnych wiąże się jednak z wieloma rodzajami ryzyka, których użytkownicy powinni być świadomi, zanim zdecydują się zainwestować swoje środki finansowe. Narodowy Bank Polski i Komisja Nadzoru Finansowego ostrzegają przed zakupem „walut” wirtualnych i inwestowaniem w nie środków finansowych. Posiadanie „walut” wirtualnych wiąże się z wieloma rodzajami ryzyka nie tylko - czytamy w komunikacie.

Do najważniejszych ryzyk, jakie wymieniają KNF i NBP należą:

  • Ryzyko związane z możliwością utraty środków z powodu kradzieży. „Waluty” wirtualne mogą być przedmiotem kradzieży, np. w wyniku cyberataku na podmiot prowadzący wymianę „walut” wirtualnych lub infrastrukturę użytkownika. Dla przykładu w październiku 2016 roku w niewyjaśnionych okolicznościach zakończył działalność jeden z największych w Polsce serwisów wymiany „walut” wirtualnych. Dochodzenie roszczeń i odzyskanie środków przez użytkowników może być w takiej sytuacji niemożliwe. 
  • Ryzyko związane z brakiem gwarancji. Środki utrzymywane w „walutach” wirtualnych nie są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, gdyż nie są one depozytami bankowymi. 
    Ryzyko związane z brakiem powszechnej akceptowalności. „Waluty” wirtualne nie są powszechnie akceptowalne w punktach handlowo-usługowych. Nie są też prawnym środkiem płatniczym ani walutą. Oznacza to, że podmioty gospodarcze nie mają obowiązku akceptowania płatności w „walutach” wirtualnych, nawet jeżeli wcześniej je akceptowały. 
  • Ryzyko związane z możliwością oszustwa. Niektóre oferowane formy inwestowania w „waluty” wirtualne mogą mieć charakter piramidy finansowej, co – dodatkowo ze względu na opisane wyżej specyficzne rodzaje ryzyka – może w krótkim czasie doprowadzić do utraty środków finansowych inwestora. Jeżeli tego typu sytuacja będzie miała miejsce w Polsce, jedyną formą ochrony będzie postępowanie karne, bowiem żadne polskie instytucje ochrony inwestorów czy konsumentów (Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Komisja Nadzoru Finansowego) nie mają prawnych możliwości pomocy. Znacznym utrudnieniem w dochodzeniu roszczeń jest to, że podmioty obracające „walutami” wirtualnymi działają w różnych krajach, o różnym stopniu ochrony użytkowników. 
  • Ryzyko związane z dużą zmianą ceny. Dotychczas ceny „walut” wirtualnych charakteryzowały się wysoką zmiennością. Pojedyncze transakcje „walutami” wirtualnymi mogą istotnie wpływać na kształtowanie się ceny. 

Więcej o: