Obniżka PIT to miliardowe straty dla samorządów. Miasta wycofują się z części lokalnych inwestycji

Jak podał Portal Samorządowy, ponad 70 miast należących do Związku Miast Polskich wymieniło listę inwestycji, które będą musiały wypaść z realizacji. Jako powód samorządowcy podają ustawę o obniżce PIT z 18 do 17 proc. Łącznie chodzi o kilka miliardów złotych.
Zobacz wideo

Wśród inwestycji, z których samorządy będą musiały się wycofać są projekty drogowe, oświatowe i sportowe. Serwis podaje przykład Kalisza, który będzie musiał zrezygnować z dwóch inwestycji o wartości ponad 22 mln zł czy Zielonej Góry, która nie będzie miała środków na rozbudowę infrastrukturalną. Zdaniem samorządowców ważne inwestycje nie powstaną m.in. w Rybniku, Ciechanowie, Grudziądzu, Bydgoszczy czy Sopocie.

W połowie lipca rząd przyjął projekt ustawy, która obniża podstawową stawkę PIT z 18 do 17 proc. Niższa o jeden punkt procentowy stawka będzie dotyczyć dochodów za 2020 r. Mniejszy podatek PIT będzie korzystny dla pracowników, ale oznacza jednocześnie odczuwalnie mniejsze wpływy do budżetów gmin.

Według oceny skutków regulacji podanej w rządowych projektach ustaw, ubytek w dochodach JST (jednostek samorządu terytorialnego – przyp. red.) w roku 2019, pochodzących z udziału w PIT, wyniesie 14,23 proc. w stosunku do dochodów z tego tytułu w 2018 roku. W sumie, w ponad 300 miastach, które zrzeszone są obecnie w tej samorządowej korporacji będą to 4 miliardy złotych rocznie

- podaje Portal Samorządowy.

Inwestycje do likwidacji i zagrożone

Wśród inwestycji, na które gminom zabraknie pieniędzy wymieniane są m.in.: budowa przedszkoli w Miastku, Ciechanowie, modernizacja i rozbudowa stadionu miejskiego w Płońsku, budowa kolejnego odcinka Szlaku Bursztynowego w Kaliszu, rozbudowa ul. Zacisze w Zielonej Górze, inwestycje transportu publicznego w Grudziądzu i Bydgoszczy czy budowa budynku senioralnego w Rybniku.

Samorządy stworzyły także listę inwestycji zagrożonych brakiem finalizacji, a wśród nich m.in.: modernizacje, rozbudowa lub remonty szkół i przedszkoli w Gliwicach, Morągu, Piastowie, Pile czy Lubawie, inwestycje turystyczne i sportowe w Giżycku, Czeladzi, Tomaszowie Mazowieckim czy Władysławowie, a także budowa i remonty dróg i chodników w Bydgoszczy, Białej Podlaskiej, Dąbrowie Górniczej, Grodzisku Mazowieckim, Oświęcimiu czy Sieldcach.

Więcej o: