USA. Administracja Trumpa ogłasza nową politykę imigracyjną. Wizy nie dostaną ludzie zbyt biedni

Administracja Donalda Trumpa ujawniła nowe zasady imigracyjne. Według nich urzędnicy mogą odmówić wydania wizy i prawa do stałego pobytu setkom tysięcy ludzi z tego powodu, że są zbyt biedni.
Zobacz wideo

Jak donosi Independent, nowe przepisy pozwolą urzędnikom dyskwalifikować osoby ubiegające się o wizę czasową lub stałą za niespełnienie norm dochodu lub otrzymywanie pomocy socjalnej, takiej jak opieka społeczna, bony żywnościowe, mieszkania socjalne lub Medicaid (socjalny system opieki zdrowotnej – przyp. red.). Eksperci są zdania, że wprowadzone zmiany mogą być najbardziej drastycznym formą wysiłków Donalda Trumpa mających na celu ograniczenie zarówno legalnej, jak nielegalnej imigracji.

"Migration Policy Institute", organizacja badawcza specjalizująca się w kwestiach związanych z imigracją, uważa, że zmiana może spowodować dyskwalifikację ponad połowy wszystkich osób ubiegających się o zieloną kartę. W 2016 r. wydano ok. 800 000 zielonych kart.

Imigranci muszą być samowystarczalni

Nowa zasada, wprowadzona przez Stephena Millera - szefa administracji Trumpa w zakresie polityki imigracyjnej - mówi, że imigranci muszą być "samowystarczalni". Ken Cuccinelli, pełniący obowiązki dyrektora ds. obywatelstwa USA i służb imigracyjnych, zaprzeczył, aby zmiana była wycelowana w Latynosów. "Gdybyśmy rozmawiali 100 lat temu, dotyczyłaby większej liczby Włochów" - skomentował, dodając:

Przyniesie to długofalową korzyść w ochronie podatników poprzez zapewnienie, że osoby migrujące do tego kraju nie staną się obciążeniami publicznymi, że mogą stać na własnych nogach, jak to robili imigranci w przeszłości

Wizy inwestorskie w górę

24 lipca Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA zdecydował, by minimalna kwota inwestycji wymagana przy wizie EB-5 wynosiła nie 500 tys. dolarów jak dotąd, ale 900 tys. dolarów. Jako pierwsza zareagowała branża nieruchomościowa, która ostrzegła, że zmiany zduszą wiele inwestycji w jej sektorze.

Powstały w 1990 r. program EB-5 generuje obecnie ponad 5 mld dolarów rocznie, w zamian za prawie 10 tys. zielonych kart - liczbę, która jest ograniczona ustawą. Prawie wszystkie należą do chińskich wnioskodawców.