Służby w JSW. CBA i prokuratura weszły do centrali giganta i jego spółek zależnych

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli w zeszłym tygodniu do centrali Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) oraz do jej spółek zależnych - informuje prokuratura. Jak ustalił "Dziennik Gazeta Prawna", w trakcie przeszukań służby zabezpieczyły telefony, laptopy i dokumenty kierownictwa kilku spółek z grupy.

Według informacji "DGP", do przeszukań doszło zarówno w centrali JSW, jak też m.in. w spółkach JSW Innowacje, JSW Koks, JSW Logistics oraz JSW Szkolenie i Górnictwo.

Informację o przeszukaniach potwierdzili Polskiej Agencji Prasowej przedstawiciele CBA i Prokuratury  Regionalnej w Katowicach. Nie udzielili jednak bardziej szczegółowych informacji, poza tymi, że działania CBA były związane ze śledztwem dotyczącym nieprawidłowościach w realizacji umowy między jedną ze spółek zależnych JSW a spółką zagraniczną, oraz że na razie nikomu nie przedstawiono zarzutów. 

Z ustaleń "DGP" wynika, że pod lupą śledczych są m.in. transakcje ze szwajcarską firmą oraz z koncernem ThyssenKrupp. Niewykluczone jest także przyjrzenie się sprawie sfinansowania przez JSW remontu auli krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. 

Śledztwo może być następstwem audytu w JSW w 2018 r. Był on prowadzony przez Andrzeja Burskiego, dyrektora departamentu audytu i kontroli w Ministerstwie Energii. Audyt wywołał kontrowersje, bo Burski to prokurator w stanie spoczynku, i zgodnie z przepisami nie powinien pracować na tym stanowisku. Poza tym - jako że Skarb Państwa jest głównym akcjonariuszem JSW - kontrola człowieka z resortu energii wzbudzała obawy o równy dostęp do informacji dla wszystkich akcjonariuszy. Komisja Nadzoru Finansowego sprawdzała, czy mogło dojść do przekazania informacji poufnych osobie nieuprawionej. 

>>> We wtorek CBA zatrzymało przedsiębiorców i doradców podatkowych oraz przedstawicieli funduszu inwestycyjnego. Zdaniem służb, ujęci w nielegalny sposób unikali opodatkowania narażając Skarb Państwa na utratę miliona złotych

Zobacz wideo
Więcej o: