Niedziele handlowe. Czy w niedzielę 25 sierpnia sklepy będą otwarte?

Od 2018 roku obowiązuje w Polsce ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i niektóre inne dni świąteczne. O ile jednak w ubiegłym roku sklepy mogły być otwarte przez dwie niedziele w miesiącu, o tyle w tym roku niedziela handlowa wypada tylko raz w miesiącu.

Zgodnie z ustawą powinna to być ostatnia niedziela danego miesiąca. 25 sierpnia tak właśnie jest, dlatego też będziemy wtedy mogli spokojnie zrobić zakupy. Czynne będą zarówno wielkie sklepy typu Biedronka, Lidl, czy Ikea, jak i placówki handlowe w galeriach handlowych. 

Warto o tym pamiętać, tym bardziej, że jest to ostatnia niedziela handlowa przed rozpoczęciem roku szkolnego. Za tydzień bowiem, 1 września sklepy wymienione powyżej będą już zamknięte. Wtedy zakupy będzie można zrobić jedynie na dworcach kolejowych bądź autobusowych, w mały sklepikach osiedlowych, gdzie za ladą stanie sam właściciel, stacjach benzynowych czy sklepach z pamiątkami. Trudno jednak oczekiwać, że znajdziemy tam bogaty wybór artykułów szkolnych. 

>>>Jadwiga Emilewicz: „Rewolucji w zakazie handlu nie będzie”. Zobacz nasz materiał:

Zobacz wideo

Zakaz handlu 2019 i 2020. W które niedziele zrobimy zakupy

Jeśli natomiast chodzi o kolejne niedziele handlowe, to w tym roku będzie ich już tylko sześć. Wypadają one 29 września, 27 października, 24 listopada, 15 grudnia, 22 grudnia, 29 grudnia. 

Czytaj więcej: Polacy pogodzą się z zakazem handlu? Analitycy uważają, że blisko 25 proc. przywykła do niehandlowych niedziel

Z kolei w 2020 roku zakaz handlu będzie jeszcze ostrzejszy - sklepy będą zamknięte praktycznie w każdą niedzielę. Zakupy będzie można zrobić jedynie w 7 z 52 niedziel. Oto ich lista: 

26 stycznia
5 kwietnia
26 kwietnia
28 czerwca
30 sierpnia
13 grudnia
20 grudnia

Więcej o: