Polacy pogodzą się z zakazem handlu? Analitycy uważają, że blisko 25 proc. przywykła do niehandlowych niedziel

Z ankiety przeprowadzonej przez Payback Opinion Poll wynika, że 60 proc. Polaków najwyraźniej pogodziło się z zakazem handlu w niedzielę. Przynajmniej na tyle, aby nie stanowił utrudnienia w codziennym życiu.
Zobacz wideo

Najnowsze badanie Payback Opinion Poll jest kolejnym w ostatnich miesiącach, które analizuje zachowania zakupowe Polaków oraz to, jak na nie wpłynęły niehandlowe niedziele. Jak podał serwis branżowy Wirtualne Media, wynika z niego, że aż dla 60 proc. ankietowanych zakaz handlu przez trzy niedziele w miesiącu nie jest dużym utrudnieniem. Co trzeci z respondentów twierdzi, że zwykle i tak robił zakupy w inne dni tygodnia. 23 proc. badanych przyznało, że po prostu odzwyczaiło się od niedzielnych zakupów.

Za, a nawet przeciw

Jednocześnie 36 proc. respondentów opublikowanego w kwietniu badania Instytutu Pollster zakupy chce robić we wszystkie niedziele i jest przeciwna wprowadzeniu całkowitego zakazu handlu w niedzielę, który zacznie obowiązywać w przyszłym roku. 21 proc. badanych uważa, że handlowe powinny być dwie niedziele w miesiącu. Trzy niedziele - rozwiązanie, które funkcjonuje obecnie - rozsądne wydają się jedynie 3 proc. badanych.

Małe i duże sklepy

Na początku kwietnia Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii opublikowało raport, w którym rekomenduje rządowi, by nie wprowadzał zmian w zakresie zakazu handlu. Resort pod kierownictwem Jadwigi Emilewicz stwierdził, że zakaz nie doprowadził do znaczących zmian w zatrudnieniu i nie wpłynął negatywnie na małe sklepy.

Podobnego zdania jest Jacek Owczarek, członek zarządu Grupy Eurocash, właściciela m.in. Delikatesów Centrum, sieci Lewiatan, ABC czy Mila. Uważa on, że zakaz handlu pomógł małym sklepom. Przyznał jednak, że inaczej jest w przypadku dużych sklepów, które przez zakaz handlu w niedzielę wyraźnie ucierpiały. W porównaniu wyników ich sprzedaży widać roczne spadki wynoszące od 1 do 1,5 proc.

Więcej o:
Komentarze (75)
Polacy pogodzą się z zakazem handlu? Analitycy uważają, że blisko 25 proc. przywykła do niehandlowych niedziel
Zaloguj się
 • zigzaur

  Oceniono 29 razy 21

  Kto pracuje w wolnym zawodzie, może robić zakupy kiedy chce i pisuarskie wymysły nie wyrządzą mu wiele szkody. Ale dla proletariatu fabrycznego, biurowego i usługowego to wielka uciążliwość. Nie należy lekceważyć cierpienia proletariatu.
  Przede wszystkim zaś normalny i moralny człowiek nie będzie godził się:
  - z inflacją
  - z utrudnianiem konsumpcji
  - z pedofilią w szkołach
  - z defilowaniem żołnierzy przed Budynnym, skoro ich dziadowie walczyli z Budionnym
  - z pisuarską korupcją

 • maaac

  Oceniono 21 razy 17

  1. Nie wiedziałem że Wirtualne Media to portal zajmujący się handlem. Reklamą w mediach to tak, ale handlem?
  2. PiSowcy i reszta konserwatywnej lewicy mylnie nazywanej prawica za grosz nie może zrozumieć że prawo do czegoś nie oznacza obowiązku robienia tego. Innymi słowy w naprawdę katolickim i wierzącym w księży kraju spokojnie może być dozwolona aborcja bo wierzący obywatele 9i tak nie będą jej stosować. Tak samo jak wiara w ksieży wymaga zakazu sprzedaży i zakupów w niedziele to nie ma potrzeby wprowadzać takiego zakazu bo i tak nikt nie będzie chciał kupować czy sprzedawać. Wyżej wymienione zakazy nie służą wierzącym w wiarę księżowską ale tym którzy w nią NIE wierzą. Oni są złośliwie zmuszani do realizowania cudzej wiary mającej sporo wspólnego z faryzeizmem, a nie wiele z chrześcijaństwem. Chodzi o to by zabronić dokonywania aborcji nie tym co są jej wrogami bo przecież są jej wrogami ale tym co nie wiedzą w niej problemu. Tak samo problem zgody na handel w niedzielę nie dotknie tego co jest jemu przeciwny boi on nie będzie w niedzielę pracował ani kupował. To ma uderzyć w tych co chcą pracować i w tych co chcą kupować.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 29 razy 17

  Po jesiennych wyborach Polacy pogodzą się z tym, że PiS będzie rządził teraz i zawsze, i do US.ranej śmierci.
  Ten naród tak ma, że się "godzi" i przyzwyczaja.

 • ceppisowski

  Oceniono 27 razy 15

  powiedzcie to maly polskim sklepom ktore zbankrutowaly lub zbankrutuja.
  Ja bylem klientem malych sklepow.
  Ograniczenie liczby dni w ktorym moge dokupywac towary zrobilo ze mnie klienta dyskontow i hipermarketow.
  Mam tylko mala nadzieje ze bankrutowaly male sklepy pisowcow z malymi możdżkami

 • iskander36

  Oceniono 13 razy 13

  Tylko niewolnikowi trzeba mówić co kiedy ma zrobić. Gnijący Kierownik Kleptokracji wie o tym i to robi. CHWDP-ISOWI i CHWDP-REZESOWI

 • extrafresh

  Oceniono 17 razy 13

  Polactwo już dawno przywykło do rządzenia przez pokurcza marszczyfreda.
  Za 500+
  Ale z kieszeni zabrali im 700+.

  Cheers! :)

 • lesnojeziorska

  Oceniono 18 razy 10

  Ach, rząd stwierdził? Czyli naprawdę jest zupełnie inaczej.

 • yeshiwen

  Oceniono 15 razy 9

  Ja nie widzę problemu, do Liberca mam blisko więc sobie podjade jak bedę potrzebował w niedzielę. Oststnio sporo Polaków w Globusie widziałem. Ci co mają daleko niech dalej głosują na PYS

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX