Małe tablice rejestracyjne dla wszystkich aut? Poseł PiS pyta, ale urzędnicy nie chcą robić wyjątków

Jak donosi TVN24 BiS, poseł Prawa i Sprawiedliwości Artur Szałabawka złożył do resortu infrastruktury interpelację w sprawie możliwości montażu we wszystkich samochodach małych tablic rejestracyjnych. Resort nie chce jednak rozszerzyć przepisów na wszystkie samochody.

Od lipca 2018 r. kierowcy mogą zamawiać takie tablice, pod warunkiem, że chodzi o samochód sprowadzony ze Stanów Zjednoczonych lub Japonii. Tam standardem są małe tablice, co mają na uwadze producenci samochodów, projektując pojazdy tak, aby pasowały właśnie takie. Większe, stosowane w Polsce tablice były dla kierowców kłopotliwe, a mocowanie ich na pojeździe często prowadziło do zniekształcenia tablicy rejestracyjnej.

Małe tablice dla wszystkich

Poseł PiS Artur Szałabawka chciałby, aby małe tablice rejestracyjne były dostępne dla wszystkich typów samochodów, bez względu na kraj, z którego je sprowadzono. Złożoną do Ministerstwa Infrastruktury interpelację tłumaczy m.in. tym, że część kierowców chciałaby mieć wybór i możliwość montowania małych tablic, np. ze względów estetycznych, bądź w autach tuningowanych, o modyfikowanym nadwoziu.

>>> Irytują cię korki? Sprawdź, jak jeździć, aby zaoszczędzić swój czas.

Zobacz wideo

Ministerstwo Infrastruktury nieugięte

Resort nie przewiduje jednak wyjątków i nie widzi powodów, dla których przepis z zeszłego roku miałby być rozszerzony na wszystkie auta.

(Prawo - przyp. red.) zostało przygotowane z myślą wyłącznie o określonej grupie pojazdów, sprowadzanych przede wszystkim z rynków amerykańskich i japońskich, dla których zamontowanie standardowych tablic rejestracyjnych było utrudnione i wymuszało ich odkształcanie

- poinformował sekretarz stanu w imieniu resortu Rafał Weber, cytowany przez TVN24 BiS.

Kary za samowolki kierowców

Za zamontowanie małej tablicy rejestracyjnej niezgodnie z aktualnymi przepisami kierowcom grozi zatrzymanie dowodu rejestracyjnego oraz 500-złotowy mandat. 

Więcej o: