Idealnie podrobione sztabki złota o wartości 50 mln dol. w skarbcu wielkiego amerykańskiego banku

Rynkowe doniesienia mówią o pojawiających się w obiegu podrobionych sztabkach złota. Mające nielegalne oznaczenia największych mennic na świecie są trudne do odróżnienia od oryginału. Fałszerze zostali zachęceni do działania ceną kruszcu, która w ostatnim czasie regularnie idzie w górę i mają bardzo subtelne metody działania.

Jak podał serwis Money.pl, powołujący się na doniesienia agencji Reutera, w skarbcu JP Morgan Chase odnaleziono podrobione sztabki złota z nielegalnie wybitymi logotypami szwajcarskich mennic. Namierzony kruszec wyceniono na nie mniej niż 50 mln dolarów, a to nie pierwsze tego typu znalezisko.

Co najdziwniejsze, sztabki nie są typową fałszywką, tzn. pozłoconym metalem, ale jest to realny kruszec najwyższej próby. Sztabki posiadają jednak fałszywe logo i oznaczenia. 

>>> Wiesz ile jest wart 500-złotowy banknot? Więcej niż jego nominał.

Zobacz wideo

Takie sztabki, które prawdopodobnie pochodzą z nielegalnego wydobycia, mogą posłużyć do prania pieniędzy na szerszą skalę np. w celu pozyskania funduszy dla krajów objętych sankcjami gospodarczymi. Odróżnienie sztabki z prawdziwego złota, ale z nielegalnymi oznaczeniami jest bardzo trudne, a koszt wprowadzenia ich na rynek wyższy niż w przypadku "tanich" fałszywek.

Złoto nadal w górę

Jednym z powodów pojawiania się na rynku większych ilości nielegalnego złota jest stały jego wzrost w ostatnim czasie. W drugiej połowie sierpnia cena złota osiągnęła poziom 1550 dol. za uncję, czyli najwyższy od 2013 roku, historycznie najwyższy poziom to okolice 1900 dol.

Tymczasem historyczny rekord ceny złota padł już w Polsce, pułap 5 913,90 zł za uncję z września 2011 roku został pokonany 13 sierpnie. W czwartek płaci się już 6100 zł i nie wygląda, że to koniec marszu w górę złotego kruszcu. Analitycy rynkowi prognozują dalszy wzrost ceny. Wszystko przez niestabilną sytuację geopolityczną, na którą wpływ mają przede wszystkim amerykańsko-chińska wojna handlowa czy napięta sytuacja na Bliskim Wschodzie wokół relacji państw zachodnich z Iranem.

Wzrost ceny złota podbiły w ostatnim czasie także doniesienia wokół amerykańskiego banku centralnego (Fed), na którego w sprawie agresywnego cięcia stóp procentowych mocno naciska prezydent Donald Trump . Przy tych czynnikach inwestorzy to właśnie złocie, a nie innych aktywach, upatrują finansowej "bezpiecznej przystani".

Więcej o:
Komentarze (77)
Złoto bije rekordy, więc fałszerze mają ręce pełne roboty. Do obiegu trafiają idealnie podrobione sztabki
Zaloguj się
 • cmok_wawelski

  Oceniono 16 razy 12

  Taka sugestia... Może powinni zajrzeć w swoje papiery skąd to się tam wzięło? Kupili z Ebaya od anonimowego sprzedawcy czy bezdomny im podarował w dwóch wózkach sklepowych i umarł? Ktoś zrobił przekręt a bank wypłacił gotówkę?

 • tomasz.rze

  Oceniono 6 razy 6

  Prawdziwe złoto. Podrobione jest tylko logo.
  To tak, jakby ktoś do oryginalnego Kaczyńskiego przykleił fałszywy uśmiech.

 • krl11

  Oceniono 8 razy 6

  Ja chętnie kupię to podrobione prawdziwe złoto, za 50% ceny rynkowej tego niepodrobionego.
  Te podrobione znaki na nich jakoś przeboleję.

 • mikael0

  Oceniono 7 razy 5

  Czy nie sztabki zlota sa podrobione lecz to ze pochodza z szwajcarskich mennic.
  Pozdrawiam autora tekstu :-)

 • cmok_wawelski

  Oceniono 8 razy 4

  Tytuł 'Idealnie podrobione sztabki złota o wartości 50 mln dol. w skarbcu wielkiego amerykańskiego banku' to podróba, oszustwo.

  Podrobione sztabki złota to byłby n.p. pozałacany ołów z recyklingu akumulatorów. A tutaj podrobione są ponoć OZNACZENIA. sztabek a nie sztabki.

 • cmok_wawelski

  Oceniono 12 razy 4

  najlepiej będzie jeśli kupia hurtem za to zloto te działki z wypalonej dżungli w Brazylii, działki sprzedadzą z zyskiem na sztuki, za uzyskane srodki kupia i przemyca heroine z Am. Pld do Pln i w ten sposob zarobią na zakup chińskiej broni automatycznej w częściach, zaplaca znudzonym wojakom za poskładanie a bron sprzedadzą w calosci na targach przykościelnych w USA, gdzie nikt nie sprawdza pochodzenia AK-47.

  Tak się kreci biznesa leszcze.

 • ochujek

  Oceniono 7 razy 3

  Muszę sprawdzić jakie oznaczenia mają moje cegły w piwnicy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX