Prawie 100 mln dolarów dla posiadaczy aut w USA. Volkswagen idzie na ugodę

Z powodu fałszywych danych dot. zużycia paliwa w samochodach VW, koncern przeleje posiadaczom aut w USA blisko 100 mln dolarów.

Z powodu wysokiego zużycia paliwa cierpi zarówno środowisko, jaki i portfel posiadacza samochodu. A że według amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (EPA) niemiecki koncern samochodowy VW zmanipulował przy pomocy specjalnego oprogramowania zużycie paliwa w wielu modelach swoich aut, musi teraz płacić wysokie odszkodowania. Inaczej niż w przypadku postępownia ws. manipulacji spalinami w silniku Diesla, tym razem chodzi o samochody na benzynę.

Władze koncernu doszły w końcu do porozumienia z EPA oraz właścicielami marek: Audi, Bentley, Porsche i Volkswagen, w których użyto takiego oprogramowania. Jeśli ugoda ta zostanie zatwierdzona w USA przez sąd, wtedy VW będzie musiał wypłacić 96,5 mln dolarów, jak wynika z dokumentów sądowych.

Czytaj więcej: Niemcy. Branża samochodowa pod presją. Zwolnienia, słabe obroty, niepewność. Na inwestycje potrzeba aż 245 mld euro

>>> We wrześniu świat ujrzy Volkswagena ID.3. I w świecie motoryzacji ma wybuchnąć rewolucja. Więcej w naszym materiale wideo:

Zobacz wideo

98 tys. zmanipulowanych pojazdów

Klienci VW, posiadający lub leasingujący samochody tego producenta, otrzymają od 5,4 do 24,5 tys. dolarów odszkodowania. Sędzia federalny Charles Breyer zadecyduje 13 września w San Francisco o ważności zawartej ugody. EPA zarządziła skorygowanie danych dot. zużycia paliwa w przypadku 98 tys. samochodów z roczników 2013 - 2017. Ponieważ również i w tym przypadku emisja spalin manipulowana była przy pomocy specjalnego oprogramowania komputerowego, Agencja Ochrony Środowiska anulowała wydane koncernowi VW dotychczasowe certyfikaty emisji spalin.

Jak poinformował "Bild am Sonntag", w 2016 r. kalifornijska Agencja Ochrony Środowiska Carb podejrzewała Audi - córkę spółkę VW - o stosowanie nielegalnej techniki spalinowej. We wniosku ws. postępowania stwierdzono na podstawie wyników śledztwa, że bilans zużycia paliwa wykazał nieprawidłowości.

Czytaj więcej: Ultimatum Donalda Trumpa wobec Unii Europejskiej. Wysokie cła na samochody coraz bliżej

Wysokie odszkodowania

Odszkodowania z powodu afery spalinowej w USA kosztowały koncern z Wolfsburga dotychczas ponad 25 mld euro. Dochodzące do tego grzywny w Niemczech oraz inne rezerwy dają sumę ponad 30 mld euro. Niektórzy menedżerowie są też oskarżeni o oszustwo. Przed Wyższym Sądem Krajowym w Brunszwiku (Braunschweig) rozpocznie się 21 października proces ws. żądań akcjonariuszy VW.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

(dpa/rtr/jar)

Więcej o:
Komentarze (30)
Prawie 100 mln dolarów dla posiadaczy aut w USA. Volkswagen idzie na ugodę
Zaloguj się
 • gregnovak

  Oceniono 3 razy 3

  100000000÷98000=1100$ to jak mają dostać od 5000 $do 25000$ autor tekstu nie powinien być dziennikarzem

 • dyfly

  Oceniono 3 razy 1

  A durne polaczki cały czas, niezmiennie zapatrzone w folcwageny kupują ten szmelc na potęgę. Uj, że oszukują ich na spalaniu, uj że oszukują na emisji spalin, uj że po 100 tys. km ulega toto biodegradacji i psuje się wszystko co zepsuć się może, polaczek będzie przywiązany do szmelcwagena do końca świata i o jeden dzień dłużej.

 • sselrats

  Oceniono 2 razy 0

  Volkswagen silniejszy niz Polska.

 • sselrats

  Oceniono 2 razy 0

  VW wiedzial, ze jak sie nie podporzadkuje to dostanie kopa jak Francuzi w latach osiemidziesiatych - w USA nie ma w ogole aut francuskich.

 • waapi

  0

  A co na to Polak? Kocha ten znaczek i przepłaca dalej. A co robi EU lub polska w tej sprawie. NIC bo tu żądzą Niemcy. Ktoś ma jeszcze obiekcje że jest inaczej?

 • dodobird

  0

  Co PiS zrobił w sprawie. Przecież dokumenty homologacji tych gratów to dowody na poświadczenie nieprawdy. Czy ktokolwiek w UE ruszył palcem?

 • cim_cum

  Oceniono 2 razy 0

  No cóż, z silniejszym się nie wygra.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX