Nowe prawo, które weszło w życie w marcu 2018 r. dopuszcza jednak pewne wyjątki. Dlatego też ratunkiem dla tych, którzy zapomną zrobić zakupy w sobotę będą małe sklepy osiedlowe, w których za ladą będzie stał właściciel, punkty sprzedaży detalicznej na stacjach paliw, sklepy z pamiątkami czy placówki handlowe np. sieci Żabka, będące jednocześnie placówkami pocztowymi.
Ponadto, czynne będą też kina, restauracje, kawiarnie, lodziarnie czy apteki. Będzie można też kupować w sklepach internetowych oraz np. Biedronkach i Lidlach, ale tylko tych zlokalizowanych na terenie dworców kolejowych czy autobusowych oraz lotniskach.
Jeśli natomiast chodzi o galerie handlowe, to często zdarza się, że po pierwsze klienci mylnie sądzą, iż skoro są one zlokalizowane bardzo blisko dworca albo nawet są z budynkiem dworca połączone, to placówki handlowe na ich terenie powinny być czynne. Tak się jednak przeważnie nie dzieje, gdyż są to jednak odrębne budynki i inni właściciele. Po drugie, galerie handlowe mogą być oczywiście otwarte, ale na ich terenie, czynne będą jedynie wymienione wyżej punkty gastronomiczne czy np. kina.
>>> Jadwiga Emilewicz: "Rewolucji w zakazie handlu nie będzie". Dowiedz się więcej z naszego materiału wideo:
Czytaj więcej: Dobra wiadomość dla kupujących w niedziele. Nie będzie zaostrzenia zakazu handlu
Niedziele handlowe 2019 i 2020
Dlatego warto pamiętać, że niedziele handlowe przypadają w tym roku w ostatnią niedzielę każdego miesiąca i w przypadku września będzie to 29 września. Do końca roku, zgodnie z ustawą, zostało nam zaś tylko pięć takich niedziel. Oto ich lista:
27 października
24 listopada
15 grudnia
22 grudnia
29 grudnia
W przyszłym roku niedzielny handel będzie jeszcze bardziej utrudniony, bowiem zakaz handlu będzie jeszcze bardziej restrykcyjny. Wielkie sklepy czynne będą jedynie:
26 stycznia
5 kwietnia
26 kwietnia
28 czerwca
30 sierpnia
13 grudnia
20 grudnia.