Siedem par nazw przeszło do drugiego etapu ogólnopolskiego konkursu IAU100 NameExoWorlds organizowanego przez IAU i PTA. Jak podało PTA, podczas pierwszego etapu, który trwał w czerwcu i lipcu 2019 r. polscy miłośnicy kosmosu zgłosili aż 2,8 tys. propozycji nazw dla planety i jej gwiazdy. Lista siedmiu par nazw została ogłoszona 9 września. Publiczne głosowanie potrwa do 31 października 2019 r. Na stronie www.iau100.pl/planety każdy może oddać swój głos na jedną z propozycji.
Nazwy, które napływały miały bardzo szeroki przekrój tematyczny. Myślę, że wybrane spośród nich propozycje też demonstrują tę różnorodność. Mamy wśród nich bohaterów popularnego cyklu literatury fantastycznej oraz fantastyczno-naukowej, nawiązania do mitologii słowiańskiej, imiona z legend o początkach państwa polskiego, czy nawiązania do polskiego wybrzeża Bałtyku
- powiedział dr Krzysztof Czart, Krajowy Koordynator IAU ds. Popularyzacji.
Układ planetarny BD+14 4559 b przydzielono Polsce do nazwania w ramach konkursu IAU100 NameExoWorlds mając na względzie, że został on odkryty przez polski zespół naukowców z Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, pod kierunkiem prof. Andrzeja Niedzielskiego. Odkrycia dokonano w ramach toruńsko-pensylwańskiego programu poszukiwania planet pozasłonecznych. Dodatkowym kryterium, przez które akurat ten układ planetarny przydzielono Polsce było to, aby gwiazda była widoczna z terytorium danego kraju.
Gwiazda z tego systemu jest widoczna na niebie w konstelacji Pegaza, co oznacza jej bardzo dobrą widoczność przez długą część roku, w tym wieczorami w okresie jesiennym i zimowym. Można ją dostrzec przez niewielki teleskop lub przyzwoitą lornetkę. BD+14 4559 b ma rozmiary i masę zbliżoną do Jowisza. Swoją gwiazdę obiega po mocno wydłużonej, eliptycznej orbicie.
BD+14 4559 to jedna z pierwszych gwiazd, przy których nasz zespół odkrył planety. Jest ona nieco chłodniejsza, mniej masywna i mniejsza niż nasze Słońce. Świeci żółto-pomarańczowym światłem i podobnie jak nasza gwiazda emituje energię, która powstaje w jej wnętrzu w wyniku reakcji jądrowych spalania wodoru
- tłumaczy prof. Andrzej Niedzielski.
Niektóre z pozasłonecznych planet posiadają już swoje oficjalne nazwy. Pierwszy konkurs tego rodzaju IAU przeprowadziła w 2015 r. Początkowo propozycje nazw zbierano pośród organizacji astronomicznych z różnych krajów. Później poddano je głosowaniu, w którym wzięło udział ponad pół miliona ludzi. Nie obeszło się bez polskich akcentów. Najbardziej rozpoznawalnym z nich jest Copernicus - nazwa gwiazdy 55 Cancri w konstelacji Raka - wybrana, by upamiętnić polskiego astronoma, Mikołaja Kopernika.