Artur Szałabawka, poseł PiS, w lipcu zwrócił się do Ministerstwa Cyfryzacji z prośbą o interwencję w sprawie przeglądarki Google Chrome i sposobu, w jaki prezentuje ona piktogramy reprezentujące kościoły.
Obecnie ww. przeglądarka oznacza kościoły katolickie za pomocą piktogramu bez krzyża, będącego jednoznacznym symbolem świątyń, zaś meczety oznaczone są zgodnie z symboliką ich wiary, czyli półksiężycem i gwiazdą.
- pisze poseł w swojej interpelacji. Wyjaśnia, że Google Chrome jest obecnie światowym liderem przeglądarek internetowych i posiada ponad 57 proc. udziału w rynku. Przypomniał też, że ponad 25 mln osób w Polsce korzysta aktywnie z internetu.
"W związku z powyższym, zwracam się z pytaniem, czy planowane są działania mające na celu prawidłowe, intuicyjne oznakowanie kościołów katolickich ich naturalną symboliką?" - pyta poseł Szałabawka.
Resort cyfryzacji przyjrzał się poselskiej interpelacji. W odpowiedzi wyjaśnia, że "Ministerstwo Cyfryzacji ma ograniczone możliwości wpływu na decyzje firmy Google w zakresie stosowanych piktogramów na mapach Google’a". Jest tak ponieważ firma "decyzje odnośnie sposobu oferowanych przez nią usług czy ich wyglądu podejmuje bez udziału przedstawicieli rządów.
Z uwagi jednak na skalę i popularność oferowanych przez tą firmę usług w Polsce, Ministerstwo wystąpiło do Google’a z prośbą o rozważenie zmiany oznakowania kościołów katolickich na mapach Google, tak aby piktogramy je przedstawiające zawierały krzyż.
- czytamy w odpowiedzi na interpelację.
Postanowiliśmy sprawdzić, czy przeglądarka Google Chrome, a także aplikacja Mapy Google, rzeczywiście inaczej traktuje poszczególne symbole religijne.
W przeglądarce Chrome na komputerze stacjonarnym kościoły, meczety i synagogi mają oznaczenie zawierające symbol religijny. Niezależnie od tego, czy wpiszemy w wyszukiwarkę słowo "kościół", czy wejdziemy pod adres maps.google.pl, rezultat zawsze jest taki, jak poniżej.
Symbolika religijna na mapach Google Google
W przypadku miejsc kultu innych religii symbole odpowiednio się zmieniają.
Na Androidzie sytuacja jest inna, ale jednolita dla wszystkich religii. Aplikacja Google Maps wszystkie miejsca kultu wyświetla za pomocą tej samej uniwersalnej ikony pozbawionej symboliki. Traktuje je jako cel podróży, miejsce, do którego się wybieramy.
Symbole religijne w Google Maps Next Gazeta.pl
Trudno stwierdzić, na jakiej podstawie poseł Szałabawka twierdzi, że "przeglądarka oznacza kościoły katolickie za pomocą piktogramu bez krzyża". Próbowaliśmy skontaktować z parlamentarzystą, żeby spytać, w jakich okolicznościach zetknął się z opisywanym przez siebie problemem. Jego telefon jednak milczy - co w okresie kampanii wyborczej jest w pełni usprawiedliwione.
O komentarz do sprawy poprosiliśmy również firmę Google. Tekst zostanie zaktualizowany.
Czytaj też: YouTube na wojnie z mową nienawiści. W trzy miesiące usunął 17 tys. kanałów i miliony komentarzy
>>> Chrome nie jest jedyną przeglądarką. Prezentujemy najciekawsze alternatywy