Płaca minimalna 4 tys. zł brutto. PiS wierzy, że Polacy wrócą z emigracji. Badania mówią coś innego

Płaca minimalna w przyszłym roku będzie na poziomie 2600 złotych brutto, a zgodnie z obietnicą złożoną przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego w 2024 roku ma podskoczyć do 4 tys. złotych brutto, czyli około 3 tys. złotych netto. Minister pracy twierdzi, że zachęci to Polaków, by wracali z emigracji. Co pokazują badania?
Zobacz wideo

Płaca minimalna w Polsce w przyszłym roku ma być podwyższona z obecnych 2250 złotych do 2600 złotych brutto. W wywiadzie dla Polskiego Radia minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa tłumaczyła, że sukcesywne podnoszenie najniższego wynagrodzenia do poziomu europejskiego, skłoni do powrotu osoby, które wyjechały z kraju. Minister powołała się na badania przeprowadzone ostatnio w Anglii i Irlandii, zgodnie z którymi większość - ponad 60 procent pytanych - stwierdziła, że wyjechała z kraju ze względu na bardzo niskie płace.

Płaca minimalna. Jak wygląda płaca minimalna w innych krajach

Wyższe zarobki za granicą rzeczywiście są dziś jednym z głównych powodów, dla których Polacy planują wyjazd za pracą. Z ostatniego raportu Work Service wynika, że niemal 7 na 10 Polaków planujących emigrację zarobkową decyduje się na ten krok ze względu na wysokość zarobków. - Jednak nie powinno to dziwić, skoro wynagrodzenia w krajach skandynawskich potrafią być 4-5 razy wyższe niż w Polsce, a w Niemczech stanowią trzykrotność stawek w naszym kraju - napisano w komentarzu do raportu "Migracje zarobkowe Polaków IX" z listopada 2018. 

Nawet jeśli PiS zrealizuje swoją obietnicę po wyborach, czyli podniesie pensję minimalną do poziomu 4 tys. złotych brutto, to nadal stawka w Polsce będzie znacząco odbiegała od tych w Europie Zachodniej. W przeliczeniu na euro, po kursie z dziś, daje to niecałe 950 euro. Tak wygląda to dziś na tle Niemiec, Wielkiej Brytanii, czyli na tle krajów, do których wyjechało za pracą najwięcej Polaków. 

Pensja minimalna w krajach UEPensja minimalna w krajach UE Eurostat

Czy 4 tys. złotych brutto, czyli niecałe 3 tys. złotych netto jest w stanie kogoś przekonać do powrotu?

Zdecydowaną mniejszość. Kluczowa jest bowiem stawka netto. Zdecydowana większość Polaków pracujących za granicą deklaruje powrót do kraju przy zarobkach znacznie powyżej 4000 zł netto, a nie brutto. Ponad 40 proc. osób pracujących dziś w Niemczech rozważyłoby powrót do kraju przy zarobkach powyżej 6000 złotych netto - wynika z badań NBP.

Raport NBP o emigracjiRaport NBP o emigracji NBP

Polacy pracujący zagranicą zapytani w 2018 roku przez NBP o wynagrodzenia netto, przy których zgodziliby się powrócić na polski rynek pracy wskazują zwykle wartości niższe niż ich aktualne wynagrodzenia na emigracji, ale w dalszym ciągu ich poziom przekracza średnie wynagrodzenie w Polsce (w 2018 roku wyniosło ono ok. 4600 zł brutto i 3500 netto.) Przyjmując taką granicę, można zauważyć, że jedynie osoby deklarujące chęć powrotu niezależnie od warunków w Polsce (czyli ok. 10-15 proc. obecnych emigrantów) mogą nie mieć problemów z wysokością wynagrodzeń. Jeśli uwzględnić osoby, które wróciłyby do Polski przy wynagrodzeniu niższym niż 4000 złotych netto odsetek osób, które deklarują powrót to 24- 34 proc. zależnie od kraju emigracji.

- napisano w raporcie NBP.

Pensja minimalna. Co jeszcze decyduje o tym, że Polacy wyjeżdżają za pracą?

Jakie powody poza wynagrodzeniem sprawiają, że Polacy zdecydowaliby się na emigrację? 32 proc. zrobiłoby to ze względu na lepsze perspektywy rozwoju i wyższy standard życia. Co ciekawe, na kolejnym miejscu znalazły się czynniki socjalne, wskazywane przez 31 proc. Polaków. Dla 24 proc. badanych decydujący byłby korzystniejszy system podatkowy, bardziej przyjazna administracja publiczna i możliwość podróżowania.

Jednym z najmniej istotnych powodów wyjazdów pozostaje brak pracy w Polsce, na który wskazuje już jedynie 14 proc. respondentów. To wynik o 10 punktów procentowych niższy niż przed rokiem. Przypomnijmy, że w czasach największej emigracji, to właśnie wysokie bezrobocie było jednym z decydujących argumentów.

Więcej o:
Komentarze (203)
Płaca minimalna 4 tys. zł brutto. PiS wierzy, że Polacy wrócą z emigracji. Badania mówią coś innego
Zaloguj się
 • hipo krater

  Oceniono 54 razy 42

  Wierzyć, że Polacy chcą wrócić z emigracji , to oni sobie mogą. Polacy boją się wrócić do kraju ,gdzie rośnie szalenstwo a mnóstwo młodych ludzi chce stąd spadać.

 • pierwszychamrp

  Oceniono 33 razy 33

  Płaca minimalna to rzecz, która interesuje ludzi o minimalnych kwalifikacjach. Jeżeliby miała ich przyciągnąć, to wróciło by to, przed czym również (nie tylko przed niską płacą minimalną) uciekali - przed codziennym słuchaniem "jak się nie podoba, to na to miejsce czeka 20 chętnych". Poza tym wprowadzono godzinową stawkę minimalną, a państwo nie robi nic, żeby jej przestrzegano. Jak się wracający z emigracji dowie, że w ochronie musi 2/3 swojej płacy zwrócić pracodawcy jako "opłatę za strój", to natychmiast wyjedzie znowu.

 • hilux_ie

  Oceniono 37 razy 31

  Do tego nienawistnego kraju wracam góra dwa-trzy razy do roku, odwiedzić mamę. Jak jej zabraknie to nie wrócę nigdy bo nie będzie już po co.

 • ojciec_belzebub

  Oceniono 23 razy 21

  Polacy wracajcie! A kto ma paszport, niech nie zapomni go zdeponować w najbliższej komendzie policji. Drugi raz nam nie uciekniecie z wyspy wolności.

 • hi2per

  Oceniono 29 razy 21

  Nawet gdyby mi proponowali 10.000 pln/miesiąc, to nie zamierzam wrócić do Kaczystanu.

 • dziurowice

  Oceniono 18 razy 14

  Głupcy rządzą tym krajem. Kaczyński i spółka całe życie na koszt budżetu. W życiu nie zarobili grosza własna zaradnością, żyją jak pasożyt na koszt innych.
  Za granicę wyjechali ludzie aktywni, samodzielni, ceniący niezależność i wolność. Tego nie skompensuje żadne 500+. W Polsce jest hołubiony socjal a zaradni prowadzący działalność gospodarczą lub małe firmy są gnojeni.
  NIKT za żadne pieniądze nie wróci. Może na emeryturze jak emigracja z lat 70-tych z Niemiec

 • eclipse23

  Oceniono 13 razy 11

  zbydlęcony katolicyzmem kraj okupowany przez kk ,.. plucie i pogarda do zachodu ,... skaldanie kwiatkow pod pomnikami pedofilstwa,... rzeczpospolita :)))

 • rezun-one

  Oceniono 13 razy 11

  Kaczyński myśli jak Jaruzelski, każdy chce być "milionerem".
  Ludzie już zapomnieli o hiperinflacji, PiS idzie na powtórkę z historii, stan wojenny za pasem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX