W Niemczech widać nadciągającą recesję. To groźne również dla Polski

Prawdopodobieństwo, że niemiecka gospodarka osunie się w recesję, jest teraz najwyższe od przełomu lat 2012 i 2013 - wynika z comiesięcznego indeksu wyliczanego przez prestiżowy Instytut Badań nad Makroekonomią i Koniunkturą (IMK).

To, że niemiecka gospodarka mocno hamuje, wiemy już co najmniej od kilku miesięcy. Najsilniejszym na to dowodem było zmniejszenie się PKB Niemiec w drugim kwartale o 0,1 proc. Istnieje duże ryzyko, że gospodarka naszego zachodniego sąsiada skurczy się również w kolejnym kwartale lub kwartałach i wtedy będziemy już mieli do czynienia z pełną recesją, a nie jedynie chwilowym załamaniem określanym terminem recesji technicznej.

Na takie niebezpieczeństwo wskazuje właśnie specjalny indeks wyliczany przez niemiecki instytut IMK. Jego wartość wzrosła we wrześniu do 59,4 proc. z 43 proc. w sierpniu. To oznacza najwyższe ryzyko wybuchu recesji w Niemczech od przełomu lat 2012-2013.

Jak duża może być recesja?

Prognozy dotyczące rozmiarów nadchodzącego kryzysu są różne - wg np. kilońskiego Instytutu Gospodarki Światowej (IfW) w trzecim kwartale niemiecka gospodarka zmniejszy się o 0,3 proc. - Ostrej recesji z wyraźnym spadkiem wydajności przedsiębiorstw i drastycznym wzrostem bezrobocia nie należy się jednak spodziewać – uważa szef IfW Gabriel Felbermayr. Dodaje jednak, że z wyraźną poprawą koniunktury należy się liczyć dopiero w następnym roku.

Powyższe prognozy nie muszą się spełnić - recesja może być głębsza lub może jej w ogóle nie być. Nie wiemy, co będzie działo się na świecie, a to ma teraz największe znaczenie dla niemieckiej gospodarki. Najbardziej bowiem uderza w nią globalne spowolnienie spowodowane konfliktami handlowymi, w tym wojną handlową Chiny-USA oraz niepewność dotycząca warunków brexitu. Do tego dochodzą jeszcze problemy przemysłu motoryzacyjnego związane z zaostrzeniem norm emisji spalin i potężnymi wydatkami na rozwój samochodów elektrycznych.

Niemcy przygotowane na recesję?

- Jesteśmy w stanie przeciwdziałać kryzysowi gospodarczemu za pomocą wielu miliardów euro, jeśli ten rzeczywiście wybuchnie w Niemczech i Europie - powiedział we wtorek Olaf Scholz, niemiecki minister finansów.

Miał rację, Niemcy mają dużą nadwyżkę budżetową (2,7 proc. PKB w pierwszym półroczu) i tak wysoko oceniane obligacje państwowe, że w zasadzie gdyby zechcieli, to mogą pożyczać pieniądze całkiem za darmo.

Problem leży gdzie indziej. Niemcy bardzo nie chcą uruchamiać dużych programów stymulujących. Wynika to z silnej niechęci polityków i obywateli do dużych wydatków z budżetu państwa. Naszym zachodnim sąsiadom kojarzą się one z kryzysem i hiperinflacją lat 30. Ponadto społeczeństwo niemieckie się starzeje i jest przekonane, że jak dzisiaj państwo wyda pieniądze, to zabraknie na emerytury w przyszłości.

Niemcy nie boją się również kryzysu, bowiem od dawna ich biznes cierpi bardziej na brak rąk do pracy niż ich nadmiar - wydaje im się więc, że ryzyko bezrobocia jest niskie. Poza tym znaczna część Niemców wynajmuje mieszkania, nie jest ich właścicielami - nie żyje więc w strachu, że zwolnienie z pracy oznacza natychmiast ogromny problem ze spłatą kolejnych rat kredytu hipotecznego.

Jednak bez względu na to, czy i jak duża będzie stymulacja niemieckiej gospodarki, jedno jest pewne. Każdy spadek eksportu Niemiec wpłynie na sytuację gospodarczą w Polsce. Niemcy są naszym największym partnerem gospodarczym, setki polskich firm produkują części i podzespoły do maszyn, urządzeń i samochodów produkowanych tuż za Odrą. Możliwe więc, że kiedy tam ktoś zacznie mieć katar, u nas niektórzy mogą zachorować na zapalenie płuc.

Więcej o:
Komentarze (76)
W Niemczech widać nadciągającą recesję. To groźne również dla Polski
Zaloguj się
 • eclipse23

  Oceniono 30 razy 18

  niemcy mają gospodarke my ozdabiamy kwiatkami pomniki pedofilstwa ,.... okupant w sutannie przejmuje ziemie i wypompowywuje miliardy

 • dupazbita

  Oceniono 22 razy 14

  To Niemcy mają nadwyżkę w budżecie? Jak to możliwe przecież oni nie maja takich orłów biznesu jak nasze piso-ogry?

 • awm10

  Oceniono 17 razy 11

  A Prezes zrobi płacę najniższą 8 tysięcy, przy średniej 6 tysięcy i znów świat zadziwi.
  Bo to Wielki Ekonomista jest.
  A natenczas "wynagrodzenie nauczyciela stażysty od tego roku (2019) zaczyna się od 2538 zł brutto, czyli około 1834 zł netto."

 • antypisowiec

  Oceniono 16 razy 10

  Poczekamy i zobaczymy co będzie u nas jak PiS się wyłoży,.. a wyłoży się na pewno!! tylko Kaczyński z tym oszustem Morawieckim uprawiają kreatywną księgowość i mając media publiczne mogą jeszcze swojego suwerena matolić. Oczywiście suweren wszystko przełyka i wciąga każde oszustwo, ale Polacy myślący powoli mają tego dość !!!

 • Jerzy Wojcieszak

  Oceniono 16 razy 8

  Są lata tłuste i chude
  Niemcy są zabezpieczeni bo populizmem się nie zajmują.
  Ale jak niemiecka gospodarka wyhamuje to zabezpieczy najpierw swoje interesy co będzie miało wpływ na Polską gospodarkę firm powiązanych z niemieckimi podmiotami.
  Jak się Niemcy wynajmują w Polsce to 500plus i minimalną pensję zafunduje nam PiS z podatków Polaków
  CHLEB BĘDZIE PO 15 ZŁOTYCH

 • threemen

  Oceniono 16 razy 8

  Fantaści z PiSu się nie boją.

 • astropath

  Oceniono 5 razy 5

  Niektórym politykom wyjdzie na to, że Niemcy specjalnie wprowadziły się w recesję, żeby zniszczyć polską gospodarkę. Ale my się złowrogim siłom nie damy!

 • katolikpolak68

  Oceniono 1 raz 1

  Jak to zabraknie na emerytury to nie wypracuja ich ci muzulmanske lekarze inżynierowie i informatycy co tak masowo do Niemiec przybyli?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX