Czarny dzień dla forinta. Najsłabszy w historii kurs wobec euro. Waluty regionu pod presją

Forint notuje rekordowo niski kurs wobec euro i słaby kurs względem dolara. Zdaniem ekspertów wszystkie waluty regionu środkowo- i wschodnioeuropejskiego będą w najbliższym czasie pod presją. Ale to Węgry "płacą" za to najboleśniej. Dlaczego?

1 euro kosztowało we wtorek 33 forinty, co było historycznym rekordem - donosi "Rzeczpospolita". Węgierska waluta straciła wobec unijnej 3,89 proc. od początku roku, złoty 1,3 a korona czeska 0,7. Za 1 USD płacono z kolei 303 forinty - to kwota o 7,5 proc. większa niż w styczniu. To najgorszy wynik od roku 2000. 

Na szczęście sytuacja uległa poprawie - jak donosi serwis Investing.com "węgierski forint odbił w środę z osiągniętych dzień wcześniej najniższych w historii poziomów, a większość innych walut Europy Środkowej stabilizowała się".

Liam Peach, ekspert walutowy, prognozuje dla "Rzeczpospolitej", że w nadchodzących miesiącach pod presją znajdą się wszystkie waluty krajów Europy Środkowo-Wschodniej - region zaliczany jest wciąż do rynków wschodzących. 

Forint będzie się trzymał niższych poziomów

Eksperci podkreślają też, ze inwestorzy międzynarodowi często wrzucają "do jednego worka" wszystkie waluty z danego obszaru - dlatego też niskie notowania forinta mogą w pewnym stopniu przenieść się na kurs złotego. Z drugiej strony nasze wskaźniki makroekonomiczne na tle węgierskich, rumuńskich i czeskich wyglądają najlepiej, dlatego też obawy o kurs złotówki nie powinny być wysokie. 

Serwis Index.hu, cytowany przez Polsat News, jako jeden z powodów słabnących notowań forinta podaje decyzje tamtejszego banku centralnego. Na posiedzeniu 19 czerwca nie zdecydował się on ponieść stóp procentowych chcąc przede wszystkim powstrzymać inflację.

Czytaj też: Czarny poniedziałek w Argentynie. Dramat w notowaniach peso, gigantyczne spadki na giełdzie. Winna polityka

Specjaliści Index.hu twierdzą, że kurs węgierskiej waluty będzie trzymał się niskich wartości. 

Kurs euro i dolara w Polsce

Rynkowe kursy walut na godzinę 7. Jedno euro kosztuje dziś 4,34 zł, natomiast dolar 3,94. Za funta szwajcarskiego zapłacimy 3,96 zł, z kolei za funta brytyjskiego - 4,89 zł.Wynika z nich, że względem poprzedniego dnia euro, brytyjski funt oraz frank szwajcarski podrożały. Jedynie dolar stracił na wartości. 

>>> Ekspert dla Gazeta.pl o tym jak bardzo Polska powinna bać się spowolnienia

Zobacz wideo
Więcej o: