Orlen mógł stracić nawet 300 mln zł kupując zadłużoną spółkę. Prokuratura wszczęła śledztwo

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie podejrzenia niegospodarności w spółce Orlen Upstream. Chodzi o zakup amerykańskiej spółki paliwowej FX Energy, na którym Orlen mógł stracić nawet 300 milionów złotych.
Zobacz wideo

O tym, że władze Orlenu zawiadomiły prokuraturę o podejrzeniu niegospodarności, informuje RMF FM. Chodzi o zakup spółki FX Energy, którą sfinalizowano na przełomie lat 2015 i 2016. Okazało się jednak, że była ona bardzo zadłużona - wartość jej długów w 2015 roku przekraczała dwuipółkrotnie wartość jej aktywów. Zakup spółki FX Energy kosztował Orlen 83 miliony dolarów, czyli ok. 320 milionów złotych. To jednak nie są jedyne wydatki związane z tą transakcją - do zeszłego roku kolejne 360 milionów złotych przeznaczono na dokapitalizowanie zakupionej spółki. 

Jest śledztwo ws. spółki Orlen Upstream. Jej były prezes odmówił komentarza

Prokuratura wszczęła już śledztwo w sprawie niegospodarności w spółce Orlen Upstream. Śledczy zwrócili się do koncernu o dokumenty, chcąc zweryfikować, czy informacje zawarte w zawiadomieniu, które złożyły obecne władze Orlenu, są prawdziwe. Prokuratura chce także poznać faktyczny cel zakupu amerykańskiej spółki. Były prezes Orlen Upstream Wiesław Prugar pytany przez dziennikarzy RMF FM o zakup spółki FX  Energy powiedział, że nie będzie komentował swojej pracy w Orlenie. 

Więcej o: