Każdy dostanie mikrorachunek do rozliczeń z fiskusem. Decyzja zapadła, kiedy ministrem był Banaś

Od stycznia z fiskusem trzeba rozliczać się z podatków dokonując wpłat na nowy, specjalnie utworzony mikrorachunek. Każdy podatnik otrzyma go "na całe życie". Dla osób fizycznych zmiany na początku dotyczyć będą tylko kwestii PIT, dla przedsiębiorców również VAT i CIT. Zmianę wprowadzono za czasów, kiedy szefem resortu finansów był Marian Banaś.

Od stycznia każdemu Polakowi zostanie przydzielony specjalny mikrorachunek do rozliczania się w z fiskusem. Utworzony zostanie w oparciu o PESEL lub NIP pracownika. Jak wyjaśnia Money.pl Paweł Jurek, rzecznik resortu finansów, numer rachunku będzie - zarówno dla osób fizycznych jak i przedsiębiorstw - "jeden na całe życie".

>>> Po wyborach paliwo jeszcze bardziej obciążone podatkiem? "Realny scenariusz"

Zobacz wideo

Ułatwienia wprowadzono, kiedy szefem resortu był Marian Banaś

Najważniejszą korzyścią dla podatnika jest posiadanie jednego indywidualnego mikrorachunku do wpłat kluczowych podatków i to bez względu na zmianę miejsca zamieszkania lub prowadzenia działalności

- stwierdził w rozmowie z PAP w zeszłym miesiącu Marian Banaś, ówczesny szef resortu finansów, wyjaśniając zasadność wprowadzenia nowych przepisów.

Jak czytamy w uzasadnieniu do przepisów wprowadzanych, kiedy ministrem finansów był Marian Banaś, "celem projektu jest usprawnienie obsługi rozliczeń podatników w urzędach skarbowych, obniżenie kosztów funkcjonowania administracji skarbowej i zmniejszenie zasobów niezbędnych do rozliczania podatków przez urzędy skarbowe, a także eliminacja nieprawidłowości w rozliczaniu podatników."

Dzięki systemowi nowych mikrorachunków zarządzanie wpływami i zwrotami realizowanymi na rzecz podatników innych wierzycieli ma być sprawniejsze. 

Resort finansów liczy na uzyskanie "pełnej wiedzy zarówno o bieżących jak i historycznych rozliczeniach podatników bez znaczenia na właściwość miejscową.

Korzystanie z mikrorachunków obowiązkowe

Od 1 stycznia mikrorachunek posłuży do rozliczania podatku PIT, CIT oraz VAT. Docelowo zapłacimy na niego wszystkie należności wobec fiskusa. Zmiana ma ułatwić życie firmom,  dla których pomylenie numeru rachunku przy rozliczeniu (np. CIT z VAT) oznacza konieczność wizyty w urzędzie. Dla osób fizycznych w nieco bardziej odległej perspektywie przydzielony mikrorachunek oznacza ułatwienie przy np. rozliczaniu spraw innych nich dopłaty do podatku PIT.

Czytaj też: CBA o badaniu oświadczeń majątkowych Mariana Banasia. "Postępowanie może trwać do 9 miesięcy"

Warto podkreślić, że wiele urzędów skarbowych w tej chwili dysponuje nawet 5-6 numerami kont. Przed każdą wpłatą trzeba więc upewnić się, że przelew wykonujemy na ten właściwy.

Resort finansów podkreśla, że korzystanie z nowych rachunków będzie obowiązkowe. Ministerstwo nie planuje jednak akcji wysyłania listów do podatników - przeprowadzi akcję informacyjną.

Więcej o:
Komentarze (65)
Każdy dostanie mikrorachunek do rozliczeń z fiskusem. Decyzja zapadła, kiedy ministrem był Marian Banaś
Zaloguj się
 • jxl82

  Oceniono 36 razy 30

  Ten Banaś który sam brał pod stołem wielokrotność czynszu? Też miał jakieś specjalne sexkonto?

 • klaudiusz76

  Oceniono 22 razy 18

  „Ministerstwo nie planuje jednak akcji wysyłania listów do podatników” To w jaki sposób podatnicy zostaną poinformowani o numerze konta? Telepatyczne?

 • fakej

  Oceniono 26 razy 16

  To dopiero pierwszy krok. W następnym kroku bank opublikuje tabelę opłat i prowizji dla posiadacza takiego rachunku.

 • ksiadz.teofil

  Oceniono 18 razy 12

  (A)lfons (S)utener to taki AS w tali Kaczusi. Czy Jarosław też będzie miał subkonta na łapówki. To takie trudne dźwigać takie ciężary przy takich kolanach.

 • tempa-dzida2

  Oceniono 13 razy 11

  RZECZYWIŚCIE UŁATWIENIE !!!!!!!!
  Rozumiem, że mój pracodawca musi znać ten mikrorachunek, żeby przekazywać zaliczki podatku ??

 • evergreen111

  Oceniono 11 razy 9

  Czy wzorem kryształowo czystego Banasia będę miał prawo do bezczelnego zaniżania moich dochodów?

 • gibbonzlodzi

  Oceniono 8 razy 8

  Czy pancerny minister alfons wprowadził też mikrokonta na koperty dla duchownych sekretarzy deweloperskich? Wiele by to prawnych procedur uprościło.

 • jaja-kaczora

  Oceniono 12 razy 8

  dotyczy to tez Alfonsow? Albo alfons to juz ARTYSTA?

 • ks-t

  Oceniono 7 razy 7

  Zmiana służy po prostu inwigilacji podatkowej. Niby nic strasznego, wolałbym jednak żeby podatki w Polsce były traktowane jak obywatelska danina a nie na zasadzie łąpania przez Urzędy Skarbowe złodzieja. TO państwo powinno być dla obywatela a nie odwrotnie. Ale to już chyba dopiero w wolnej Polsce.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX