CBA o badaniu oświadczeń majątkowych Mariana Banasia. "Postępowanie może trwać do 9 miesięcy"

CBA odniosło się do sprawy badanych oświadczeń Mariana Banasia, szefa NIK. Temistokles Brodowski, rzecznik Centralnego Biura Antykorupcyjnego wyjaśnia, że "postępowanie trwa od 16 kwietnia", a wedle ustawy "może trwać do 9 miesięcy".

W wyniku emisji przez TVN programu pt. "Pancerny Marian i pokoje na godziny", wróciła kwestia oświadczeń majątkowych, które złożył Marian Banaś, obecny szef NIK, do niedawna zasiadający w fotelu ministra finansów. Dziennikarz "Supewizjera" Bertold Kittel w swoim materiale analizował m.in. nieruchomości wpisane do oświadczenia majątkowego przez Banasia.

Warto przypomnieć, że Centralne Ciuro Antykorupcyjne kontroluje oświadczenia majątkowe złożone przez szefa CBA na wniosek samego Mariana Banasia. Początkowo przewidywano, że kontrola zakończy się w wakacje. Ostatecznie jednak postępowanie może trwać do drugiej połowy października.

CBA o badaniu oświadczeń majątkowych Mariana Banasia

Jak pisze w oficjalnym komunikacie Temistokles Brodowski, rzecznik Biura, "CBA realizując swoje ustawowe obowiązki prowadzi od 16 kwietnia br. kontrolę oświadczeń majątkowych Pana Mariana Banasia. Postępowanie obejmuje oświadczenia majątkowe złożone w latach 2015-2019. Planowany termin zakończenia kontroli przypada na drugą połowę października br. Czynności kontrolne poprzedziła przeprowadzona analiza".

Czytaj też: Prezes NIK Marian Banaś odpowiada na reportaż Superwizjera pt. "Pancerny Marian i pokoje na godziny"

"Postępowanie zgodnie z ustawą o CBA może trwać do 9 miesięcy. Jej przedłużenie w tym czasie wynika z potrzeby zgromadzenia niezbędnej dokumentacji. Do chwili zakończenia kontroli CBA, jak w każdym innym przypadku, nie informuje o szczegółach toczącego się postępowania ani też nie przesądza o jego wynikach." - wyjaśnia rzecznik Biura.

>>> Opozycja: "Doprowadzono do skrajnego upartyjnienia służb"

Zobacz wideo