Upadek biura Thomas Cook. Grecy spodziewają się strat w wysokości do pół miliarda euro

Grecka Krajowa Konfederacja Turystyczna SETE poinformowała o szacunkowych startach ekonomicznych, które spodziewane są dla firm z branży turystycznej w Grecji po tym, jak biuro podróży Thomas Cook ogłosiło upadłość. Według obliczeń organizacji należy spodziewać się strat w wysokości od 250 do nawet 500 milionów euro.
Zobacz wideo

Jak podaje portal ekathimerini.com Krajowa Konfederacja Turystyczna SETE obliczyła straty dla greckiej branży turystycznej, które mogą wynieść od 250 do 500 milionów euro. Z tego powodu organizacja zaapelowała do greckiego rządu o wprowadzenie rozwiązań, których celem będzie ochrona greckich przedsiębiorstw przed skutkami upadłości brytyjskiego biura podróży.

Grecja nie chce efektu domina po upadłości Thomasa Cooka. Spodziewane są straty na poziomie nawet 500 mln euro

SETE zaproponowało między innymi zwolnienie z zapłaty podatku VAT z niezrealizowanych faktur od Thomasa Cooka, zwolnienie z podatku za turystów wypoczywających w Grecji w ramach biura Thomas Cook oraz obniżenie stawki VAT na pakiety turystyczne dla tych przedsiębiorców. Prezes konfederacji Andreas Andreadis powiedział:

Rząd musi zdać sobie sprawę ze skali problemu i podjąć natychmiastowe decyzje o wsparciu przedsiębiorców. Tylko to pomoże nam uniknąć efektu domina. Nasza turystyka nigdy nie spotkała się z tak wielkim bankructwem jak dziś. To trudny przypadek, który wiąże się z ogromnymi kosztami i wieloma konsekwencjami, które mogą dotknąć nas wszystkich. Dlatego też konieczna jest dobra współpraca w tym zakresie.

Prezes SETE zwrócił się także do pracowników hoteli o to by turystów, których decyzja o upadłości biura zaskoczyła na wakacjach, traktować z "szacunkiem i hojnością". W Grecji, głównie w kurortach znajdujących się na wyspach, przebywa około 50 tysięcy turystów, którzy mieli wykupione wakacje w biurze podróży Thomasa Cooka. Większość z nich przebywa na wyspach Zakynthos, Korfu, Kos, Skiathos oraz na Krecie. 

Więcej o:
Komentarze (26)
Upadek biura Thomas Cook. Grecy spodziewają się strat w wysokości do pół miliarda euro
Zaloguj się
 • zenonczyk

  Oceniono 10 razy 10

  Czekamy na dalszy upadek Great Britain. Doceniam i podziwiam wkład Anglików, Szkotów, Waliczyków, Irlandczyków ( tych należących do UK) w rozwój światowej nauki, kultury, prawodastwa. Ale to byłe imperium brytyjskie ciągnie za sobą również "brudy". Może doczekam się także Little Britain chociaż już jest , tylko że szczególnie nie dociera to do Anglików. Dzisiejszy wyrok Sądu Najwyższego w sprawie przerwy urlopowej brytyjskiego parlamentu i podporzadkowanie się premiera temu wyrokowi. W Polsce premier rządu kilka lat temu niejaka pani Szydło nie potrafiła zrozumieć słowa "niezwłocznie". Różnica w kulturze politycznej i prawnej z góra mówiąc kilkusetletnia. Za to was podziwiam angole. Szkoda że będziecie na pobrzeżach UE.

 • yulek_cezar

  Oceniono 13 razy 9

  No i mamy upadłość sygnalizującą początek kryzysu, teraz się powinna zacząć wyprzedaż na giełdach.

 • smiki48

  Oceniono 13 razy 7

  przecież mieszkańcy Majorki i paru innych wysp protestują przeciw przyjazdowi takiej liczby turystów. Teraz będą mieli święty spokój

 • koenzymq10

  Oceniono 7 razy 7

  Pozdrawiam wszystkich, którzy utkneli dzieki Brytolom. To będą dla was niezapomniane wakacje. Niech moc wrażeń będzie z wami. I na koniec nie zpomnijcie o selfiku na insta z napisem biura Thomas Cook w tle.

 • sabaton128

  Oceniono 8 razy 2

  Przeciez te wycieczki z biura podrozy są droższe, niz samodzielnie organizowane - a na pewno mają rabaty u przewoznikow, hoteli itd. Jak taki gigant mógł zbankrutować? No chyba że faktycznie niezłe przekręty tam były.

 • koenzymq10

  Oceniono 19 razy 1

  Leniwi Grecy już wyciagają łapska po szmal do socjalistycznego na razie jeszcze niezidentyfikowanego koryta.

 • ton_y

  Oceniono 3 razy 1

  Martwcie się o ludzi, o ich urlopy i pieniądze które wpłacili

 • andrzej.wald

  0

  A co z ubezpieczeniami wycieczek? Czemu nikt o tym nie mówi?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX