mBank coraz bliżej sprzedaży. Co z kredytami w obcych walutach? Znamy stanowisko KNF

Coraz głośniej mówi się o sprzedaży mBanku przez niemiecki Commerzbank. Poza tym 3 października Europejski Trybunał Sprawiedliwości wyda ważny wyrok w sprawie frankowiczów. W związku z tym KNF przypomina, w jaki sposób wychodzący z polskiego rynku bank powinien zabezpieczyć portfel kredytów w obcych walutach.
Zobacz wideo

Zarząd Commerzbanku podał ostatnio, że wprowadza nową strategię (czeka ona jeszcze na akceptację przez radę nadzorczą banku), która zakłada m. in. sprzedaż mBanku (niemiecki bank posiada ok. 69,33 proc. akcji). 

Czytaj także: mBank zostanie spolonizowany? Morawiecki: "Jestem zwolennikiem, by jak najwięcej było w polskich rękach"

Przed nami również decyzja Trybunału Sprawiedliwości UE ws. frankowiczów, która zostanie ogłoszona 3 października i może w znaczący sposób zmienić sytuację banków względem kredytobiorców. Jak pisaliśmy niedawno, choć klienci zyskają, to banki obawiają się, że jeśli wyrok nie będzie po ich myśli, mogą stracić nawet 60 mld zł. Co w takiej sytuacji czekałoby klientów mBanku w momencie sprzedaży banku? Czy ich interesy byłyby odpowiednio zabezpieczone? 

KNF wydało oświadczenie: "Bank musi zapewnić odpowiednie zabezpieczenie kredytów"

Komisja Nadzoru Finansowo w wydanym w środę oświadczeniu nie odnosi się bezpośrednio do sprawy ewentualnej sprzedaży akcji polskiego banku, ale komunikat wydany właśnie w tych dniach wydaje się dość jasno to sugerować. 

"Urząd KNF niezmiennie stoi na stanowisku, że na wiodącym inwestorze w banku krajowym spoczywa odpowiedzialność za strategię realizowaną przez tego inwestora oraz przez grupę kapitałową, w skład której wchodzi inwestor i kontrolowany przez niego bank krajowy. W obecnej sytuacji, w szczególności wobec spodziewanego wyroku TSUE, naturalne jest oczekiwanie nadzorcy, że podmiot zamierzający opuścić polski rynek we właściwy sposób zabezpieczy zarówno finansowanie portfela udzielonych kredytów walutowych, jak i pozycję prawną kredytobiorców" - czytamy w oświadczeniu.

Dowiedz się także: Orzeczenie TSUE ws. frankowiczów jeszcze przed wyborami. Jego stawką jest 60 mld zł. Znamy datę

KNF informuje również, że sposobów zabezpieczenia klientów banku jest kilka. Może to być np. dalszy udział sprzedającego akcje polskiego banku inwestora w finansowaniu bądź w czynnikach ryzyka, które wynikały z prowadzonej przez niego strategii biznesowej. Możliwe jest również "ewentualnie zatrzymanie przez dotychczasowego akcjonariusza określonej części działalności banku, z którą wiążą się takie koszty lub ryzyka". 

Komisja zapewnia jednak, że ewentualna transakcja odbywać się będzie pod jej nadzorem. 

Więcej o:
Komentarze (47)
mBank coraz bliżej sprzedaży. Co z kredytami w obcych walutach? Znamy stanowisko KNF
Zaloguj się
 • gleen_666

  Oceniono 42 razy 42

  wośp wyleci z mbanku i zaraz się zacznie aplikacja powstańcza, wojna, patriotyzm , lokata wyklęta i te nadęte frazesy do wyrzygania

 • Armin Wittner

  Oceniono 34 razy 32

  Jeśli mBank pójdzie w ręce bandy Matołżeszka Szubrawieckiego to następnego dnia zabieram stamtąd wszystkie pieniądze. Nie będę finansował tej bandy swoją kasą.

 • remo29

  Oceniono 18 razy 18

  Opylą mBank pisowi, następnego dnia nie będzie już żadnego tematu frankowiczów.

 • kruk6666

  Oceniono 10 razy 10

  Krzywomordy już się szykuje do "repolonizacji" czyt. nacjonalizacji , za rok zostanie tylko jeden patryiotyczno-narodowy PKO BP.

 • skandynawek

  Oceniono 12 razy 10

  Ja tez jestem coraz blizej wyprowadzenia swoich pieniedzy z M-banku.

 • arfer

  Oceniono 10 razy 8

  Jeśli mBank kupi rządowe PKO BP po pierwsze już widzę szanse na korzystne rozstrzyganie spraw na korzyść Klientów (kosztem banku, czyli kosztem PKO BP, czyli kosztem budżetu). Z drugiej strony zakładam ucieczkę aktywów - wszystkich, które się da przenieść - rachunków, oszczędności, kart, limitów, kredytów - tych, którzy będą w stanie to zrobić i którym z Kim Ir Kaczem nie po drodze.

 • tege

  Oceniono 9 razy 7

  Jeśli się okaże, że mBank będzie przejęty przez PKO BP, to nie pozostaje nic jak tylko chronić swoje środki i przenieść je do banku, w którym na górze nie ma idiotów z nadania partyjnego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX